Kategoriler
Kendini motive et!

Evde Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

Evde Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir; Evde geçirilen dönem birçok kişiye zor gelmektedir ve sokağa çıkma yasağı günlerinde evde zamanın geçmediğinden şikâyet eden kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İnsanlar günlük hayatın maratonu içerisinde nefes almak ve dinlenmek için zaman ararken bir yılı aşkın bir süredir evde daha fazla vakit geçiriliyor oluşu mutluluktan ziyade can sıkıntısına dönüşmeye başladı. Bu durum doğrudan kişinin ruh sağlığını etkilerken enerjisinin de düşmesine neden olmaktadır. Oysaki evde yapabileceğiniz keyifli aktiviteler ile zamanınızı daha kaliteli geçirerek bu günlerin değerini bilebilirsiniz. Evde keyifli zaman geçirmek için önerilerimizi yazımızda bulabilirsiniz.

Program Oluşturmak Önemlidir

Çalışırken gün içerisinde neler yapacağınızı nasıl planlıyor iseniz evinizde de benzer bir düzeni kurarak zamanınızı değerli kullanabilirsiniz. Evde geçireceğiniz zaman dahilinde program yapmak sizi keyiflendirecek ve zaman ile sınırlı bir düzen alışkanlığınızı devam ettirme hissiyatınızı doyurabilirsiniz. Evde kaldığınız günlerde geç saatte kalmak hem düzeninizi bozar hem de ertesi gün uyuma saatinizi geriye çekerek rutininizi kaçırarak uyku düzeninizi de olumsuz etkileyebilirsiniz. Bu sebepten çok geç kalmak yerine gün ışığından en fazla yararlanacak şekilde uyanma saatinizi belirleyebilirsiniz. Dinlenmek istiyor iseniz elbette ki mesai saatinizden geç bir saatte de uyanmak tercihiniz olabilir. Uyanmanın ardından gün içerisinde yapmanız gereken işlerinizi, sizi bekleyen programlarınızı gözden geçirerek zamanı planlamak ve günlük program oluşturmak evde geçirilecek zamanı daha değerli kılacaktır.

Evde Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

Evde Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?; Kendine Zaman Ayır

Evde zaman geçirmek demek kişinin kendine vakit ayırması anlamına da gelmektedir. Ev işleri sizi birkaç saat daha bekleyebilir. Günün birkaç saatini sadece kendinizi ayırabilirsiniz. Dilerseniz bu süre zarfında uzun zamandır izlemek istediğiniz bir filmi açabilir veya saçlarınıza bakım yaparak enerjinizi yükseltebilirsiniz. Ev içi dekorasyon değiştirme planınız var ise bunun için çalışabilir veya kitap okuyabilirsiniz. Bu alan tamamen kişisel zevkinize kalmıştır amaç sadece kendinizi daha hissetmeyi sağlamaktır.

Evden Çalışıyorsanız!

Bu dönemde evden çalışma gerçekleştiriyorsanız dikkat edilmesi gereken en önemli husus işiniz ile ev yaşantınızı birbirinize karıştırmamanız ve bu iki süreci aynı ortamda gerçekleştiriyorsanız bile net çizgiler ile ayırılmalıdır. İş saatinizde yine uyanarak işinizin başına geçerek mesai saatleri içerisinde işinizi yaptıktan sonra eve dönme trafiği olmadan koltuğunuza uzanmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Öğle saatleriniz yine mesai saatleri içerisinde olmalı ve mümkünse çalışma odanız bulunuyor ise bu alan tercih edilmelidir.

Evde Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir; Telefonu Bırakabilirsin

Evde Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir; Evde geçirilen zamanın çoğunda telefon elimizdedir. Eğer bu durumdan şikayetçi iseniz ve sürekli ekrana bakmaktan hoşlanmıyorsanız evde geçirilen zamanı daha değerli hale getirebilmek için öncelikle telefonunuzdan uzaklaşmayı deneyebilirsiniz. Bunun için telefonun ayarlar kısmından ne kadar vakit geçirdiğinizi irdeleyerek durumun gerçeği ile yüzleştikten sonra teknolojiden uzaklaşarak kendinizi dinleyebilirsiniz. Bu kısa süreli detoks size iyi gelecek ve farklı hobilere yönelebileceksiniz. Tüm bu önerilere kulak vererek evde geçirilen zamanı daha iyi ve daha kaliteli kılmak elinizde olacaktır.