Kategoriler
Kendini motive et!

Evde Çalışırken Konsantrasyonu Nasıl Sağlarız?

Geçtiğimiz Mart ayından itibaren pandemi olarak ilan edilen Covid-19 hastalığının yeniden hızını arttırdığı bu günlerde birçok şirket yeniden evde çalışma sistemine geçmiş bulunuyor. Evcimen olarak nitelendirilen kişiler memnunken bazı kişiler ise adaptasyon sorunu yaşamaktadır. Ofis ortamının ortamı ile işinize daha sıkı sarıldığınızı yahut daha motive şekilde çalıştığınızı düşünmeniz elbette normaldir. Ancak benzer bir durumu evinizde de yaşayabilirsiniz. İş ortamındaki arkadaşlarınız ile olan durumu ev ortamında aile bireyleriniz ile de sağlayabilirsiniz. Uzun süredir home ofis çalışan kişiler bu durumu kendi lehine çevirmeyi başardı ise sizlerde yapabilirsiniz. Home ofis çalışanlar için evde dikkat edilmesi gereken unsurlar ve performans arttırıcı ettiler yazımızda.

Çalışma Saatleriniz ve Çalışma Odanızı Düzenleyin

Bazı şirketler esnek şekilde evde çalışma saatlerini belirlerken bazı şirketler ise saatleri çalışanın ayarlamasını uygun görmektedir. Her iki durumda da rutin işleyişinize en yakın saatleri seçerek işinizin başına oturmak adapte sorununu en aza indirgeyen durumlar arasındadır. Benzer saatlerde çalışmak konsantrasyonunuzun artmasına da yardımcı olacaktır. Saatlerin değişkenlik göstermesi ile olumsuz etkilenmeniz söz konusu olabilir. Saatlerinizi belirledikten sonra mutlaka kendinize ait bir alan veya bir oda hazırlayabilirsiniz. Uzmanlar yatak odasında çalışmanın motivasyonu düşürdüğünü ve kişinin uykusunun gelme ihtimalini arttıracağını ön görürken ayrıca eğer işinizde stres altında iseniz yatak odanız ile çalışma odanızı ayırmanız doğru olacaktır. Kendinize bir oda ayıramıyor iseniz evin boş bir köşesini de kullanabilirsiniz. Aydınlatması iyi olan rahat edebileceğiniz ve işine uygun alanın bulunması uygun olacaktır.

Ortamın Havasını ve Kendi Havanızı Düzenleyin

Evde çalıştığınız için yataktan çıktığınız kıyafetler ile çalışma masanıza yahut bilgisayarınızın başına oturmanız tavsiye edilmemektedir. Kendinizi daha iyi, daha enerjik ve profesyonelliğinize yakışır olarak uygun kıyafetlerinizi giyerek çalışma disiplininizi sağlayabilirsiniz. Burada eğer resmi veya kurumsal bir giyim tarzınız var ise onu tam olarak yansıtmanızdan ziyade rahat olabileceğiniz ancak çalışmanız için gerekli motivasyonu sağlayacak kıyafet seçimi önemlidir. Kendinize çalışacak enerjiyi verdikten sonra ortamın havasını da sürekli taze ve temiz tutmaya özen gösterebilirsiniz. Rehavete kapılmamak ve dikkatinizi sağlayabilmek adına ortamı düzenli olarak havalandırabilirsiniz.

Molalar Sizindir

Home ofis çalışmanın en hoşunuza gidecek kısmı ile molalarınızı kendinizin ayarlayabiliyor oluşudur. Evinizde dahi olsanız da işinize kısa aralar vererek dinlenmeyi ve enerjinizi yeniden toparlamayı ihmal etmemelisiniz. Mola esnalarında kısa egzersizler yapmanızda kan akışınızı hızlandırırken kendinizi tazelenmiş hissetmenize yardımcı olacaktır.

Diğer Düzenlemeler Nelerdir?

Kalabalık bir ailede yaşıyor veya küçük çocuklarınız var ise dikkatinizi dağıtmaması adına ikazlarda bulunabilirsiniz. Çalışma odanız var ise sık sık girmemelerini yahut çalışma alanında sizi rahatsız etmemelerini sağlamak önemlidir. Ayrıca kendinize ve ailenize daha fazla zaman ayırmak isterseniz çalışma planı oluşturarak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Evinizde olduğunuz için ev işlerinin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeden kendinizi ofisteymiş gibi hissederek disiplinli çalışarak huzurla çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir