Kategoriler
Kendini motive et!

Egzersiz Yapmazsan Ne Olur?

Düzenli egzersiz yapıp şu sıralar biraz askıya aldıysan, motivasyonun düştüyse veya henüz yolun spor ile kesişmediyse bu yazıyı lütfen oku! Vücut doğası gereği hareket ister ve fazla durağanlık bedenin yapısına ve oluşumuna aykırıdır.  Egzersizden uzak kaldığından günler neler yaşayacaksın senin için anlatacağız.

Kaliteli Uyku mu? Unut Gitsin

Aktif olarak çalışıyor ve çok yorulduğun için benim uykum gayet iyi düşünüyorsan yanılıyorsun. Biz bundan bahsetmiyoruz. Elbette ki tüm gün çalıştıysan ve erken uyandıysan bir saatten sonra bedenin uyku isteyecek ve yatağın yolunu tutacaksın ancak bu kaliteli bir uyku değildir. Bu bedenin kendini zoraki kapatmasıdır ve kendini kaybetmişçesine uyursun. Kaliteli uyku bedenin dinlenme evresinin tam olarak gerçekleştirmesidir. Kasların kendini onarması, metabolizmanın yeni güne hazırlandığı kısacası yeniden başlangıç için geçirilen safhadır. Egzersizin uyku kalitesini arttırmadığını duymayan artık kalmamıştır. Tam tersi bütün gün evde geçiriyor ve uykuya dalmakta zorlanıyorsan yine bunun çözümü egzersizden geçmektedir. Günün nasıl geçerse geçsin bir ucu mutlaka egzersize değsin ki uykun muhteşem olsun.

Her Şeyi Yiyebilirsin

Kendine dikkat etmediğin dönemde canın her şey çeker ve ne yediğinizi önemsemeden gelsin kilolar, gelsin sağlıksız yaşam ve gelsin mutsuz bir ruh. Hayır bu duruma davetiye çıkarmayı istemezsiniz. Halk arasında çokça duyduğumuz bana su içsem yarıyor sözü yanlıştır. Su yaramaz efendim. Yavaş metabolizma yüzünden sürekli kilo aldığınızı düşünürsünüz. Ayrıca o sağlıksız şeyler öyle lezzetli ve öyle alışkanlık yapıyor ki yedikçe yiyesin gelir. Kendini bir an önce bu döngüden çıkarıp egzersizlere başlayıp ve egzersiz düzenine geri dönüp metabolizmayı hızlandırdıktan sonra güzel günlere merhaba diyebilirsin.

Depresyondayım!

Evet, biliyoruz kesinlikle öylesin. Huysuz, mutsuz, saldırgan hatta çok üzgünsün. İşte tam o anda kendine bir iyilik ve hayatını değiştir. Büyük adımlar atmanı beklemiyoruz. Sadece hareket et. Yediklerine dikkat et ve gülümsemeyi unutma. Gülümsemek bulaşıcıdır ve bizi beynimiz yönetir. Başlangıçta zorla gülümsediğini hissetmiş olabilirsin ancak beynin buna inanacak ve mutlu olmaya başlayacaksın. Hemen kendine en uygun egzersiz programını belirle hatta anlık kalkıp zumba bile yapabilirsin. Müziği aç ve ruhunu özgür bırak. Başlangıç için harika bir yerdesin. Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi de sağladıktan sonra tebrikler artık mutlu, fit ve sağlıklısın.

20’nde 70’lik Olabilirsin

İster 20 ol ister 30 hiç fark etmez ruh yaşın çok önemlidir ancak bedenin ruhunu desteklemedikçe asla gerçek performansını göremezsin. Hareket etmiyorsan veya artık hareket etmiyorsan bir atlayıp zıpla bakalım ne olacak? Yahut ağır bir şeyi kaldırmayı dene ve bir yere yetişmek için tüm kuvvetinle koş. Nefes nefese kalacak, belki belin tutulacak veya kendini sakatlayacaksın. Eğer hareketsizlik oranın çok yüksek ise yatağını toplarken bile yorulduğunu hissedersin. Şimdiden söyleyelim bunların hiçbiri normal değil. Beden hareket istiyor sesini duy ve hareket geç! Hedef 70’inde de 20’lik bedene sahip olmak olabilir. Sözün özü sen bilirsin nasıl mutluysan öyle yaşa ancak zaman değerlidir geri gelmez kıymetini bilelim. Sağlıkla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir