Kategoriler
Kendini motive et!

Egzersiz Yapmak İçin Somutlaştırma Yöntemleri

Sporun saati günü vakti ve zamanı yoktur. Sen ne zaman istersen o zaman senin için spor saatidir. Belki de belirli bir saati olsaydı zorunluluktan ötürü hayatının çoktan bir parçası haline gelirdi. Ya da yapman gereken bir sorumluluk olsaydı… İnsan sorumluluklarına daha fazla sadık kalıyor ve kendini yükümlü hissederek işi bitirmenin ya da sadece yaptım demenin rahatlığı ile devam ediyor. Oysaki sporda böyledir. Bu sadece zihnimizin bizi kandırmasıdır. Öyleyse sizde zihninizle oynayın ve sporu da bir sorumluluk olarak görün. Unutmayın bedenimiz bizim yaşamamız için ihtiyacımız olan en önemli ve en somut bir şeydir. Nasıl yemek yiyip düzenli uyumaya özen gösteriyorsak hareket mekanizması olarak bizi bu dünyada tutan bedenimizin de gereksinimleri vardır. Bu sebepten bedenimize de yatırım yapmalı ve onu alıştığı şeylerin içerisine alıp hareket etmeliyiz.

Motive Ol!

Eğer sabahları çok mutsuz uyandığınızı hissediyor ve geceden sabah olmasın diye strese giriyorsanız spor size mutluluk getirebilir. Canın sıkkın uyanıyorsan sadece 10 dakika da ruh halini yükseltebilir ve güne daha mutlu uyanabilirsin. Bunun için yapman gereken eğer işe gidiyorsan 10 dakika erken uyanmak veya normal günlerde uyandıktan sonra kendine daha fazlasını ayırmak olmalıdır. Bunu bir düzene soktuktan sonra göreceksiniz ki çok daha güçlü çok daha enerjik ve gün boyu gülümseyen yeni bir siz ile tanışacaksınız.

Mutluluğun Sebebi: Dopamin

Âşık olduğunuzda yüzünüzde istemsiz bir gülümseme yerleşiyor değil mi? Ya da tatlı yediğiniz de işte bu duygu hareket eden vücut içinde geçerlidir. Gün başında yapacağınız kısa egzersiz mutluluk hormonu salgılanmasına sebep oluyor ve uzun süre etkisini sürdürüyor. Esneme hareketleri yapabilir, evinizde zumba, pilates yapabilir veya hiç olmazsa dans edebilirsiniz. Antrenmanların hiçbir yan etkisi bulunmaz. Bir düşünün sizi mutlu edecek ve karşılığında bedeniniz de de gözle görülür bir değişme olacak.

Ne İstediğine Karar Ver

Sporu düzenli olarak hayatına alamayan kişilerin hep bahaneleri bulunur. Bu durumu en aza indirgemek için ne istediğine ve ne yapacağına karar vermelisin. Koşmak mı istiyorsunuz, yürümek mi, yüzmek mi veya pilates mi? Bir veya birkaç tanesini seçerek randevuya gidecekmiş gibi hazırlanarak düzenli bir antrenman programı çıkartabilirsin.

Pes Etmemelisin

İşin beyin kısmını bu düşünceler ile aştıktan sonra gelelim fiziki boyutuna. Düzensiz spor geçmişi ile çok fazla hareket etmeyen bir bedeni ilk etapta çok fazla yormamalısın. Bu sebepten kademeli olarak süreyi ve ağırlığı arttırmak sağlıklı olacaktır. İlk gün 10 dakika orta şiddette yaptığın programı bir hafta sonra bir tık daha arttır ve ay sonunda tam güç uygulayabilirsin. Bedenin şekillendikçe, beynin mutluluk hormonu salgıladıkça bu iş artık senin için eğlenceye ve bir zorunluluğa dönüşecek.

Somut Adımlar

Biz somut bir dünyada yaşıyoruz ve her ne kadar soyut olaylar üzerimizde daha etkili olsa da insan görmek istiyor. Bu sebepten her gün yaptığınız sporu yazmanızı istiyoruz. Günlük spor rutinini not ettikten sonra dilersen kendine hatırlatıcı notlar yazabilir veya yeni bir ayakkabı alarak kendini mutlu edebilirsin. Koşuyorsan ayakkabı yüzüyorsan bone veya mayo ağırlık çalışıyorsan eldiven veya şort gibi sen nasıl mutlu olacak ve motivasyonunu arttıracaksan karar senin. Aradığın her ürünü https://www.sportive.com.tr/ üzerinden sipariş verebileceğini hatırlatmak isteriz.

Eğer kilo vermek gibi bir hedefinde var ise bu konuda da adım atabilirsin. İstediğin kiloyu neden istediğini not et ve programının yanına yapıştır. Anı selfiesi bile çekebilir ve hedefine ulaştığında bunu kendinle veya sevdiklerine kutlayarak sevincini paylaşabilirsin. Zihin ve beden bir bütündür ve birindeki değişim ikisini de etkilemektedir. Mutlu ve daha fit bir vücut için spor yap! Sporla Kal…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir