Kategoriler
Kendini motive et!

Her Geçen Gün Popülerliği Artan: Thai Chi İle Tanışın

Günlük hayatta stres arttıkça meditasyon içeren sporlar daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Kişiler hem beden hem de ruh sağlığını koruyabilmek için daha fazla aktivite yapmaya başlarken öne çıkan sporlardan biri de son dönemlerde Thai Chi olmaktadır. Yogaya benzeyen teması ile fiziksel özelliklerin yanı sıra ruhun da rahatlamasına ve kasların esnemesine yardımcı olmaktadır. Zihnin rahatlaması ve bedenin özgürlüğü için Thai Chi sporunu deneyebilirsiniz.

Thai Chi Sporu Nasıl Yapılmaktadır?

Thai Chi sporunu yapmak için öncelikle kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve sessiz bir ortam olması gerekmektedir. Gün içerisindeki herhangi bir saat uygundur. Siz kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman en doğru zaman olacaktır. Vücudunuzu rahat bir şekilde tutarak kollarınızı iki yana açarak başlayabilirsiniz. Temel duruş boşluk duruşudur. Bu duruşta kendinizi rahatlatarak zihinsel arınmada yapılabilmektedir. Nefes egzersizleri ile doğru nefes alış verişi sağlanmalıdır. Dilerseniz sizi dinlendirecek bir müzik yahut rahatlamanıza yardımcı olacak kokulardan faydalanabilirsiniz. Kişi karnın alt boşluğuna odaklanarak enerjiyi hisseder ve ardından tüm vücuduna bu enerjinin yayılmasını sağlayarak bedensel ve zihinsel dinginliğe erişir.

Thai Chi’nin Olumlu Faydaları Nelerdir?

Fiziksel yoğunluğun ve günlük stresin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücut direncinin de artmasında etkilidir. Kan akışını dengelediği için tansiyona iyi gelirken romatizmal hastalıkların tedavisinde de önerilmektedir. Kişinin ruhsal dengesini arttırarak yaşam kalitesini arttırırken aynı zamanda iç dünya ile iletişimin artması ile meditasyon başarıya ulaştırılır. Ruhsal rahatlama sağladığından kalp sağlığı ile stresin azalmasında etkilidir. Tüm yaş grupları ve herkes için uygundur bir meditasyon yöntemi olup hayattan alınacak keyfi arttırmada da etkilidir.

Hiçbir Zaman Geç Değildir

Thai Chi için hiçbir zaman geç veya erken değildir. Yaşam kalitesini arttırmak için kişi dilediği her zaman yoga eğitmeni ile yahut evinde online eğitimler veya videolar yardımı ile başlayabilir. Dileyen kişiler bireysel olarak çalışabilirken dilerseniz grup eşliğinde de meditasyonlar yapabilirsiniz. Genel olarak seanslar bir saat sürer ve felsefesi ile ilerleyerek hareketli bir egzersiz gerçekleştirebilirsiniz.

Felsefesi Nedir?

Tarihi çok eskilere dayanan ve dünyadaki en yumuşak savaş sanatlarından biridir. Diğerleri gibi önemli olan güçlü ve hızlı olmak değil rakibi tanıyarak karşınızdaki kişi ile hareket ederek uyumlu bir şekilde rakibi yenmek genel amacıdır. Hareketler o denli yumuşaktır ki karşıdan izlendiğinde iki kişinin savaşı olduğunu düşünmek oldukça güçtür. Rakibin zayıf noktalarından ve dirençsizliğinden hareket eder rakibi tamamlayarak yumuşak darbeler ile kazanım elde edilir. Rakiplerine hiç zarar vermeden rakibini yenen bu nadir spor bu sebebiyle dünyada herkesin saygısını kazanmıştır. Thai Chi felsefesi genel olarak yumuşak ve su gibi duru olmaktan geçeceğinden bu meditasyonlar ile sakinliği ve dinginliği yakalayarak yaşantınızın birçok alanında olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.