Kategoriler
Kendini motive et!

Güne İyi Başlamanızı Sağlayacak Basit Esneme Hareketleri

Yaşınız kaç olursa olsun veya kaçta uyanırsanız uyanın güne başlamak çoğu zaman zordur. Bunun sebebi uzmanlara göre uyandığınızda yerine getirmeniz gereken sorumluluklardır.  Zorunlu olarak uyanmak istemedikleri saatin dışında kalkan kişiler için çalar saat her zaman uykunun en tatlı yerine denk gelmektedir. Bu süreçten kurtulabileceğiniz birkaç dakikanız var ise kendinizi şanslı sayar ve yataktan çıkmak için enerji toplamaya çalışırsınız. Oysaki alarmı ertelemek ve kendinize kalkmak için zaman kazandırmak yerine sadece 10 dakikada güne daha zinde ve daha enerjik bir şekilde başlamak için basit esneme hareketleri yapabilirsiniz. Bu basit ama etkili hareketler ile yeni güne başlayacak motivasyonu elde edeceksiniz.

Bacak Esneme Hareketi ile Yeni Günü Karşılayın

Bu hareketi diler yataktan kalktığınızda dilerseniz hala yatağınızın içindeyken yapabilirsiniz. Yataktan çıkmak sizin için çok zor ise uyanır uyanmaz yapmanızı öneririz. Bunun için öncelikle kendinizi yana doğru çevirin ve ayaklarınızı yukarı doğru çekin. Tam etkisini hissetmek bedeninizin uyarılmasını istiyorsanız kalçanızı sıkmayı unutmayın. Bu hareket en az çalışan ve gün içerisinde de en pasif kaslar olduğu için dilerseniz gün içine de yayabilirsiniz.

Göğe Doğru Uzanın: Yukarı Esneme Hareketi

Yeni güne uyanmanın en güzel hareketlerinden biri de kollarınız ile yeni günü selamlamak olacaktır. Bu hareketi de yatak içerisinde veya ayakta yapabilirsiniz. Kollarınızı olabildiğinde yukarı kaldırın ve kan akışınızın hızlandığını hissedin. Hareketi doğru yapabilmek için ellerinizi birbirine kenetleyin ve avuçlarınız sizin tersinize kalacak şekilde kollarınızı göğe uzatın. Omurganızın sanki uzandığını hissedene kadar bekleyin. Hareketi doğru yaptınız zaman kollarınız da ve göğüs kafesinizde gerilme hissedeceksiniz. İçinizde 8’e kadar sayarak bekleyin. Bu bölümü uzatmak için dilerseniz kollarınızı tek tek dilediğiniz yöne doğru uzatarak yan kaslarınızın da açılmasını ve esnemesini sağlayabilirsiniz.

Boynunuzdaki Gerginliği Alın

Uyurken uzun süre sabit kalındığı ve vücut benzer hareketler sergilediği için omuz ve boynunuzda gerginlik oluşturmaktadır. Başınızı 10 kez sağa ve sola doğru yatırarak boyun ve omuz kaslarınızı rahatlayabilirsiniz. Omuzlarınız için ise önce öne doğru ardından ise geriye doğru çevirerek dilediğiniz kadar tekrarlayın. Bu hareketi en kolay yapma yöntemi bir şey istemiyormuş gibi tepki vererek ön bölgelerin işlevini arttırabilirsiniz.

Belinizi Esneterek Rahatlayın

Bel yatağın yapısına kişinin uyuma pozisyonuna göre uzun süre istenmeyen baskıya maruz kalacağından bel ağrısı ile uyanmak çok sık rastlanan bir durumdur. Böyle bir şikayetiniz varsa bu basamağı özenle yerine getirebilirsiniz. Yana doğru yatarken bacaklarınızı karnınıza doğru çekin ve kolunuzla bedeninizi bir yöne dönebildiğiniz kadar dönün. Bu esneme hareketi ile sinirleriniz rahatlayacaktır. Hareketi yaparken ses gelirse ürkmeyin ve bu hareketi 5’ten fazla tekrar etmeyin.

Arka Bacaklar Hassas Noktalarımızdır

Gün içinde çok fazla ihtiyaç duyduğumuz arka bacak ve kalça bölgesi için öncelikle beliniz düz duracak şekilde uzanın ve bacaklarınızı çekebildiğiniz kadar kendinize çekin. Bu esneme hareketi ile bacaklarınız ve kalçanız esnemiş olacaktır. Aynı çalışmayı dilerseniz bilekleriniz içinde yapabilirsiniz. Ayaklarınızı yine havaya uzatın ve ayak bileklerinizi kendi ekseninde çevirin.

Bu hareketleri yaparken doğru nefes almayı unutmayın. Derin ancak kısa aralıklarla ağzınızdan nefes alıp burnunuzdan verin. Bu basit esneme hareketlerinin yanında dilerseniz sevdiğiniz bir müziği açabilir ve ardından sabah kahvenizi gün ışığı ile huzurla karşılayabilirsiniz. Psikolojik açıdan uyanmayı hızlandırmak ve güne daha pozitif başlamak için hayatınızın güzel noktalarını zihninizden geçirebilirsiniz. Bu kısa ancak etkili yöntemler ile enerjinizi gün boyu sürdürebilir ve güzel bir döngüye girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir