Kategoriler
Kendini motive et!

Kadınların Yaşam Mucizesi

Kadınlar ve erkeklerin vücut sistemleri temelde birbirine benzese dahi küçük ayrıntılarla ayrışmaktadır. Özellikle kadınlar için kas gücü çok daha önemli ve gelişmesi erkeklere oranla daha zordur. Kadınların sosyal hayatta edinmek zorunda kaldıkları sorumlulukları da düşününce sadece sağlıklı bir beden için değil ruhlarını iyileştirmek içinde spora ihtiyaçları vardır. Birçok kadının çekindiği, erkeksi bir görünüme erişmemek için uzak durduğu ağır antrenmanlar gerektiren sporlardan kaçtığı bilinmektedir. Her spor dalının olduğu gibi oysaki ağır antrenmanların veya ağırlık kaldırmanın kadınlara bilinmeyen avantajları bulunur.

Kemikleri Korumak İçin

Tıpta osteoporoz olarak bilinen halk dilinde kemik erimesi hastalığına karşı gelen en iyi egzersiz ağırlık kaldırmaktır. İleri yaşlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık kemiklerin ve kasların güçlenmesi ile durdurulabilir veya ertelenebilmektedir. Kadınlar belirli bir oranda ağırlık kaldırarak kemik yapılarını güçlendirerek eklemlerini, kaslarını ve kemiklerini koruyabilirler. Sadece kemiklerin değil iskelet siteminin de gelişmesini sağlayarak ileriki yaşlarda yine ortaya çıkabilecek duruş bozukluklarının da önüne geçilir. Kemiklerdeki protein dokusunun azalması ile ortaya çıkan kemik rahatsızlarının önüne geçilmesi için kadınlar mutlaka spor yapmalıdır ancak ağırlık çalışmak bu durumu sağlayabileceği gibi bir de güçlenmesine yardımcı olacağından çok daha etkili olacaktır.

Dik Dur!

Sadece iskelet sistemini değil hayata karşıda bütün kadınların dik durması gerektiğini hatırlattıktan sonra fiziksel görünümü hatırlamak gerekir. Kasların ve kemiklerin vücudun dengesini ve duruşunu korumak için etkisi çok büyüktür. Bu iki durumundan birinin zayıflaması, kasların esnekliğini kaybetmesi veya kilolu olma hali duruş bozukluğuna yol açabilmektedir ve ilerleyen süreçte kamburluğa yol açmaktadır. Kadınlar ağırlık çalışarak kaslarını ve kemiklerini güçlendirerek vücuduna hükmetme yetisini arttırır ve böylece duruş bozukluğunun önüne geçebilir. Ayrıca vücudun olması gereken hali en sağlıklı halidir ve ekseninden kayması sağlık problemlerinin de yaşanmasına neden olabilir. Yürüme bozuklukları, bel ve boyun fıtıkları, kaslarda güçsüzleşme, karın ağrıları veya dolaşım sistemindeki sorunların yaşanmasının temeli duruş olabilir. İskelet sisteminizin dik ve olması gerektiği gibi durabilmesi için kaslar güçlenmelidir ve kasları güçlendirmenin en doğru yolu ağırlık çalışmaktır.

Metabolizmanın Düzenli Çalışması

Yaşınız kaç olursa olsun sağlıklı yaşamak isteyen kişiler metabolizma sağlığını da önemsemelidir. Düzgün çalışan bir metabolizma özellikle kadınların kaliteli yaşaması için şarttır. Ağırlık çalışan kadınlarda diğer spor dallarına göre çok daha iyi metabolik faaliyetler görülmüştür ki böylece kadınlar eğer kilo vermek istiyor ve yağ yakımını arttırmak istiyorlarsa ağır egzersizler yapmak iyi gelecektir.

Güçlü Kadınlar!

Ağırlık çalışmak deyince akla ilk olarak erkekler gelmektedir. Oysaki her ne kadar farklılıkları bulunsa da bir kadında güçlü olabilir ve güçlü görünebilir. Burada güçlülükten kasıt sadece görünüm ve kas yapısı olarak değil psikolojik olarak da düşünülmelidir. Bu konuda birçok araştırma yapılmıştır ki bu araştırmaların benzer sonuçlarına göre ağırlık çalışan kadınlar kendini çok daha iyi hissetmekte ve kaslarının güçlenmesi ile beyine giden sinirlerinde güçlenmesi ile kendine daha güvenli ve daha canlı zihin oluşmaktadır. Kadınların kemik yapıları çok daha zor şekillenirken erkeklere oranla kadınlar ağırlık çalıştığında çok daha olumlu etkileri gözlenmektedir. O halde durmayın ve kendinize bir iyilik yapıp egzersizlerinize ağırlığı da ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir