Kategoriler
Kendini motive et!

En Eğlenceli Egzersiz; Zumba

Dünya nüfusunun çeyreği spor yapmanın çok sıkıcı olduğunu düşünür. Zumba sporu seven herkese hitap ederken sporu sıkıcı bulan kısma da hitap etmektedir. Dans figürleri eşliğinde zayıflamak, hayatın sıkıcı etkisinden kurtulup eğlenmek, mutlu olmak ve daha fit bir görünüme sahip olmak için zumba egzersizini tercih edebilirsiniz. Her yaştan ve her vücut tipi için uygun olan bu egzersizin ayrıntıları sizler için işleyeceğiz.

Zumba Egzersizi Nedir?

Zumbanın ortaya çıkışına bakacak olarak haritalarımız Kolombiya’yı işaret etmektedir. Dansın cennet topraklarından biri olan bu memleketten bu egzersizin çıkması şaşırtıcı değildir. Bu dans türünce salsa, oryantal, samba ve hiphop figürleri bulunmaktadır. Dansın mucidi kişi bir gün her zaman kullandığı müzik kasetini unutur ve salsa müziği ile dersini yapar. Çok sevilir ve kısa sürede dünyaya yayılmaya başlar. Grup halinde yapılan bu egzersizde hareketler kadar müzikte oldukça önemlidir. Müziğin etkisi ile şekillenen beden çok fazla kalori yakar ve zayıflamak isteyen kişilerin tercihi haline gelir. Sadece dans değil bölgesel kasların ve yağların yakılması içinde hareketler bulunmaktadır. Özellikle kalça, basen, bel ve karın kaslarını çalıştırmak isteyen kişilerin tercihi olur.

Zumba Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

Bu egzersiz öncelikle çok fazla kalori yakılmasını sağlamaktadır ve bölgesel zayıflamak isteyen kişiler için etkilidir. Uzmanlar haftada 3 gün bu egzersizi yapan kişilerin kısa sürede zayıfladığını öne sürmektedir. Postür bozukluğunuz var ise zumba bu duruma da faydalıdır ve içerisinde jimnastik hareketleri de olduğu için esnemeye faydalıdır. Kişi çok hareketli olacağından kan akışını da hızlandırır ve bu durumun beyine olumlu etkiler vererek mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırır. Spor yaparken aynı anda eğleneceğiniz için ve grup dersi olduğu için kişinin sosyalleşmesini ve motivasyonunu arttırmaktadır.

Zumba Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor Mu?

Aktif bir egzersiz olmasından ötürü ve kişinin kalp atışlarını hızlandıracağından yağ yakımını sağlayabilmektedir. Nabzın düzenli bir şekilde yükselmesi ve belirli oranda düşürülerek tekrar arttırılması kalori yakılması için oldukça iyidir ve bu egzersiz bunu sağlamaktadır. Araştırmalara göre ortalama bir derste kişi 900 ila 1000 kalori harcar ve beslenme düzeni ile desteklendiğinde kilo vermek isteyen kişiler için yeterli olmaktadır.

Evde Zumba Yapılabilir Mi?

Zumba temel olarak grup dersidir ancak evde yapmak isterseniz dersleri dinleyerek kendinize uyarlayabilirsiniz. Dilerseniz online olarak yapılan derslere de katılarak devamlılığı arttırabilirsiniz. Evde tek başınıza yapmak yerine aile üyeleri veya arkadaşlarınız ile devam etmek süreci hızlandırırken zumbanın mantığına daha uygun olacaktır. Herhangi bir yaş sınırlaması olmadığı için dilerseniz çocuklarını da işin içine dahil edebilirsiniz. Bu egzersizi yaparken üzerinizde mutlaka pamuklu ve rahat kıyafetler olmalıdır. Hızlı ve fazla hareket edeceğinizden çok fazla terleyeceksiniz ve rahatsız olmamak için nefes alabilen kumaşlar tercih edilmelidir ve ayrıca mutlaka ayakkabı ile yapılmalıdır. Baskın ve ani hareketler bileklerinizin sakatlanmasına neden olabilir. Enerji atarken eğlenmek ve eğlenirken kalori yakmak isteyen herkesin tercihi zumba olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir