Kategoriler
Kendini motive et!

Gülümse, Spordasın!

Hayat herkese her zaman kibar davranmaz. Bazen ailesel sorunlar, bazen sağlık sorunları bazense günlük hayatın gereklilikleri omuzlarımızda büyük bir yük hissettirebilir. Böyle anlarda kendinize yapacağınız en büyük iyilik spor yapmaktır. İster salona gidip kendiniz için ve bedeniniz için egzersiz yaparsınız isterseniz kulaklığını takıp parkurda koşabilirsiniz. Sporun hangi çeşidi veya hangi alanı olduğu fark etmeksizin kişinin hayatının özel görünmeyen anlarından biridir. Herkesçe kolay ulaşılan bazı şeylerin hayatta ne kadar önemli olduğu görülmez. Sağlık ve mutluluk kaynağı sporu yapmanız için sizlere birkaç neden sıralayacağız. Sporla kal!

Spor Yapmak Mutlu Eder

Hangi spor dalı olduğu fark etmeksizin spor yapmak mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olur. Kaslardaki gerilmenin azalmasına da yardım eden egzersizler aynı zamanda psikolojik olarak da kişiyi rahatlatır ve spordaki başarı hissi günü güzel bitirmeye neden olur. Vücudun kendini iyi hissetmesi beyine doğrudan pozitif enerji gönderir ve araştırmalarda bu durumu desteklemektedir. Psikolojik ve fiziksel mutluluğun yollarından biri de spor yapmaktır.

Kalbi Korur

Uzun zamandır yapmadığınız bir faaliyet düşünün uygularken nefes nefese kalır ve vücudunuz gerekli olan kanı pompalayamaz. Bu beden için çok normal ve gerekli bir durumdur. Ancak aynı faaliyeti ikinci kez yaparken önceki kadar zorlanmazsınız çünkü vücut buna hazırlık yapmış ve öğrenmiştir. Sporda da aynı durum geçerlidir. Spor esnasında ve sonrasında vücudunuz daha fazla enerji üretecek ve kalbiniz daha fazla kan pompalayacaktır. Bu durumda kalbinizin güçlenmesini sağlar. İleri yaşlarında spor yapan kişilerin dinç ve enerjik görünmesinin sebeplerinden biri de budur.

Yağ Yakımını Arttırır

İnsan vücudu geri dönüşümsüzdür ve kendini yeni tutmanın en kolay yollarından biri spor yapmaktır. Yemek yemekte insanın doğası gereği gereklidir ve alması gereken besinleri bu yolla karşılar. Ancak harcanın kaloriden daha fazlasını almak kişide yağ birikmesine ve kilo problemine sebep olur. Uzun süre fazla kilo ile yaşamakta sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu oranı ayarlayabilmek adına spor şarttır. Böylece enerji açığa çıkar ve yağlar yavaş yavaş parçalanır. Düzenli yemek yiyerek kilo almamanın yollarından biri de düzenli spor yapmaktan geçmektedir.

Sağlıklı Yaşamın Şartıdır

Spor yapmak kasları güçlendirir ve insan kasları sayesinde daha kaliteli bir yaşam sürmektedir. Ayrıca kemikleri de güçlendirmektedir ve kemik ağrılarınızın hafiflemesini ve iyileşmesini spor ile sağlayabilirsiniz. İskelet sistemimiz önemlidir ve ömür boyunca sağlığı düşünülmelidir. Egzersiz kasların ve kemiklerin dostudur. Masa başı çalışanların bir süre sonra sağlık sorunları yaşamasının sebebi de budur. Sağlık için sporun bir diğer faydası ise kan şekerini dengelemesidir. En kolay açığa çıkan enerji şekerdir ve kan şekeri spor yaparken dengelenir. Bu durumda diyabet hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Spor bedene, ruha ve sağlığa giden yolda önemli bir adımdır. Spor yaparken bu ölçütleri de düşünmeli ve mutlu bir yaşam için sporla ilerlemeyi düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir