Kategoriler
Kendini motive et!

İnce Bele Sahip Olmak İçin Basit Egzersizler

Bel bölgesinin kalınlaşması oldukça kolaydır. Kadın ya da erkek fark etmez bu bölgenin yağlanması hareketsiz yaşam ve beslenme düzeninin yanlış olmasındadır. Bel ve karın bölgesinde yağlanmanın sebeplerinin başında yağlı besinlerin çok fazla tüketilmesi, şeker, un ve bol nişastalı besinlerin vücuda çok girmesidir. Erkeklerde karın bölgesinin yağlanması daha fazla görülmekteyken kadınlarda ise bel bölgesinde yağlanma görülmektedir. Özellikle ileri yaşlarda bu durum daha fazla görülmektedir.

Yağlanmayı Önlemek İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Bel bölgesinde yağlanmanın önüne geçebilmek için öncelikle nedenlerini irdelemek gerekir. Hormon eksikliği de yağlanmaya sebep olabilmektedir. Örneğin kadınlarda östrojen erkeklerde ise testosteron hormonunun azalması ile bu bölgelerde kalınlaşma görülebilmektedir. Hormonsal bir sorun yok ise beslenme programına mutlaka süt ve süt ürünleri, sebze, meyve, tam tahıllı ürünler, et, tavuk ve balık daha fazla eklenirken şeker, un ve nişastalı ürünler mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Günde 3 ana öğün ve 2 ara öğün dengesi tutulmaya çalışılırken yağların depolanmasını önlemek amacı ile su tüketimi de dikkat edilmelidir. Yağ depolanmasını önlemek için ayrıca egzersizlerde günlük programa eklenmelidir.

Yürümek Her Zaman En Kolayıdır

Günlük sorumluluklarınızı yerinize getirdikten ve beslenme düzeninize dikkat ettikten sonra her gün ortalama 50 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. Bu sayede bacaklarınız, karın kaslarınız ve bel bölgenizde sıkılaşma meydana gelecektir. Haftada 3 gün 50 dakika tempolu yürüyüş ile metabolizma çalışma hızınız da artacak ve kilo vermek istiyorsanız da olumlu etkileri dokunacaktır.

Evde Yapılabilen Basit Egzersizler

Bel bölgesini inceltmek istiyorsanız evinizde de birkaç basit egzersiz yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle düz bir zemine veya matınıza sırt üstü uzanın ve dizlerinizi bükün. Ellerinizi boynunuza yerleştirdikten sonra bir dirseğini yukarı kaldırın ve zıt dizinizi çekebildiğinize kadar kendinize doğru çekerek diğer kol içinde tekrarlayın. Bu sayede bel bölgeniz ve karın kaslarınız çalışacaktır. Diğer bir egzersiz ise twist hareketidir. Bunun için öncelikle sabit bir şekilde yere oturun ve dizlerinizi kendinize doğru konumlandırın. Kollarınızı ileriye uzayın ve bacağınızı kaldırarak kendinizi olabildiğince sıkıp kaldırdığınız tarafa doğru eğilmeye çalışın. Bu hareketin püf noktası kalçanız her zaman sabit kalmalı ve beliniz ile yön almanızdır.

Aletsiz ve Etkili Hareketler

Uzmanlara göre en etkili bel inceltme hareketlerinden biri olan touchtır. Yere sırt üstü uzanın ve dizlerinizi büktükten sonra karın kaslarınızı çok fazla sıkmanız gerekmektedir. Ardından başınızı ve belinizi yukarı doğru kaldırarak elleriniz ile topuklarınıza değmeye çalışmalısınız. Karın bölgesini sıkmaya çalışmak bel bu bölgeyi yoğun olarak çalıştıracaktır. Aletli çalışmak isterseniz ise en doğrusu ağırlık ile çalışmaktır. Bunun için iki elinize ağırlığı alın bacaklarınızı omuz hizasında açın ve ağırlığın olduğu tarafa olabildiğince eğilmeye çalışın. Dilerseniz tek elinize ağırlık alabilir dilerseniz çift el çalışabilirsiniz. Tüm hareketleri 3 set şeklinde tekrarlamanız yeterli olacaktır. Bel bölgesinde yağlanmadan ve kalınlıktan şikâyet edenlerin etkili ve kısa sürede incelmesini sağlayacak bu basit egzersizler daha fit bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir