Kategoriler
Kendini motive et!

Fit Kalmak İçin At Binmek

İnsanlara hayatlarının birçok evresinde ve birçok yönünde onlara yardımcı olan binicilik sporu oldukça keyifli ve bir o kadar da faydalı bir spordur. Hem de düşünülenin aksine her yaştan insanın yapabileceği bir spor. Özellikle gelişim çağında bulunan çocuklarda hem fiziksel hem de psikolojik gelişimleri için muazzam etkileri vardır. Bunun yanı sıra çocuklarda yarattığı sosyal faydalarsa saymakla bitmez.

Binicilik Sporunun Fiziksel Faydaları

Binicilik sporunda at binicinin hemen her hareketine karşılık vermektedir. Binici ile müthiş bir koordinasyon kurduğundan dolayı binici atı kontrol ederken sürekli öğrenimli hareketleri tekrarlamak durumundadır. Bu hareketlerin tekrarlanması ise binicide refleksleri geliştirerek kişinin motor sisteminin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca binici ata binerken belirli bir oturuş şekli vardır. Biniş sürecinde binici dik oturuş pozisyonu ile oturduğundan dolayı kişinin karın, sırt, el ve kol kasları gerilir. Dolayısıyla bu doğru oturuş pozisyonu sayesinde kişinin omurgası güçlenir ve dik duruş postürünü kazanır.

At Binme İle Vücutta Çalışan Bölgeler

İnanmayacaksınız ama ata biniş esnasında vücudunuzdaki tüm kaslar çalışmaktadır. Üst bacak iç kaslarının çalışması ile bu çalışmalarla söz konusu kaslar uzar ve kişi daha uzun, daha ince ve daha fit bir görünüm kazanmaya başlar. Kardiyovasküler egzersiz olarak kabul edilen binicilik sporu ile binicinin ayrıca;

  • Neredeyse tüm bedensel mekanizması harekete geçer
  • Motor denge, dengede durma ve dik duruş kabiliyeti gözle görülür derecede artar
  • Solunum ve kan dolaşımı artar
  • Sindirim sistemi canlanır
  • Sırt, bel, kol, bacak kas gruplarının tamamı çalışır.

Binicilik Sporunun Psikolojik Faydaları

Ata bindiğiniz zaman atın tüm kaslarını ve hatta kalbinin atışını dahi hissedersiniz. Ve atla birlikte hareket edebilir olma hali insanda müthiş bir özgürlük ve güven duygusu yaratmaya başlar. Endorphin ve adrenalin salgılayan ata binme faaliyeti insanlar için tam anlamıyla terapidir. Zamanla stresin azalması, panikle baş edebilme kabiliyetinin artması ve hatta öfke kontrolü gibi birçok konuda faydaları bulunmaktadır. Hatta biniciliğin ileride yaşayabileceği hafıza kaybı gibi riskleri dahi ortadan kaldırmaktadır. At sevgisinin insanlarda arkadaşlık ve dostluk duygularının gelişmesinde de oldukça önemli bir rolü olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu nedenden dolayı da özellikle çocuklarda sosyal becerilerinin artması açısından büyük faydaları bulunmaktadır.

At Binerek Her Yaşta Fit Kalmak Mümkün

Fit bir görünüşün olmazsa olmaz kurallarından birisi spordur. Özellikle omurga ve omurga etrafındaki kasların çalıştırılması kişilerde hem duruş ile ilgili nemli avantajlar kazandırırken kasların uzaması ve kişinin olduğundan daha ince ve uzun görünmesine yardımcı olur. At binerek elde edilen fiziksel faydaların başında da vücuttaki tüm kasların çalıştırılması gelmektedir. Üstelik at binme esnasında harcanan efor ile vücutta belli miktarlar da kalori yakımı da gerçekleşmektedir.

Binicilik sporu ile uğraşanların dik, kendinden emin görünüşlerinin yanı sıra fit bir vücuda sahip olmaları da binicilik sporunun gözle görülür etkilerinin ispatı niteliğindedir.

At Binme Sporu için İhtiyacınız Olanlar

At binmek için ilk ve en önemli ihtiyacınız olan şey tabii ki atları sevmenizdir. Onları sevmeden ve onlarla kişisel bir diyalog geliştirmeden bu sporu yapmanız mümkün değildir. Eğer atlarla bu bağı kurabilirseniz bir daha bırakamayacağınız bir spora merhaba demiş olursunuz.

Bunun dışında ihtiyacınız olan malzemelerin başında ise tok adı verilen bir kask gelmektedir. Tabi bir de ata rahatlıkla binmenizi sağlayacak olan bir pantolon ve özel binici çizmeleri başlangıç için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir