Kategoriler
Kendini motive et!

Isıtıcı Bantlarının Spora Etkisi Nedir?

Spor olmadan asla diyenler için yaz kış spor yapmanın elbet kolay yolları bulunacaktır. Yaz aylarında spor yapmanın da havanın fazla sıcak olmasından ötürü zorlukları bulunsa da bu zorluklar kış aylarında çok daha fazladır. Sporcunun daima öncelikle dikkat etmesi gereken kişi kendisidir ve vücudunu hem genel sistemine uygun olmayan hava koşullarına karşı korumakla görevliyken aynı zamanda kas sağlığını da önemseyerek kendisine yatırım yapmalıdır. Soğuk havalarda spor yapmak isteyen sporcuların yardımına ise ısıtıcı bantlar yetişmektedir. Düşük sıcaklıkta spor yapmak çeşitli rahatsızlıkların yaşanmasına neden olurken doğrudan yaşamınızı tehdit edecek koşullarda oluşturabilir. Soğuk havalarda spor yapmak için kaslarınızın ısınmasını da sağlayarak gelişmesine yardımcı olurken sağlığınızı da korumak için ısıtıcı bantları kullanabilirsiniz.

Isıtıcı Bant Nasıl Kullanılır?

Çeşitli markalardan edineceğiniz ısıtıcı bantlar kötü hava koşullarına karşı sizi korurken aynı zamanda sporunuzdan alacağınız verimi de arttıracaktır. Kullanımı ise oldukça pratiktir. Satın aldığınız tek kullanımlık paketi açın ve birkaç dakika beklettikten sonra yapışkanlı bölmeyi ayırarak yapıştırabilirsiniz. Burada dilerseniz teninize dilerseniz ise yapıştırmak istediğiniz bölgedeki kıyafetinize temas edecek şekilde konumlandırabilirsiniz. Sıcaklık başlangıçta sadece o bölgede hissedilirken bir süre sonra yayılacak ve kaslarınızın da ısınmasını sağlayacaktır. Bantların genel kullanım ömrü 6 saatken iken bazı markalar 8 saate kadar ısıtma özelliği sunmaktadır. Bu bantların diğer kullanım şekli ise ağrı gidermektir. Çünkü bant bölgedeki kasların gerginliğinin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda kasları da güçlendirecektir. Bu sebepten spor yaparken ağrıyan bölge içinde kullanabilirsiniz.

Kimler Kullanabilir?

Kullanmak isteyen herkes birçok bölge için kullanabilirken uzmanlar küçük çocukların kullanmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmazken küçük çocuklarda alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Ayrıca yaşlı kişilerin de dikkatli kullanması gerekebilmektedir. Bunun yanında eğer hassas cildiniz var ise yine alerjik reaksiyon gösterebilecekken sinirlerinizde rahatsızlık var ise veya dolaşım problemi yaşıyorsanız doktorunuza danışarak kullanmanız tavsiye edilir. Hamilelerinde kullanması uygun görülmemektedir.

Hangi Bölgeler İçin Kullanılır?

Isıtıcı bantların en fazla tercih edildiği bölgelerden biri de ayaklardır. Özellikle vücudumuzda soğuğa karşı en dayanıksız olan ve en hızlı soğuyan bölge ayaklar olduğu için ayaklarınızın ısınması için bu bantlardan yardım alabilirsiniz. Dilerseniz elleriniz için tasarlanan modellerde bulunmaktadır. Özellikle açık havada spor yapacaksanız bu bantlardan faydalanarak daha rahat ve konforlu spor yapmanızı sağlayabilirsiniz. Vücut için olan bantlar ise birçok bölge için uyumludur ve kaslarınızın da ısınması ile sporunuzun daha verimli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bantlar Hareketi Engeller Mi?

Sporcuların en fazla merak ettiği ise bu bantları kullandıklarında hareketlerinin engelleneceği düşüncesidir. Bantlar büyük bir bölgeyi kaplamadığı ve esnek olduğu için hareketleri engellemez. Kusursuz bir yapıştırma ile size sunduğu olumlu özellikler dışında bantın varlığını spor yaparken hissetmeyeceksiniz. Kaslarınızı güçlendirmek için ısıtıcı bantlarından faydalanmak profesyonel sporcularında sık sık kullandığı bir yöntemdir.