Kategoriler
Kendini motive et!

Hormonal Dengenin Ritmini Bilin!

Hormonal Dengenin Ritmini Bilin!; Kadının zihni ve bedeni çok hassas bir dengede tutulur. Kadın vücudu, hormonal dengedeki değişime bağlı olarak foliküler faz, yumurtlama fazı, luteal faz ve adet fazı olmak üzere dört döneme ayrılır.

Foliküler hormon östrojen ve luteal hormon progesteron olmak üzere iki tür kadın hormonu vardır. Adet döngüsü kişiden kişiye değişir, 20 ila 40 gün arasında olabilir, ancak bazal vücut ısınızı kaydederseniz, kadınlık hormonlarınızın döngüsünü ve ritmini kavrayabilirsiniz.

Diyet Yapmak İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

Adetin sonunda, “foliküler fazın” erken evrelerinde, duygular sabittir, vücut hafifler ve cilt ve saç nemlenir, çünkü kadınlık hormonu “östrojen (folikül hormonu)” salgısı artar.

Östrojen, yumurtlama ve hamileliğe hazırlanmaya yardımcı olmak için zihni ve bedeni şartlandırmada rol oynar ve salgı miktarı arttığında “güzellik hormonu” olarak da adlandırılır, bu nedenle kadınların cildini ve saçını nemlendirir. Bu dönemdeki kadınlar cezbeden çekiciliklerle dolu olur.

Östrojen salgısı yumurtlama öncesine kadar devam ettiği için bu dönem diyet yapmaya uygun olan “diyet şans dönemi” dir . Regl döneminin getirdiği hüsran ve şişliklerden kurtulmanıza, vücudunuzu hafifletmenize ve kendinizi pozitif hissetmenize yardımcı olacağı için egzersiz ve diyetinize odaklanmak için harika bir zamandır. Kadına özgü bu ritmi iyi kullanırsanız etkili bir diyete sahip olabilirsiniz.

Hormonal Dengenin Ritmini Bilin
Hormonal Dengenin Ritmini Bilin

Hormonal Dengenin Ritmini Bilin; Daha Etkili Kilo Vermenin Püf Noktaları

  1. Egzersiz miktarını normalden daha fazla artırın.

Bir hedef belirleyelim ve yürüyüş miktarını normal yürüyüş miktarından 1000 adım artırmak gibi egzersiz miktarını artıralım. Özellikle yumurtlama gününden hemen önce, optimal hormonal denge kas kütlesi kazanmak içindir. Kuvvet antrenmanını olumlu bir şekilde dahil edin.

  1. 3 öğünü dengeli bir şekilde yiyin ve normalden daha az ara öğün tüketin.

Her öğün için dengeli bir “temel gıda”, “ana yemek” ve “garnitür” seti seçin. Ek olarak, egzersizin yağ yakıcı etkisini boşa harcamamak için atıştırmalıkları kontrol etmek önemlidir. Kendinizi zayıf hayal edin ve elinizden geldiğince güçlü olmaya çalışın.

Stresten Kaçınmak İçin Etkili Noktalar (Serotonin Salgısına İyi Gelir)

  1. Vücudunuzu hareket ettirin

Sabit bir ritimle egzersiz yapın ve uyarım etkisini hissedin.

Özellikle yürüme, ritimle elektrikli süpürgeyle evi süpürme, paspaslama vs. iyidir. Egzersiz yapmaya vaktiniz yoksa oturduğunuz yerden boyun döndürme egzersizleri de yapabilirsiniz. Yavaş ve derin nefes alın ve boynunuzu çevirin.

  1. “Triptofanın” yutulması

Serotonin üretmek için ham madde olan esansiyel amino asit triptofanın yutulması da etkilidir. Ayrıca bunları bolca içeren “süt”, “peynir”, “muz”, “soya fasulyesi”, “ton balığı gibi kırmızı balıklar” vb. yemek de iyi bir fikirdir.

  1. İyi uyuyun ve güneşe çıkın

İyi bir gece uykusu üretilen serotonin miktarını artıracaktır.

Ayrıca uyandıktan sonra güneşe maruz kalarak vücut saatinin sıfırlandığı ve düzensiz uyku nedeniyle azalma eğiliminde olan serotonin salgısının normale döndüğü söylenmektedir.

  1. Ruh hali değişikliği ve rahatlama

Lavanta, roma papatyası, mercanköşk vb. kokuların rahatlatıcı bir etkisi vardır ve serotonin salgısına iyi geldiği söylenir.

Güzel bir kokuyla havayı değiştirelim.

Hormonal Dengenin Ritmini Bilin
Hormonal Dengenin Ritmini Bilin

Hormonal Dengenin Ritmini Bilin; Kadınlar Neden Vücutlarının Ritmine Değer Vermek Zorunda?

Kadınlarda hormonların etkisine bağlı olarak çeşitli belirtiler görülmektedir.

Bu hormonun ritmini görmezden gelir ve mantıksız bir diyet uygularsanız, fazla zayıflama sorunu da vardır. Bu günlerde genç kadınlar, diyet ve dengesiz beslenme nedeniyle “çok zayıf” olma eğilimindedir. Düşük BMI 18,5’in altında olan 20-29 yaş arası kadınların %20,7’sinin kadınlık hormonu işlevi azalır ve kemik kütle endeksi de azalır. Bazı durumlarda, adet döngüsünün bozulması, gecikmesi ve askıya alınmasının etkileri nedeniyle hamilelik ve doğumun önemli kadın işlevleri çalışmayabilir. Diyet yaparken, vücut yağ yüzdesini uygun bir aralıkta tutmak ve sağlıklı ve kadınsı bir vücut çizgisini korumak önemlidir.

Kadın vücudu hassastır. Vücudunuzun ritmini biliyorsanız, makul bir diyete sahip olabilirsiniz. Diyet şansını kaçırmadan etkili bir diyet yapalım!