Kategoriler
Kendini motive et!

Hadi Harekete Geç! Evde Spor Yapmanın En Etkili Yolları

Her zaman herkes için düzenli spor salonuna gitmek kolay olmayabilir. Günlük hayatın getirdiği sorumlulukları ve işleri yapma telaşı içerisinde yorulan bir vücut ile spor salonuna gitmek bazen zulüm gibi gelebilmektedir. Durum böyle olunca ve çeşitli bahanelerde art arda sıralanınca ve bu süreç uzun süre devam edince akıp giden zamana yenik düşen bedenler ile kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Eğer spor salonuna gitmek sizin içinde zor geliyorsa sporu ayağınıza getirmenin tam vaktidir. Durma, düşünme sadece harekete geç!

Düzenli ve disiplinli bir şekilde egzersiz yaparak zamanı yavaşlatabilirsiniz. Burada en önemli konu düzenli gerçekten sağlamaktır. Bir gün spor yapıp beş gün yapmadıktan sonra kaslarınızın gelişmesi beklenmez ve etkisiz bir uğraş içine girmiş olursunuz. Bu yüzden mutlaka kendi rutininizi oluşturarak programa sadık bir şekilde evde egzersiz yapmalısınız.

Evde spor yapmaya karar verdiyseniz mutlaka başlangıcı hafif bir program ile yapın. Gün geçtikçe bedeniniz egzersizlere alıştıkça ve kaslarınızın ısınmaya başladıktan sonra geliştirmek için yavaş yavaş programı ağırlaştırarak kendi sınırlarınızı her gün genişletebilirsiniz. Hazırsanız ağırlık olmadan vücudunuzu geliştirebileceğiniz en etkili egzersizleri sizlere açıklayacağız.

Sadece Zıpla

Kulağa çok eğlenceli geliyor. Çocukluğunuz da ki gibi serbest bir zıplayıştan söz etmiyoruz elbette. Bunun için dik durun ve dizlerinizi hafifçe kırın artından ayaklarınız ile squat yapıyormuş gibi zıplayın. Yükseğe ve daha yükseğe…

Bu egzersizin ismi ski jumpstır. Püf noktası ise ağırlığınızı ayaklarınızın parmak uçlarına değil topuklarına vermektir. Zıpladıktan sonra yere inerken topuklarınız da yere değmelidir. Düz, sağa ve sola doğru zıplayabilirsiniz. Bu egzersizde bacak ve kalça kaslarınızı geliştirmek hedeflenmektedir.

Daha Sıkı Kalçalar

Bu hareket için öncelikle yine ayakta dik durun ve ellerinizi tam belinizin üzerine koyun.  Ardından bir ayağınızı arkaya doğru parmak uçlarınız yere değecek şekilde bükün ve diğer ayağınızın sağlam bir şekilde yere basmasını sağlayın. Diziniz ile yer dik açıda kalmalıdır. Bu şekilde yukarı doğru kalkın ve tekrar alçalın. Tekrar dik durun ve diğer ayağınız ile yapın. Bu egzersiz kalçaların sıkılaşmasını ve toparlanmasını sağlamaktadır.

Bütün Vücut Tek Egzersiz

Biraz tembellik varsa ve çok fazla egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız size bonus bir egzersiz tarif edeceğiz. Öncelikle yine dik durun ve squat yaparmış gibi yere doğru çömelin. Ardından ellerinizi öne doğru uzatın ve ayaklarınızı şınav çekermiş gibi yere uzatın. Sonra ellerinizi yukarı kaldırın ve zıplayarak yeniden dik durun. En az 15 kez bu hareketi 5 gün boyunca yapabilirsiniz. Bu egzersiz tüm vücut kaslarınızı çalıştıracaktır.

Kalça- Omuz- Karın: Göz Alıcı Bir Beden

Yine evinizde ekipmansız bir şekilde forma girebilmeniz için çok etkili bir egzersiz olan tek bacak plank hareketi için matın veya düz bir zeminin üzerine uzanın. Ardından parmak uçlarınız yere değecek şekilde omuzlar ve beliniz düz olacak şekilde klasik plank pozisyonunu alıp tek bacağınızı yavaşça yukarı doğru kaldırın. Burada her hareketinizin aynı hizada olduğundan emin olun ve belinizi zorlamadan karnınızı sıkarak ilk hale dönüp diğer bacağınız ile de uygulayın.

Bu egzersizler direnç üzerinde de çok etkilidir ve yağ yakıcı etkileri bulunur. Kas oluşumunuz hızlanırken düzenli bir şekilde yapıldığında şekil almış bir vücuda evinizde ekipmansız ve zamandan tasarruf ederek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir