Kategoriler
Kendini motive et!

Güzel Cildini Koru! Ciro Noktası Nedir?

Güzel Cildini Koru! Ciro Noktası Nedir; Saçlarınız her gün görünmez bir hızla uzar, cildiniz de belli bir döngü içinde yeniden doğar. Bu metabolik mekanizmaya “devir” yani Ciro adı verilir.

Biraz daha ayrıntılı açıklamak gerekirse, cilt üç katmandan oluşur: epidermis, dermis ve deri altı dokusu. Epidermis ayrıca birkaç katmana ayrılabilir. Stratum corneum, havadaki toz ve kendi saçınız gibi çeşitli şeylerle temas halinde olduğu için, kirin kendisine kolayca yapışma özelliği vardır ve belirli bir süre sonra doğal olarak kir ortaya çıkar.

Dışarı atılan deriyi telafi etmek için bazal tabakada sürekli olarak yeni epidermal keratinositler üretilir. Üretilen epidermal keratinositler yavaş yavaş büyür ve yukarı doğru itilir, yaklaşık 4 hafta içinde stratum corneum’a ulaşır. Ve iki hafta sonra görevini tamamlar ve eskimiş keratin olarak vücuttan atılır.

Bu “üreme, büyüme ve deşarj” döngüleri dizisine ciro denir. Pürüzlü cilt veya sivilce gibi cilt problemleriniz varsa, devir döngüsü bozulacaktır. Normal bir ciro döngüsünü sürdürebilen sağlıklı ve güzel bir cilt için neler yapabiliriz?

Sağlıklı bir cildin bile günlük cilt bakımının sonuçlarını görmesi yaklaşık 6 hafta sürer.

Ciro Noktası Nedir
Ciro Noktası Nedir

Ciro Nasıl Çalışır? Doğru Döngüyü Koruyun!

Ciro Noktası Nedir; Cironun genellikle yaklaşık 6 haftada bir döngü olduğu söylenir, ancak aslında yaşa ve vücut bölümüne bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bunun nedeni, cironun cilt metabolizması ile yakından ilişkili olması ve döngünün biz yaşlandıkça daha uzun olma eğiliminde olmasıdır.

Yaşınızın 1,5 ila 2 katını kılavuz olarak kullanarak, yaklaşık devir döngüsünü bilerek başlayalım.

Ciro 3 Adımdan Oluşur: Üreme, Büyüme Ve Deşarj

Devirde üç adım vardır: üreme, büyüme ve deşarj. Bu adımı belirli bir süre sorunsuz bir şekilde takip ederseniz, kaç yaşında olursanız olun taze ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Özellikle stratum bazale’deki nesille ilgili olarak, güzel hücreler oluşturmak için düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Dengesiz beslenme, uykusuzluk, stres vs. hepsi hücrelerin yeniden doğuşunu olumsuz etkiler. Cilt döngüsü bozulduğunda, onu ayarlamak için belirli bir süre beklemek gerekir, bu nedenle doğru döngüyü mümkün olduğunca uzun süre sürdürmek önemlidir.

Ayrıca eksik üreme ve büyüme geçiren hücreler stratum corneum’a ulaşırsa, cildi koruyan bariyer fonksiyonu azalarak alttaki tabakaları olumsuz etkileme riski vardır. Ciro uyarıldığında aceleci olma eğilimindedir. Stratum corneum’un döngüsünün iyi çalışmadığını düşünüyorsanız, nemlendirme gibi temel cilt bakımına özen göstermeli ve cildinizi daha az strese sokan hafif bir ovma veya peeling yöntemiyle gereksiz keratini düzgün bir şekilde uzaklaştırmalısınız.

Ciro Noktası Nedir
Ciro Noktası Nedir

Cilt Devir Döngüsünün Bozulmasına Ne Sebep Olur?

Ciro Noktası Nedir; Düzensiz cilt döngüsünün nedenleri dış faktörler ve iç faktörler olarak sınıflandırılır.

Her şeyden önce, başlıca dış etkenler “ultraviyole ışınlar” ve “kuruluk”tur. Bu ikisi cilde zarar verir ve hasar biriktirir. İlk olarak, UV ışınları cilt yüzeyindeki stratum corneum’u kalınlaştırır. Kalınlaşmış bir stratum corneum, yalnızca daha pürüzlü görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yetersiz drenaj riskini de beraberinde getirir.

Ek olarak, cilt yüzeyinin kalınlığı arttıkça nemi tutma yeteneği de azalır ve cildin kurumaya daha yatkın hale geldiği bir kısır döngüye neden olur. Stratum corneum bozulursa, ideal döngüden daha erken veya geç dönerek cilt kalitesinin bozulmasına neden olur.

Ek olarak, içsel faktörler kabaca stres ve yaşam tarzı bozuklukları olarak ayrılabilir. Somut olarak, düzensiz yaşam tarzları arasında “uykusuzluk”, “egzersiz eksikliği”, “aşırı beslenme”, “aşırı yeme ve içme”, “sigara içme” ve “kabızlık ve bağırsak sorunları” sayılabilir. Ayrıca bu içsel faktörler birbirinden bağımsız değildir ve biri yanlış gittiğinde diğerlerini etkileme eğilimindedir. Örneğin, aşırı stres aşırı yeme ve içmeye neden olabilir ve bu da bağırsak sorunlarına katkıda bulunabilir.

Yani hepsinin ortak noktası, düzensiz bir yaşam sürerseniz cironuzun kesintiye uğraması. Özellikle bu iç faktörler sadece ciroyu bozmakla kalmaz, aynı zamanda doğrudan cilt sorunlarına da neden olabilir. Akne ve pürüzlü cilt gibi yaşam tarzından kaynaklanan cilt problemlerinin önüne geçmek için düzenli bir yaşamın bilincinde olmakta fayda var.

Ayrıca, egzersiz eksikliği, ciroyu yavaşlatmada önemli bir faktördür, bu nedenle vücudunuzu günlük olarak orta derecede hareket ettirmenin bilincinde olun. Spor salonunda yorucu koşulara veya zorlu antrenmanlara gerek yok. Önemli olan, aşırıya kaçmak yerine kendinize uygun ve yapmaya devam edebileceğiniz bir stil bulmaktır.

Cildin döngüsü bir kez çılgına döndüğünde, iyileşmesi zaman alır, bu nedenle dış ve iç faktörlerin bilincinde olan ve döngüyü ayarlayan bir yaşam sürmek önemlidir.

Cildin Devir Döngüsünü Ayarlamanın Önerilen Yolu Nedir?

Cildin cirosunu ayarlamanın yolu “UV koruması”dır. UV ışınlarına sadece güneşin kuvvetli olduğu yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca özen gösterilmesi önerilir. Bulutlu günlerde dikkatsiz olmak kolaydır, ancak UV ışınları güneşli günlerdekiyle aynı seviyede vurabilir, bu nedenle uygun UV bakımı yaptığınızdan emin olun.

Sadece güneş koruyucu krem ​​kullanmak değil, güneş şemsiyesi kullanarak kendinizi UV ışınlarından korumak en iyisidir. Ayrıca cildiniz kuruluğa meyilliyse gündüz losyonu kullanarak nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yürüme ve yüzme gibi aerobik egzersizlerin ve ekipman kullanarak kas geliştirmenin de farkında olmalısınız. İlk bakışta güzel bir cilt ile sağlıklı bir vücut inşa etmenin birbiriyle alakası yok gibi görünebilir. Orta düzeyde egzersiz, vücudunuzun metabolizmasını da artırır.

Vücudunuzu her gün hareket ettirmeye devam ederek yaşınızdan daha aktif bir metabolizmayı teşvik edebileceksiniz. Metabolizmanız aktif hale geldiğinde, devir döngünüz de kısalır. Yani genç ve yeni hücreler yüksek bir hızla stratum corneum’a yükselir.

Ciro Noktası Nedir
Ciro Noktası Nedir

Cilt Devir Döngüsü Nasıl Hızlandırılır?

Ciro yaşla birlikte yavaşlar, ancak eski cilt kolayca yeniden büyümez, bu da donukluğa neden olabilir. Ciro döngüsünü hızlandırmanın bir yolu olarak, her zaman “ılımlı egzersiz”, “yüksek kaliteli uyku” ve “dengeli beslenme” konusunda bilinçli olmaktır. Ancak yaşlandıkça düzenli hayat sürseniz bile cironuz daha düzensiz hale gelebilir. Böyle bir durumda, ciroyu teşvik eden takviyeleri ve cilt bakım ürünlerini de dahil etmeniz önerilir. Örneğin, ciroda etkili olduğu söylenen “plasenta” kullanabilirsiniz.

Ciro Noktası Nedir; Seramid Ve Ciro

Seramid, ciltte bulunan nem miktarını büyük ölçüde etkileyen bir bileşendir. Seramidin stratum corneum’da hücreler arası bir lipid olduğu söylendiği için hücreler arasında yer alır ve tüm cildi nemlendirme etkisine sahiptir.

Plasenta Ve Ciro

Plasentada bulunan amino asitlerin cilt döngüsünü arttırması beklenebilir. Plasenta “hayvan”, “deniz” ve “sebze” gibi yiyeceklerde bulunur ve takviyelerin yanı sıra enjeksiyonlar vb. yoluyla vücuda alınabilir.

Seramid içeren losyon ve plasenta bazlı takviyeleri dahil ederek, düzensiz ciro döngüsünü hızlandırmak ve ayarlamak mümkün olabilir. Ancak kişiye bağlı olarak yan etkiler oluşabilir, bu nedenle fiziksel durumunuzu izlerken dozaj ve kullanıma dikkat edin ve herhangi bir sorun yaşarsanız bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Metabolik bozukluklar nedeniyle cilt sorunlarınız varsa, cilt bakım ürünlerinizi gözden geçirmeli ve takviyelerle iyileştirmeyi düşünmelisiniz.