Kategoriler
Kendini motive et!

Gün Boyu Enerjik Olmak İçin Yöntemler

Gün içerisinde herkesin pilinin bitme süresi vardır. Kişilerin yorulması beklenen bir sonuçken bu sürenin kısalması ve daha gün bitmeden bitkin düşmek istenilmeyen sonuçları doğururken bireyin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir. Sürekli kafein kullanarak ve akşam olması için saat saymak geçici de olsa kişiyi rahatlatırken yaşam kalitesi yükseltmek adına gereksiz eylemler arasındadır. Bilimsel yöntemler ile kanıtlanmış enerjinizi yükseltecek yöntemler yazımızda.

Yeterli Miktarda Su Tüketimi ve Uyku Önemlidir

Uyku apnesi sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Dünya da her dört insandan biri bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Uyku sırasında nefes alırken zorlanıyor ve gün içerisinde düzensiz nefes aldığınızı hissediyorsanız çok fazla uykunuz gelse dahi bir türlü derin uykuya dalamıyorsanız sizde uyku apnesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu sebepten mutlaka bir hekime veya bir uyku merkezine görünmenizde yarar olacaktır. Ayrıca orta ve hafif düzeyli sorunları sizde çözümleyebilirsiniz. Bunun için yattığınız odanın temiz hava ile dolu olduğuna, uyumadan ağır yemekler tüketmeyerek ve alkol içmeyerek, sessiz ve rahat hissedeceğiniz bir odada uyumak sorunu çözümleyebilir.

Mutlaka Egzersiz Yapılmalıdır

Spor yaparken daha fazla yorulacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gücünüze güç katmak için spor yapılmalıdır. Spor esnasında vücudunuzun salgıladığı hormonlar yorgunluğun azalmasına yardımcı olurken enerjinizi de arttıracaktır. Haftanın en az üç günü otuz dakika dahi olsa egzersiz yapmak iyi gelecektir. Hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme ile kişilerin bedenleri ağırlaşmakta olup daha hızlı yorulmaktadır. Beden egzersizleri yapan kişiler diğer kişilere oranla daha az yorulmakta olup enerji seviyeleri her zaman daha yüksektedir.

Arkadaş Listenizi Gözden Geçirin

Bazen bazı kişilerin bedensel değil de ruhsal yorgunlukları bulunmakta olup kişi bunu fark etmeyerek kendisini sürekli yorgun hissedebilir. Özenle seçilen fotoğraflar, kaliteli mekanlar ve çok gülen yüzler size istediğiniz yahut özendiğiniz hayatı gösteriyor olabilir. Bulunduğunuz konum ile olmak istediğiniz yer eş değil ise kişi bir süre sonra bunalıma girerek mutsuzluk ve yorgunluk hisseder. Sosyal medya hesaplarınızı nasıl kullandığınızı irdeleyerek bu durumu yaşadığınızı hissederseniz farkındalık yaratarak enerjinizi arttırabilirsiniz. Unutmayalım ki bedensel yorgunluk yerine zihinsel yorgunluk kişileri daha uzun süreli bitkinliğe ve yorgunluğa sürükler. Enerjinizi arttırmak için başkalarını irdelemek yerine kendi hayatınızı iyileştirecek adımlar atabilirsiniz.

D vitamini Seviyesi İrdelenmeli

Enerjinizi arttırmanın bir diğer kanıtlanmış yolu ise D vitaminidir. Metabolizmayı düzenleyen, insülin düzeyini dengeleyen ve enerjinizi arttıran bir vitamindir. Özellikle kış aylarında bitkinliğiniz artıyor ise D vitaminin seviyesini kontrol ettirmeniz gerekebilir. Yumurta ve balık tüketimini arttırarak katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanında size gün içerisinde enerjiyi verecek besinleri mutlaka tüketmelisiniz. İyi beslenerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Yapılan araştırmalar bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kişinin gün içindeki enerjisini arttırmak için bitkisel tabanlı beslenme programlarının daha iyi olduğunu göstermektedir. Kuru yemiş, meyve ve sebze tüketimini yeterli seviyede tutarak protein alımına dikkat ederseniz gün içinde size yetecek enerjiyi edinmiş olursunuz. Yorgunluğunuzu sona erdirecek bu yöntemler ile enerjinizi arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir