Kategoriler
Kendini motive et!

Evde Meditasyon Nasıl Yapılır?

Evde meditasyon yapmak isteyen kişiler genellikle başarılı olamadıklarını ve hiçbir şey düşünmeden duramadıklarından şikâyet etmektedir. Meditasyon uzun süredir hayatımızdadır ve uygulamak isteyen kişilere yaşam kalitesini arttırma ve uzun süreli mutluluk vaat etmektedir. Düzenli meditasyon yapan kişilerde anksiyete düzeylerinden önemli bir iyileşme gözlenirken aynı zamanda stres oranları da düşmektedir. Bu iki önemli faktörün azalması ile daha mutlu olarak uyku kalitesine kadar birçok olumlu etki gözlenmektedir. Evde meditasyon yapmak istiyorsanız sizlere önereceğimiz adımları takip ederek olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Sadece Ana Odaklanın

Evinizde meditasyon yaparken zihninizi susturamıyorsanız dilerseniz internetten video izleyebilir veya gevşemenize yardımcı olacak sesler dinleyerek ilk adımı atabilirsiniz. İlk defa meditasyon yapacaklar ise başlangıç için farklı çeşitler tercih edebilir. Örneğin farkındalık meditasyonu ile bilinç altınızı rahatlatabilir veya spiritüel meditasyon işe ilahi bir dünyada hissedebilirsiniz. Genel hayatınızda sabırsız ve aceleci bir insansanız ve bu duyguyu kırmak istiyorsanız dilerseniz şükran meditasyonunu tercih edebilirsiniz. Neden meditasyon yapmak istiyorum? Sorusuna cevap vermek zihninizin yönlenmesine neden olacak ve başlangıç için çok doğru bir adım olacaktır.

Süreyi Yönetmek Önemlidir

Meditasyona yeni başlayacaksanız uzun süreler sabit kalmak sizi biraz yorabilir ve odaklanmanızın önüne geçebilir. Bu sebepten kısa süreler ile başlamalısınız. Kendine göre dilerseniz beş dakika dilerseniz 15 dakika gibi kısa sürelerle başlamak alışmanıza ve zihninizin değerini kavramasına müsaade edecektir. Unutmayın ki meditasyon her zaman çok uzun süreli olmak zorunda değildir ve ne kadar uzun süre yaptığınız değil meditasyonun gerçekleşmesi önemlidir.

Günün Hangi Saati Uygun?

Birçok gibi meditasyon yaparken zaman aralığı konusunda sorun yaşamaktadır. Bilinir ki meditasyon için genellikle kişiler sabah saatlerini tercih etmektedir. Bunun sebebi zihin uyandığında daha dinç, daha sakin ve daha huzurludur. Ayrıca erken saatlerde hayat yeni başladığı için çok daha sessiz olacak ve kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Ancak kendinizi hazır hissetmeniz gereken saati sizin seçmeniz başarıyı arttıracaktır. Saati belirledikten sonra kendinize en uygun oturma düzenini de keşfetmenizde yarar vardır. Dergilerde veya televizyonlarda meditasyon yapan kişiler genellikle lotus pozisyonunu tercih etmektedir ancak herkese uygun olmayabilir. Bunu deneme- yanılma yoluyla kolayca tespit edebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin

Evde meditasyon yaparken sizin için en uygun zamanı ve pozisyonu seçtikten sonra dilerseniz gözlerinizi kapatabilir veya rahatsız olursanız açıkta bırakabilirsiniz. Ardından nefesinize odaklanmalı ve doğal bir şekilde bedeni kasmadan nefes alıp verebilirsiniz. Nefesinizin önce göğsünüzden ardından karnınızdan geçtiğin hissederek yeniden çıkışını takip ederek düşüncenizi kendinize yönlendirdikten sonra neden meditasyon yapmak istediğinizi düşünerek odaklanmalı ve dilediğiniz süre zarfında sabit kalarak gerçekleştirebilirsiniz. Yoğunlaşma kısmında kendinize kızmayın veya dikkatinizin dağılmasına izin vermeden yeniden nefesinize odaklanarak geri dönüşü sağlayabilirsiniz. Unutmayın zihninizi olabildiğince boşaltmalısınız ve pes etmeden odaklanmayı yeniden sağlamalısınız. Odak noktanız hızlıca değişiyor ise kısa kısa sürelerle başlayarak kademeli arttırmak doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir