Kategoriler
Kendini motive et!

Hamlık Ağrısından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Spora yeni başlayanların veya uzun süredir spor yapmayanların en fazla yaşadığı durumlardan biri de hamlıktır. Formunuzu veya sağlığınızı korumak için yeniden spora başlamaya karar verdiyseniz bu durumu bilerek hareket etmeniz en mantıklısı olacaktır. Hamlık yaşanmasının temel sebebi egzersizler sırasında kaslarda laktik asit oluşur ve bu laktik asitler belirli bölgelerde yoğunlaşarak hamlık olarak tanımlanan kas ağrılarına neden olmaktadır. Laktik asit sanıldığı kadar masum değildir. Bu asit oranının fazlalığı kasların kendisini toparlamasını geciktirirken sizleri de sancılı bir sürecin eşiğine getirmektedir. Hamlık neden oluşur ve nasıl en kolay geçirilir? Sizler için araştırdık.

Hamlık Ağrısı Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Uzun bir aradan sonra spora başladıysanız veya spordaki ilk gününüzde öncelikle olabildiğince kaslarınızı zorlamadan hafif antrenman yapmak gerekebilir. Uzun süre yeteri kadar hareket etmeyen kasları birden çok zorlamanız bu ağrının şiddetini arttıracaktır. Egzersiz öncesi ısınma hareketleri yapmayı da ihmal etmemeniz hamlık ağrısının şiddeti için önemlidir. Egzersizden sonra ilk olarak vücutta bir yanma hissi olacaktır ve kaslarınızda ağrı hissedilir. Bölgesel ve tüm vücut ağrısı da bu duruma dahildir. Eklem yerlerinizde sızı veya belirli zonklama hissedebileceğiniz gibi sırtınızda yoğun bir ağrı ve halsizlik hissedilir. Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız bu durum hamlık ağrısı yaşadığınızı göstermektedir.

Hamlık Ağrısı Yaşamamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hareketsiz dönemin ardından hareket edince oluşan ağrının yaşanmaması için ilk adım her zaman ısınarak spor yapmaktır. Antrenmandan önce birkaç dakikanızı ısınma hareketlerine ayırarak sonrasındaki süreci daha rahat atlatabilirsiniz. Hamlık ağrısının şiddetini azaltmak için mutlaka bol protein içeren bir yemek ve yeteri kadar içilen su ile egzersiz yapılmalıdır. Bu durum kaslarınızın enerji üretmesi ve beslenmesi açısından değerlidir. Antrenmandan sonra ise soğuma hareketleri yapılmalıdır. Program sporu son bıraktığınız gibi değil ilk gün programı olarak düşünülerek hazırlanmalı ve programın dışına çıkılmamalıdır. Set aralarında da yeteri kadar dinlenmenizi sağlamak için molalar vermeyi ihmal etmeyiniz.

Hamlık Ağrısına İyi Gelen Durumlar

Egzersizden sonra mutlaka ılık bir duş almalı ve spor sonrası masaj yapmalısınız. Dilerseniz aletle dilerseniz parmaklarınız ile kaslarda biriken laktik asiti dağıtmak için parmaklarınızla çalıştığınız bölgelere dokunuşlar gerçekleştirebilirsiniz. Masajın ardından soğuk veya sıcak kompres uygulamak yine kasların gerginliğinin azalmasına yardımı olurken dinlenme günlerini atlamadan riayet etmek yine bu sürenin en hızlı şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca spor sonrası protein oranı yüksek besinler tüketmekte iyi gelecektir.

Spordan Sonraki Kas Ağrısını Dert Etmeyin

Spor sonrası vücudun ağrı yaşaması beklenen ve bilinen bir sonuçtur. Kaslarınız çalıştığı için gerilmesi ve geliştiği içinde ağrı yaşaması normaldir ki bu durumdan korkmak yerine sevinmek ile olumlu düşünebilirsiniz. Sporun ilk dönemlerinde daha hafif ve orta egzersizler ile bu süreci en az ağrı ile atlatırken kaslarınızın geliştiğinizi bilerek hareket etmek acı çekerek gelişmeye sizi alıştıracaktır.

Ağrı Varken Spora Devam Edilmeli Midir?

Bilinir ki travma yaşanmadan gelişim söz konusu değildir. Zihin ile beden bu konuda benzer çalışır. Önce tüm düzen değişir ve ardından yeniden yapılanma gerçekleşir. Uzman desteğiyle birlikte dinlenme günleriniz dışında ağrınız olsa dahi antrenman almaya devam etmeniz gerekir. Bu durum ağrılarınızın hafiflemesine yardımcıda olacaktır. Gelişim devam ettikçe kaslarınızda laktik asit birikecektir ancak her zaman en zoru ilkidir. Bir süre sonra bu ağrıyı özümseyecek ve kaslarınız geliştiği için bu ağrıdan mutluluk bile duyacaksınız. Özellikle hayalinizdeki vücuda yaklaştıkça size bu durum çok daha iyi gelecektir. Spor için ihtiyacınız olan her şey için sizi www.sportive.com.tr ‘ye bekliyoruz.