Kategoriler
Kendini motive et!

Enerji ve Beyin Gücünü Eğlenceyle Artırın

Gün boyu vücudun enerjiye ihtiyacı vardır. Enerjisi düşük bir beden, beyin olarak da çökmeye başlar. Bunun için enerji ve beyin gücünü artırmak gerekir. Gününüzü ve hayatınızı en üst seviyeye çıkarabileceğiniz birkaç ipucu vardır.

Güne mutlu başlamak, enerjiyi tam depolayarak güne hazırlanmak, hem motivasyon ve performans açısından önemlidir hem de kendinizi iyi hissetmeniz için en güzel yollardan biridir.

Uyandıktan Sonra Kendinizi Ödüllendirin

Uyandığınızda kendinizi hemen üstünüzü başınızı değiştirip, kendinizi sokağa atmamalısınız. Sabahları güzelce yapacağınız bir kahvaltıdan alacağınız enerji, sizi gün boyu idare edecektir.

Sabahları alacağınız vitaminlerin vücutta emilimini sağlamak için en iyi yol avokadodur. Evet yanlış duymadınız. Avokadodan alınan sağlıklı yağ, vücudun glukagon adlı yağ yakmaya yarayan hormonun salgılanmasına yarar.

Ortaya çıkan glukagon, metabolizmanızı gün boyunca çalıştırarak, yağ yakmaya yardımcı olacaktır. Üstelik avokadodan elde edeceğiniz sağlıklı yağ, vücudun bilişsel işlevini de artıracaktır.

Gün Boyunca Protein Atıştırın

Kadınların birçoğu öğün arası atıştırmalıklarından yemektedir. Ancak hiç kimse öğün arasında protein atıştırmalıklarından yemeyi düşünmez ya da düşünen oldukça azdır. Metabolizmanızı hızlandırmanın, beyin ve enerji gücünüzün eğlenceli şekilde artmasını sağlamak için protein ağırlıklı atıştırmalıklardan denenmelidir.

İnsan vücudu protein depolamaz. Bu yüzden gün boyunca yenecek normal öğün ve atıştırmalıklarda muhakkak protein ihtiyacının karşılanması gereklidir. Protein, beyin kimyasallarınızın, şekerden uzak tutulmasını sağlayan öncü kuvvettir. Gün boyunca alınacak protein, daha fazla yemeden uzaklaşmanıza ve rahatsız edici durumdan kurtulmanıza yarar.

Doğru Proteinleri Tercih Edin

Protein almak için doğru besinlerin tercih edilmesi gereklidir. Mesela katı haşlanmış bir yumurta ya da ton balığı ya da somon salatası sizi mutlu edecektir. Atıştırmalıklarda sadece bir ya da iki protein almak, protein alımını öğünlerde iki katına çıkarmak, metabolizma çalışmasını %35 artıracaktır.

Gününüzü Hareketli Geçirin

Hareketsiz bir yaşamı kimse tercih etmez. Beden sağlığı dışında beyin sağlığı için de hareketsiz bir yaşamı seçmek, çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.

Özellikle kilo vermek amacında olan kişilerin, çok fazla oturması, hareketsiz kalması, metabolizma çalışmasını oldukça yavaşlatmaktadır. Eğer yaş da ilerliyorsa, metabolizmanın çalışması neredeyse durma noktası ulaşabilir.

Yoğun bir yaşam tarzı bulunan kişilerin de bu yoğunluk içinde sağlıklı hareket etmesi ise oldukça zordur. Gün içinde hareket etmek ve sadece kilo vermek adına değil, sağlıklı görünmek ve yaşam kalitesini artırmak için de hareket şarttır.

Doğru Spor Aktiviteleri Seçin

Gün boyunca hareketli olmak, beden sağlığı için oldukça önemlidir. Spor yapmak, belki evde egzersiz hareketlerine çalışmak, sizin daha hareketli olmanız adına sizi mutlu edecektir.

Ancak enerjinizi ve beyin gücünüzü artırmak için, sizi zorlayıcı ya da sakatlıklara yol açabilecek spor aktiviteleri de yapılmamalıdır. Dışarı çıkmaya çok vakit bulamayanlara en iyi ve eğlenceli yol, yürüme bandıdır. Yürüme bandına alışanlar sonradan koşma kategorisine gelerek, vücudunu hareketlendirebilir.

Evden çıkmıyor hatta yapacak bir şey bulamıyorsanız bile birkaç basamaklı sağlam bir merdivene inip çıkmak da vücudunuza hareket katacaktır. Beyin ve enerji gücünüzü artırmaya başladığınızda; verimlilik artacağı gibi, kan basıncı düşecek, eklem ve sırt ağrıları azalmaya başlayacaktır.

Doğru spor aktiviteleri, enerjinizi ve beyin gücünüzü artırmakla kalmaz, kendinizi çok daha rahat ve mutlu hissedersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir