Kategoriler
Kendini motive et!

Enerjinizi Arttıracak Sabah Egzersizleri

Enerjinizi Arttıracak Sabah Egzersizleri; Güne güzel, mutlu ve enerjik başlamak tüm günü daha iyi geçirmenize neden olmaktadır. Sabah egzersizleri kişinin enerjisini tavana çekerken daha sağlıklı ve daha mutlu yaşamın sırra da sabah egzersizlerinden geçmektedir. Uzmandan sabah yapılan sporun hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiyi daha olumlu etkilediğini vurgularken kilo vermek isteyen kişilerin de birkaç dakikasını ayırarak metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kilo vermek mümkündür. İsterseniz yatağınızda isterseniz güneş alan balkonunuzda veya bahçenizde sizlere önereceğimiz egzersizler ile daha mutlu bir güne merhaba diyebilirsiniz.

Enerjinizi Arttıracak Sabah Egzersizleri; Egzersiz İçin En Uygun Zaman

Egzersiz programı öncelikle kişilere özeldir ve en uygun zaman size en uygun zamandır. Egzersiz yapma süresi haftada 3 veya 4 gün 30 dakika ile sınırlandırılmalıdır. Dilerseniz daha uzununu da yapabilirsiniz ancak spora yeni başlayacaklar için uzmanların ortak görüşü bu yöndedir. Egzersizden verim alabilmek için düzenli olmak esastır. Sabah egzersizleri ise insanın en enerjik olduğu dönemdir ve egzersiz için en ideal zaman olarak %60 sabah belirlenmektedir. Uyandıktan 15 ile 30 dakika sonra sabah egzersizi yapmak için gerekli motivasyonu kendinizde bulabilirsiniz. Sabah saatlerinde egzersiz yaparak zihninizi boşaltıp her sabaha umutla yaklaşabilirsiniz.

Enerjinizi Arttıracak Sabah Egzersizleri
Enerjinizi Arttıracak Sabah Egzersizleri

Kelebek ve Plank Egzersizi

Yoga yapan kişilerin temel hareketlerinden biri olan kelebek pozu kişilerin rahatlamasına yardımcı olduğundan meditasyon sırasında da sıklıkla tercih edilir. Kelebek pozisyonu için öncelikle sırt üstü uzanın ve dizlerinizi ayaklarınızı birbirine değecek şekilde bükün. Ardından bir elinizi göğsünüze diğer elinizi ise karnınıza götürün ve nefes alışınızı hissedin. Bu egzersiz diyafram nefesi içinde uygundur. Plank ise karnı, sırtı ve omuzları güçlendiren önemli egzersizlerden biridir. Düz bir zeminde ellerinizi yerine koyun ve şınav pozisyonuna geçin Omurganızın da düz tutun ve kollarınız ile kendinizi kaldırarak birkaç saniye kalabilirsiniz. Sabah egzersizleri için bu hareketi 5 kez tekrarlamanız yeterlidir.

Bacak Egzersizi ve Yarım Köprü

Bacak egzersizleri dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırır. Bacak kaslarınızı çalıştırmak için sırt üstü uzanın ve kollarınızı açtıktan sonra bir bacağınızı kaldırın ve indirin. Her iki bacağınızı da kalçanıza paralel bir şekilde 10 kez indirip kaldırabilirsiniz. Yarım köprü hareketi ise vücutta birçok kas grubunu çalıştırmaktadır. Yine sırt üstü uzanın ve dizlerinizi bükerek ayaklarınızı yere basın. Kalçanızı kaldırarak vücudunuzu olabildiğince düz tutarak yere inebilirsiniz. Bu hareketi 5 kez tekrarlamanız yeterlidir. Alışma döneminin ardından kalçanız yukarıdayken uzun süre durabilirsiniz.

Enerjinizi Arttıracak Sabah Egzersizleri; Omuz ve Boyun Egzersizleri

Gün boyu hareketsiz kalıyor veya masa başı çalışıyor iseniz omuz ve boyun egzersizlerinin yeri çok daha mühimdir. Öncelikle sandalyeye oturun ve omurganızı düzeltin. Bir kolunuzu başınızın üzerine getirin ve dirseğinizi bükerek kulak hizasına kadar indirin. Ve Başınızı kolunuzu kaldırdığınız tarafa doğru çekin. Bu sadece hem omuzlarınız hem de boyun kaslarınız çalışacak ve rahatlayacaktır. Sizlere önerdiğimiz basit ve etkili sabah egzersizleri ile güne daha enerjik başlayacaksınız.