Kategoriler
Kendini motive et!

Gümüşservi İle Koşarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaz sıcakları geldi ve açık havada koşmayı sevenler için en uygun zaman ya sabah saatleridir ya da güneş yerine koşarken ayı tercih etmektir. Özellikle sahil şeridinde koşmayı seviyorsanız ayın denize vuran muhteşem yansıması ile süzülmek kişilere huzur ve dinginlik verirken havadaki neminde azalması ile daha rahat spor yapmasını sağlar. Çalışanlar ise yine sabah saatlerinde koşmak yerine iş çıkışı biraz dinlendikten sonra koşuya çıkmayı tercih eder. Sizde akşam koşmayı seviyorsanız bu yazıyı sizler için hazırladık.

Gece Koşusu Sevenlerin Ortak Özellikleri

Gece koşmayı sevenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Güneş kendinizi çekmiş havada hala hoş bir sıcaklık bırakırken bir yandan usulca esen rüzgâra bir de ay manzarası eşlik ettiğinde kişinin tüm yorgunluğu bir anda uçuverir. İster doğanın sesine kulak verir isterseniz kulaklık takarak sevdiğiniz müzik eşliğinde rüzgârı teninizde hissedebilirsiniz. Gece koşusu kişiyi psikolojik anlamda doyururken günün daha mutlu bitmesini sağladığı için uykuya da geçişi kolaylaştırır ve kaliteli bir uyku ile kişi yeni güne çok daha zinde uyanır. Aynı zamanda spor yapmanın da etkisi ile vücudun da şekillenmesine yardımcı olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece koşmak gündüz koşmaktan daha dikkat isteyen bir olaydır. Koşu parkurunda veya deniz kenarında koşuyor olacağınızı düşünerek olası kazaların önüne geçilmiş olabilir ancak yine de kişinin güvenliğini sağlaması önemlidir. Ayrıca tenha bir yerde koşuyor iseniz yanınıza mutlaka haberleşme aracınızı da almayı unutmayın. Olası bir sağlık sorununda çok daha çabuk yardım çağırabilirsiniz. Gece koşarken dikkat edilmesi gereken bir diğer olgu ise kıyafet seçimidir. Kıyafet seçiminde en önemli detay ayakkabı seçimi olurken üzerinize alacağınız bir renkli üstlükte sizi tehlikelere karşı koruyacaktır.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Koşu ayakkabıları tercih etmek önemlidir ancak hangi zeminde koştuğunuzu da önemseyerek tercih yapmanız gerekir. Hafif formdaki bu ayakkabılar hava geçirgen yapısı ve darbe emici özellikleri ile kişinin ayağının rahat etmesini sağlamaktadır. Eğer ormanlık bir alanda gece koşusu yapacaksanız ayak bileğinizi tam kavrayan ve darbe emici bir model seçilmelidir. Böylece burkulma gibi ihtimalleri azaltmış olursunuz. Beton bir zeminde koşu yapacaksanız hafif ve yine darbe emici özelliği bulunan koşu ayakkabısı yeterli olacaktır. Genelde bu zeminler düz olduğundan dikkatli bastığınız sürece burkulma yaşanma oranı düşüktür. Sahil veya kumsalda koşmak istiyorsanız ise daha dikkatli adım atmak gerekir. Kumda koşmak daha fazla efor ve dikkat ister ve oldukça kaygandır. Bu sebepten yine bilekten ayağı kavrayacak ve ince delikli bir model tercih edilmelidir. Kum ayakkabının içine girip sizi rahatsız etmesin diye hava geçirgen çoraplar ile dizinize kadar koruyabilirsiniz.

Kumsalda Koşmak İsteyenlere Ayakkabı Önerileri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kumsalda koşarken en önemli ekipmanınız ayakkabınız olmalıdır. Kadın koşucular için Nike React İnfinity Kadın Beyaz Koşu Ayakkabısı CD4372-004 olacaktır. Bu tasarımda yer tutuşu çok güçlüdür ve ayağın rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Ayrıca dış yapısının sağlam dokusu ile deformasyona uğramadan uzun yıllar kullanabilirsiniz. Erkek koşucular için ise Nike Renew Run (Gs) Unisex Siyah Koşu Ayakkabısı CT1430-091 modelini önerebiliriz. Zemine sıkı tutunan ve bileği destekleyen yapısı ile ayağınızı tam kavrayarak koşu keyfinizi destekleyecektir. Bol manzaralı ve keyifli koşular dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir