Kategoriler
Kendini motive et!

Güneşin Gücünden Faydalanın

Güneş deyince akıllara sıcak, deniz ve mutluluk gelmektedir. Bilimsel açıdan ise güneş D vitamini demektir ve tüm vücudu etkileyen bu vitamini almanın yegâne yolu güneş ışınlarından geçmektedir. Eksikliği sağlık sorunlarına yol açarken fazlası da kişileri olumsuz etkileyebilmektedir. Bol bol güneşlenebileceğimiz veya güneşe çıkacağımız bu günlerde D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? Ve faydaları nelerdir? Diye merak edenler için bilimsel bilgiler ışığında yazımız sizlerle.

Güneş Işınlarından Alınan D Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle D vitamini kemikler üzerinde çok etkilidir. Kemik sağlığını ve kemiğin öz yapısını güçlendirerek dış etkenlere karşı daha korunaklı bir hale getirir. Sadece kemikler üzerinde değil sinir ve kas sistemi üzerinde de faydası bulunur ve ilerleyen yaşlarda oluşabilecek olan rahatsızlıkların önüne geçilmesinde ve vücudun direncinin artmasına vücudun daha dinç hissetmesine neden olur. Çok fazla güneş ışığına maruz kalınmadığı müddetçe tansiyonun dengelenmesine ve kan basıncının da normalleşmesini destekler. Son dönemde de öneminin üzerinde durulan bağışıklık sistemini de destekler ve vücut doğal bir kalkan oluşturarak virüslere karşı daha güçlü durur. Kişide kaygı, depresyon ve geçmeyen yorgunluk hissine karşı da mutluluk hormonu salgılanmasına sebep olarak psikolojik olarak iyi gelir. Son olarak ise yine çok fazla maruz kalınmadığı ve ciddi yanıklara sebep olunmadığı sürece cildin, saçların ve tırnaklarında güçlenmesine yardım eder.

Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitaminin en önemli ve en iyi kaynağı kuşkusuz ki güneştir. Güneşin yanında D vitamini ton balığında, uskumru ve somon balığında bulunur. Bunun yanında ısırgan otu, maydanoz, böğürtlen, karpuz, üzüm, kivi, muz, süt ve süt ürünlerinden de D vitamini alınabilir.  Güneşe karşı hassasiyeti olan kişiler için günde 20 dakika güneş altında kalmak yeterli olacaktır. Yahut gün içerisinde kolunuzu ve bacağınızı açık bırakacak sizi terletmeyecek giysiler ile yürüyüş yapmakta yeterli olacaktır.

D Vitamini Eksikliğinde Neler Gözlenir?

D vitamini içeren besinleri yeterli miktarda tüketmemek veya yeterince güneş ışığı almamak D vitamini eksikliğine sebep olur. Bu eksikliği anlamak oldukça basittir. Öncelikle kas ve kemiklerinizde ağrı var ise, yaralarınızın iyileşme süresi uzunsa ve saçlarınız çok kolay kırılıyor ise D vitamini eksikliği yaşadığınızı düşünebilirsiniz. Kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız ayrıca tansiyonunuzda sürekli bir düzensizlik hakimse yine yeterince D vitamini alamadığınızı kesinleştirmek için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Kan tahlili ile genel bir tarama yaptırabilirsiniz.

Fazlası Zararlı Mıdır?

D vitamini vücutta depolanan vitaminlerden biridir ve fazlası çeşitli şikayetlere yol açabilir. Bazı kişiler mide bulantısı çekerken bazı kişilerde kemiklerde ağrı olarak da kendini gösterebilmektedir. Düzenli D vitamini almak da uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Kan tahlili yaptırdıktan sonra doktorunuzda izniyle belirtilen oranda D vitamini alabilmek için girişimlerde bulunmak doğru olurken günde 20 dakika güneş ışığında vakit geçirmek vücut için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir