Kategoriler
Kendini motive et!

Hızlı Kilo Vermek İçin Kanıtlanmış Yöntemler

Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız efsanelere ve hurafelere ayıracak vaktiniz yok demektir. Hedefe giden yolu çabucak aşmak ve kanıtlanmış, bilimsel yollar ile süreci daha sağlıklı yönetmek istiyorsanız bu yazımızı pür dikkat inceleyin ve amacınız yönünde henüz adım atmadıysanız ilk adımı beklemeden atın. Unutmayalım ki zaman geri alamayacağımız yegâne şeylerden biridir.

Kalori Her Şey Demek Değildir

Fazla kilodan bahsediyorsak ilk olarak elbette düşünmemiz gereken yiyeceklerin kalorisi olacaktır. Eğer vücudun günlük alması gereken miktardan veya yaktığından daha az kalori girişini sağlarsak doğrudan kilo vereceğimiz anlamına gelir. Ancak bu durum vücut direncinin düşmesine de neden olacak ve sağlığımızın tehlikeye düşmesine neden olabilir. Sürekli az besin vücuda girdiğinde ise metabolizma yavaşlayacak ve kilo verme hızı da düşecektir. Bu sebepten çok fazla açlık çekmeden düzenli ve dengeli beslenmek en doğru olanıdır.

Hiç Yağ Almamak Risklidir

Eski inanışlara göre kilonun en büyük düşmanı yağdır. Bu sebepten yağ tüketimini sıfırlamak tavsiye edilirken son yıllarda yapılan araştırmaya göre bu durumun yanlış ve sakıncalı olduğu anlaşılmıştır. Metabolizmanın çalışabilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır ve yağlarda bu süreci doğru kullanıldığı taktirde hızlandıracaktır. Vücudun ihtiyacı olduğu enerji alınmadığı zaman vücut kaslardan harcamaya başlar ve bu da uzun vadede kendinize yapacağınız sorunlu davranışlardan biri olacaktır.

Düzenli ve Kademeli Artan Spor

Düzenli spor yapmak kilo vermek isteyenlerin mutlaka hayatında yer almalıdır. Kilo vermek içinse daha fazla kalori yakmanın yollarından biri de spordan geçmektedir. Spor esnasında kardiyo oranını arttırarak bu süreci hızlandırabilirsiniz. Ağırlık çalışmakta diğer önemli yollardan biridir.

Kahve Tüketimini Önemseyin

Kahve tüketimi doğrudan metabolizmanın hızını arttıracağından yağ ve kalori yakımını olumlu yönde etkiler. Kahvenin içerisinde yer alan kafein yağ hücrelerinin parçalanmasında etkendir. Bu sebepten dilerseniz spordan en fazla 1 saat önce tüketebilir ve yağ yakma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Uyku Düzeni

Kilo vermek aslında hayatın düzenli ve dengeli yaşanmasının başka bir yansımasıdır. Yediklerinize ve egzersizlerinize dikkat ettiğiniz kadar uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. Bedeninin dinlenmesi için kaliteli bir uykuya ihtiyacı vardır ve yorgun olduğunuz için rutin düzeninizden bir müddet sonra cayma oranınız artacaktır. Ayrıca enerjiniz düşük hissettiğiniz zaman tatlı krizleri de yaşamanız olasıdır ki bu durumun yaşanması sizi birkaç adım geriye düşürecektir. Bu sebeplerden uykunuzu ve kalitesini mutlaka düzene koymaya çalışmalısınız.

Lifli Gıdalar ve Protein Tüketmeye Çalışın

Lif tüketimi metabolizma için önemlidir ve çok daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Meyve, sebze ve tahıl gruplarından edineceğiniz besinler aynı zamanda tokluk hissinizi de arttıracaktır. Lifli gıdaların yanında protein oranını da arttırmak gerekir. Kas kütlenizin korunması ve gelişmesi için protein olmazsa olmaz bir besindir. Protein içeren besinlerin sindirilmesinde de vücut enerji harcayacağı için bir nebze de olsa yine kalori yakacak ve kilo verme çabanız desteklenecektir.

Tüm bunların yanında bol su tüketmeyi ihmal etmeyin ve sayıları çok fazla takıntı haline getirmeyin. Haftada bir kez tartılmanız yeterli olacaktır. Yukarıda yer alan kanıtlanmış bilgilere ek olarak düzenli, dengeli beslenme ve egzersiz programı ile doğru ve sağlıklı şekilde kilo vermek önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir