Kategoriler
Kendini motive et!

Futbolda Kondisyonun Önemi

Futbolda Kondisyonun Önemi; Futbol hiçbir zaman bir top peşinde koşmak değildir. Futbol seveler dayatın tüm gerçeklerinin 90 dakikada müsabaka haline dönüşmüş şekli olarak yorumlar. Futbolcular ise kazanan tarafta yer almak ve fileleri havalandırmak için üst düzey gayret göstererek seyir keyfini arttırmaya çalışır. Amatör ve profesyonel futbolcular maç sürecinde devamlı hareket halinde oluşu ve hareketliliğinin devamlılığını sağlamak için düzenli olarak antrenman almaya çalışır. Futbolcular kondisyonlarını arttırarak maç içerisindeki hareketliliğini arttırarak daha etkili bir oyuncu olabilir. Kondisyon nasıl arttırılır? Merak ediyorsanız detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Futbolda Kondisyonun Önemi; Hareketli Antrenman

Futbolcular genellikle antrenmanlarına koşu yaparak başlar. Bu doğru bir basamaktır ancak koşarak vücudu ısıtmanın yanı sıra aynı zamanda kondisyonunuzu da arttırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basittir. Genellikle bu kısımda oyuncu sabit bir hızda koşmaya başlar. Ancak maç esnasında oyuncunun koşusu hiçbir zaman sabit değildir. Durur, koşar veya daha hızlı koşarak nabzının sürekli değişmesini sağlar. Bu durumu güçlendirmek ve kondisyonunuzu arttırmak için antrenman esnasında aynı hızda koşmak yerine hızlanabilir, depar atabilir, yavaşlayabilir, koşarken yan tarafa doğru adım atabilir veya yürüyebilirsiniz. Bu tempo oyun içerisinde gerçekleştirdiğiniz eylemin pek çok kısmını karşılayacağından olumlu etkisi bulunur. Kalp atışlarınızın hızlanıp yavaşlaması da yine kondisyonunuzu arttırmak için etkili olacaktır.

Futbolda Kondisyonun Önemi
Futbolda Kondisyonun Önemi

Neden Koşmalısınız?

Futbol 45 dakikalık iki yarıdan ibarettir ve bu zaman dilimini iyi geçiren taraf kazanır. 90 dakika kısa bir süre değildir özellikle her dakika aktif olma hali içerisinde olan bir oyuncu için. Bu sebepten futbolcunun hareketli oluşu hem seyircinin takdirini kazanır hem de takımına daha büyük katkı sağlar. Yeteri kadar antrenman almayan futbolcular ise oyunun ortalarına doğru yorularak gerektiği ölçüde performans gösteremez. Ayrıca futbol sadece beden ile oynanan bir oyunda değildir. Topu izlemek ve olası senaryoları düşünmek ciddi dikkatte isteyeceğinden oyuncu bedenen ve ruhen yorulacaktır. Bu yorulmayı azaltmak ve kondisyonu arttırmak için vücudun hazırlanması gerekir. Bunun içinde yapılacak en mantıklı antrenman koşmaktır. Koşarken pratik bir şekilde yön değiştirmek, seri duruşlar gerçekleştirmek ve etkili şutlar atmak için size özel bir program ile kondisyon çalışması yapılmalıdır.

Futbolda Kondisyonun Önemi; Nasıl Bir Program Hazırlanmalı?

Futbol oynuyorsanız veya bir futbolcuyla konuşuyorsanız akla ilk gelen soru hangi mevkide oynadığıdır. Kondisyon arttırmak için hazırlanacak olan program içinde en önemli detay oyuncunun hangi mevkide yer aldığıdır. Temelinde hedef aynı olsa da yüklenen misyonlar farklı olacağından pozisyona göre hazırlanan program değişkenlik göstermektedir. Örneğin bir defans oyuncusu düzenli olarak rakibini takip edeceğinden genelde koşacaktır. Daha ağır ve baskın olmak isteyeceğinden programında düzenli koşu ve yürüyüşe ağırlık verilmelidir. Orta saha oyuncusu ise yürüyüş yerine koşacak ve gerektiğinde hızlı tepkiler göstereceğinden yoğun koşu ve yer değiştirme programı hazırlanırken hücum oyuncusu ise depar, yoğun koşu ve seri hareket üzerine kondisyon arttırmalıdır.

Neden Kondisyon Arttırılmalı?

Bireysel gelişim ile maç esnasında daha güçlü olabilirsiniz. Bacak kaslarınızın güçlenmesi ve dayanıklılığın arttırılması istenilen performansı göstermek için size fiziki hazırlığı verecektir. Üstelik kondisyonu arttırmak sadece futbol kariyerinizi değil günlük yaşantınızı da olumlu etkileyecektir. Kondisyon arttırırken dilerseniz gerekli ekipmanlardan da destek alabilirsiniz. Ağırlığınız kadar ağırlık kaldırarak veya düzenli egzersiz ile makro ve mikro kas gruplarınızın gücünü arttırarak daha iyiye gidebilirsiniz. Unutmayın ki yanlış bir program kas gücünüze zararda verebilir. Bilinçli antrenman ile kondisyon arttırarak yeteneğinizi parlatabilirsiniz.