Kategoriler
Kendini motive et!

Kamp Ekipmanları Bakım Ve Temizliği

Kamp yapmak; insanın tabiat ile baş başa kalarak, çadırda belli bir süre yaşaması anlamına gelir. Özellikle son dönemde buna olan ilgi daha da artmıştır. Macera dolu bir zaman geçirmek isteyenlerin mutlaka belli malzemelere sahip olması gerekmektedir. Kamp ekipmanları bakım ve temizliği, birtakım kurallara göre yapılır. Bunların neler olduğunu yazımızda bulabilirsiniz.

Sırt Çantasının Temizlenmesi Önemli

Kamp yapmak isteyen kişilerin yanlarından ayırmadıkları malzemelerin başında sırt çantaları gelmektedir. Hem işlevsel olması hem de farklı birçok şeyi taşıyabilmesinden dolayı büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda en çok kirlenen malzeme de budur. Özellikle unutulan yemek kaplar, kir, çöpler, ter ve bunun gibi daha farklı birçok şeyden dolayı temizlenmesi kesinlikle bir zaruret halini almaktadır. Böyle durumlarda akla gelen ilk şey çamaşır makinesinde yıkamak olsa da bunun birtakım handikapları vardır.

İşte bu yüzden ilk olarak elektrik süpürgesi ile güzel bir biçimde vakumlama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu sayede kabasının alınmasının hemen ardından ılık bir suyun içine çantanın koyulması önem arz eder. Belli bir süre boyunca burada bekletme işlemini yaparken, eğer yıkama koşulları içinde belirtilmemişse içerisine deterjan da koyabilirsiniz. Fermuar kısımları için ise mutlaka fırça kullanılmalıdır.

Kamp Ayakkabısının Temizlenmesi

Kamp için kullanılan outdoor ayakkabılar, son derece büyük bir öneme sahip olması ile dikkat çekmektedir. Bundan dolayı temizlik işlemlerinin hassas bir biçimde tamamlanması esastır. Şu yolu takip etmek gerekmektedir;

  • Kamp sırasında ya da kamp dönüşünde fırça kullanmalıdır.
  • Tüm kir ve çamurdan arındırılması bu sayede sağlanacaktır.
  • Aynı zamanda özel temizleyiciler ve su tercih edilmelidir.
  • Deterjan ve doğal sabundan uzak durulmalıdır.

Kamp Ekipmanları Bakım Ve Temizliği

Uyku Tulumunun Temizlenmesi

Uyku tulumu olmadan bir kampın düşünülmesi söz konusu değildir. Bunun temizliği sırasında kaçınılması gereken iki temel husus vardır. Bunlardan birisi kurutucu iken diğeri ise kuru temizleme hizmetidir. Çünkü bu tip bir steril etme işlem sonrasında tulumun yalıtımının geri dönülemeyecek şekilde zarar görmesi söz konusudur. Çamaşır makinesinde ve belli bir sıcaklıkta yıkanması mantıklıdır.

Çadırın Temizlik ve Bakımları

Kamp ekipmanları bakım ve temizliği denildiği zaman elbette çadırı unutmamak lazım. Zaten kamp kavramı ve çadır terimleri artık iç içe geçmiş olması ile dikkat çekmektedir. Satın alınmış olan bu ürünün gerek bakımı gerekse temizliği belli kurallara göre yapılır. Eğer yağmur, bunun gibi benzeri durumlar söz konusu ise çadırın kurutulması gerekmektedir. Bunu yapmadan direk olarak depo veya benzeri bir yere koyulması halinde; nem, mantar ve küf gibi farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Üstelik kötü bir kokunun etrafa yayılması da söz konusudur.

Küflü bir çadır durumunda bunun yüzde yüz temizlenmesi kesinlikle çok kolay bir işlem değildir. İşte bu yüzden yapılacak olan şey 4 litrelik bir su içerisine limon suyu, bir bardak dolusu kadar tuz, sabun koyulmalıdır. Ardından ise silme yöntemini kullanarak çadırdaki küfleri temizleyebilirsiniz.

Fermuarlı kısımlar için ise daha farklı bir yolun takip edilmesi gerekmektedir. Buralara nüfuz etmiş olan her türlü yabancı madde ve kirin çıkarılması için mutlaka fırça kullanılmalıdır. Çok sert olmayacak hamlelerle bunu hemen yapabilirsiniz. Çadırın temizlenmesinin sonrasında kurutma işlemlerini doğal bir biçimde gerçekleştirmek önemlidir. Kesinlikle kurutucu kullanmayın. Çünkü böyle bir durumda çadırın hem kaplama kısımları hem de kumaşları çok büyük bir zarar görecektir.

Diğer Eşyaların Bakım ve Temizlikleri

Kamp ekipmanları bakım ve temizliği konusunda daha farklı olan malzemelerin nasıl kirden arındırılması çok kolaydır. Örneğin yemek yapmak için tercih edilen her türlü kaşık, tabak, tava, çatal ve bıçak, elde yıkanabilir. Yani son derece klasik bir yöntem söz konusudur. Deterjan kullanımı kesinlikle önemlidir. Kapların temizlenmesi ve yıkanması sayesinde olası bir böcek istilasının önüne de geçmiş olursunuz.