Kategoriler
Kendini motive et!

Fitnessa Başlayınca; Eyvah Bırakma Hissi Mi Geldi!

Her spor branşının bazı kritik dönemleri bulunmaktadır. Eğer fitnessa başlamaya karar verdiyseniz en zor döneminiz hiç hafta olacaktır. Aşırı yorgunluk ve kas ağrıları sizi bezdirecek ve spor salonunda bu aşamaları çoktan geçmiş kişilerin yanında kendi fiziğinizin çok kötü olduğunu düşünüp kapıdan dönmeyi düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın o insanlarda sizin gibiydi. Formunuza kavuşmak ve kendi ideal ölçülerinize kavuşmak için motivasyonunuzu bozmadan harekete geçmekten vazgeçmeyin.

Eyvah! İlk Haftam Nasıl Geçecek?

Spora başladığınız gün hocanız ilk gün kitle endeksi hesaplaması yaparak bir program çıkaracaktır. İlk hafta yapacağınız en mantıklı hareket hocanızın size verdiği programın dışına çıkmamaktır. Çevrenizde spor yapan ve kendine güvenen insanlar size akıl vermeye ve programınızı sertleştirmeye çalışabilir en azından bir süreliğine bu tavsiyeleri kulak arkası edip sadece sizden isteneni yapın. Fitness genelde ilk hafta bırakanlar ile doludur ve bu haftayı çok dikkatli geçirmelisiniz. Uyum sağlamak çok önemlidir.

İlk Hafta Tavsiyeleri

  • Kendinizi ilk haftadan çok yormayın ve basit egzersizler yapın
  • Sadece egzersiz yapmak yetersiz kalacağından beslenme programınızı da gözden geçirin
  • Yanınızda sevdiğiniz müzikleri dinleyecek ekipmanlar getirin
  • Kıyafetlerinizi yaptığınız spora uygun seçin
  • Kendinize mutlaka bir hedef belirleyin
  • Gelişiminizi yazabileceğiniz bir defter edinin
  • Ekipmanlar hakkında araştırma yapın

Bu hafta temek esas kas geliştirmek değildir unutmayın. Sadece biraz kilo kaybı ile bedeninizi egzersizlere alıştırmaktır. Genellikle ilk hafta hocalar sadece vücudu ısıtacak programlar yazarak bu süreci en ağrısız şekilde atlamanızı sağlamaya çalışır.

Artık Hazırsınız

İlk haftanın ardından vücudunuzda büyük bir değişiklik beklenemez. Sadece mental olarak duruma alışmanız beklenir. İkinci hafta kas ağrılarınızda düşüş gözlenir ve gelişmeleri çatlaklar şeklinde oluşmaya başlar. Bu süreç artık sürekli devam edecektir ancak siz bu acıya alıştığınız için zaman geçtikçe daha az hissetmeye başlayacak hatta çoğu zaman başarılı olduğunuzu düşünerek mutlu olabilirsiniz. Beslenme düzeni bu haftada en önemli olaydır. Artık her gün belirli oranda kalori harcamanız ve harcadığınız kaloriyi geri alarak yağları kasa çevirme işlemi başlamıştır. Eğer kilo vermek istiyorsanız geri kazanacağınız miktar azalacaktır.

Oyundasınız!

Üçüncü haftaya girdiğinizde artık başlangıç kısmından uzaklaşmanız ve gerçek antrenmanlara başlamanızın zamanı gelmiştir. Artık sizin için hazırlanan hafif programın üzerine çıkabilir ve sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. Bu hafta programın ağırlaşmaya başladığı yani sizi oyunun içine aldığı haftadır. Vücutta gözle görülür değişimler bu haftadan itibaren yaşanacaktır. Mental olarak ise kendinizi çok daha güçlü, mutlu ve enerjik hissedecek ve bu motivasyonla ilerlemenizi daha da hızlandıracaksınız.

İlk Ayınız Doldu

Dördüncü haftanızda baldır ve karın kasları dışında da çalışmalar yapılır ve hedeflenen forma gün geçtikçe yaklaşıldığı gözlenir. Artık aynaya baktığınızda kendinizdeki farklılıkları bariz bir şekilde görebilirsiniz. Bu hafta omuz kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız en uygun zaman olacaktır. Zorlu süreci geride bıraktınız ve kaslarınız artık gelişmeye çok müsait. Siz ne verirseniz onu alacak ve ne kadar artmasını istiyorsanız o kadar artacak. Düzenli spor yaparak aynı zamanda zihninizdeki değişimleri de fark etmiş olacaksınız. Bunun sebebi oksijeni düzenli kullanmaktan geçmektedir. Bu seviye arttıkça beynin gelişimi de artacaktır. Dördüncü haftanızda aynaya bakıp kendinizi ödüllendirme zamanı gelmiş demektir. Yeni formunuz ile mutlu zamanlar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir