Kategoriler
Kendini motive et!

Eviniz Yeterince Steril Mi?

Evlerimiz kendimizi en rahat hissettiğimiz ve en savunmasız olduğumuz yerdir. Evimizin temizliğini de bu sebepten çok önemseriz. Yatak örtüleri, koltuklar, kumandalar ve kapı kolları en fazla göz ardı edilen yerlerin başında gelir. Ayrıca diş fırçaları sandığınız kadar masum değildir. Sayısız bakteri ve virüsün depolandığı bu alanlarda ne yazık ki çok fazla mikrop bulunur. Her köşede mikropların olduğunu bilerek hareket etmeli ve bu mikroplardan olabildiğince kurtulmak için, evinizin ne kadar steril olduğunu tespit etmek ve sağlığınızı koruyabilmek adına yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Mikroplar Kapıda Beklemez

Genel olarak insanlar mikrobu her zaman dışarıda arar. Doğrudur en büyük mikropları dışarıdan evimize getiririz. Evinize girdiğinizde kendinizi daha rahat ve daha temiz hissederek mikropların dışarıda kaldığını düşünmek doğru değildir. Kişilerin en dikkatsiz olduğu yer evidir. Örneğin dışarıda bir alışveriş merkezinde tuvalete girdiğinizde her hareketinize dikkat ederken yahut kapılardan geçerken kapı kollarını peçete ile tutarken evinizde bunların hiçbirine dikkat etmezsiniz. Doğrusu da budur eviniz kendinizi güvende hissetmeniz gereken yerdir ancak bu durum mikropların olmadığını göstermez. Bu sebepten evinizi de temizlerken dışarıda bir yerdeymiş gibi düşünerek hareket etmenizi öneririz.

Lavabolar

Lavaboların sürekli su altındadır ve evin mikropların dışarıya atıldığı yerdir. Mutfak lavabosundan banyo lavabosuna evde en fazla mikropların yuvalandığı alanlardır. Tuvalet temizliğine dikkat edilirken lavabolar gerektiği önemi göremez. Hatırlatmak isteriz ki mikroplar sulu alanları daha çok sever ve ürer lavabolarda sürekli ıslak ve nemli kaldığından mikropların üremesi için harika alanlardır. Yemek artıkları, pis bezler de işin içine girdiğinde bu alanların dezenfekte edilmesi oldukça önemlidir.

Havluların Temizliği

Gerek banyo gerek mutfak havluları da özenle temizlenmesi gereken eşyalar arasındadır. Uzmanlar tek kullanımlık kâğıt havluların kullanımı tavsiye etse de bu kullanım ev bütçesini sarsmakta olup çevre dostu olmadığı da bir gerçektir. Bu sebepten öncelikle evinizde kullandığınız havluları özelleştirmenizi öneririz. Aileniz veya evinizdeki kişiler ile ayrı havlular kullanmak mikropların yayılmasını engellerken ayrıca havlunuzu da gün sonlarında en geç gün aşırı yüksek sıcaklıkta yıkamanızı öneririz. Havlunuz nemlendiğinde mutlaka hemen yıkanmalıdır ve bu durumlarda gün sonunu beklemeden havlunuzu değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sifonu çekerken klozet kapağının kapalı olmasına özen gösterebilirsiniz. Bu durum etrafa su parçacıkları ile mikrobun sıçramasını engelleyecektir. Diş fırçalarını mutlaka muhafazalı bir şekilde saklamalı ve bol su ile temizlemelisiniz. Sabun kullanıyor iseniz sabun kaplarınızı mutlaka gün aşırı temizlemeli ve mikropların yuvalanmasını engelleyebilirsiniz. Sıvı sabun kullanıyor iseniz kullandığınız kabın dışının temizliğine dikkat edebilirsiniz. Bulaşıkları makineye atmak tavsiye edilirken bulaşık süngerini de kısa sürede değiştirmelisiniz. Mikroplardan kurtulmak için kullandığınız bulaşık makinesinin temizliği de önemlidir. Eşyalarınızdaki mikroplar yıkama esnasında değil makinenin sıkma ve kurutma esnasına temizlenir. Ayrıca temizlenen çamaşırlara mikroplu elleriniz ile temas ederseniz yine temizlik etkisiz olacaktır. Evinizde çok kullanılan alanların temizliğinizi sağladıktan sonra genel olarak el temizliğini de sağlayarak evinizin daha steril olmasını sağlayabilirsiniz.