Kategoriler
Kendini motive et!

Kamp Yapmayı Kolaylaştırmanın 5 Yolu

Şehir hayatının kalabalık ve gürültülü ortamından kaçmak isteyenler için en güzel alternatif kamp yapmaktır. Sessiz, doğa ile baş başa bir ortamda zaman geçirmek, son yılların en büyük trendi haline geldi. Kamp yapmayı kolaylaştırmanın 5 yolu bu anlamda büyük önem taşır.

Hava Durumunu Kontrol Edin

Kamp için hazırsanız hava durumunu kontrol etmekle işe başlayabilirsiniz. Her ne kadar günümüzde üretilmiş olan çadırların çok büyük bir kısmı rüzgar ve su geçirmiyor olsa da, özellikle şiddetli olduğunda birtakım sorunlar öne çıkabilir. İşte bu yüzden kamp günlerini kesinlikle hava şartlarına göre ve dikkatli bir biçimde belirlemek çok önemlidir.

Gerekli Ekipmanları Edinin

Kamp yapmak ciddiyet gerektiren bir aktivite olarak dikkat çeker. Buna özel bir biçimde tasarlanmış, üretimi yapılmış olan çok farklı ekipmanlar vardır. Bunlar zorunlu bir şekilde kullanılmalıdır. Eğer karavan kullanılmayacaksa, mutlaka bir çadır almanız lazım. Tek kişilik, iki kişilik ve bunun gibi değişik opsiyonlar söz konusudur. Kullanılan malzemeye dikkat etmelisiniz. Özellikle yağmur ve rüzgar geçirmeyenlerden yana bir tercihe yapmak mantıklıdır.

Çadırda uyurken kullanılacak olan tulumları unutmamak lazım. Bunların da değişik türleri söz konusudur. Çift tarafı fermuarlı olanların kesinlikle avantaj sağladığını söylemek gerekmektedir. Bu sayede daha rahat bir uyku çekmek her zaman mümkündür. Bunun yanı sıra uyulacak yer olarak da bilinen matların, en kaliteli malzemeden üretilip üretilmediğine dikkat etmelisiniz. Bunların zemine bakan kısmı kesinlikle tırtırlı ya da pürüzlü olmalıdır. Bu sayede kayma ve benzeri durumların önüne geçilebilir. Işıldak, kap, tava, kamp tenceresi gibi daha farklı materyaller sayesinde harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kamp Yapmayı Kolaylaştırmanın 5 Yolu2

Alışveriş Listesi Çok Önemli

Kamp yapmayı kolaylaştırmanın 5 yolu denildiği zaman alışveriş listesini unutmamak gerekmektedir. Kamp yapmak keyifli olmasının yanı sıra aynı zamanda birçok ihtiyaç maddesinin de yanınızda bulunmasını gerektiği anlamını taşımaktadır. Yola koyulmadan önce ilk olarak bir liste yapmak şarttır. Sadece yiyecek ve içecekler değil, pille çalışan, size kamp hayatında kolaylık sağlayan bazı cihazların da bulunması önem arz eder. İşte bunun için oluşturulmuş olan listenin sonrasında alışverişinizi yapın. Böylelikle olası sorunların önüne başarılı bir biçimde geçmiş olacaksınız.

Tuvalet Sorununu En Başından Çözün

Kampçıların en büyük sorunlarından birisi tuvalettir. Doğal olan bu ihtiyacınızı giderebilmek için sunulmuş olan farklı birçok yöntem vardır. Son yıllarda kamp kültürünün gelişmesi ile beraber birçok farklı tesis bu hizmeti vermektedir. Bunların sınırları içerisinde gerek tuvalet gerekse yıkanabilmek için özel tasarlanmış olan yerler mevcuttur. Bu sayede problem ortadan kalkar.

Ancak herkes kamp yaparken tesisleri seçmiyor. Özellikle daha maceraperest ruha sahip olan kişilerin, ıssız yerlere gitmeleri söz konusudur. Böyle bir durumda tuvalet ihtiyacı ortaya çıktığında, tasarlanmış olan özel malzemeleri kullanabilirsiniz. Bunlardan birisi portatif yapısı ile öne çıkan klozettir. Hem rahat hem de hijyenik olması büyük bir avantaj anlamına gelmektedir. İçinde büyük bir poşet bulunan ve ağız kısmında oturak olan tabure de tercih edilebilir. Fiyat aralıkları ise değişiklik göstermektedir.

Kıyafet Seçimi Önemlidir

Kamp yapmayı kolaylaştırmanın 5 yolu arasında son olarak kıyafet seçiminden bahsetmek gerekmektedir. Yaz aylarında kamp yapacak olanların göz ardı ettiği durumların başında uzun giysilerin tercih edilmemesi gelmektedir. Her ne kadar hava sıcak olsa da, özellikle akşamları serinlemeye başlaması hastalanmanıza neden olabilmektedir. Bundan dolayı gece yatmadan önce ya da hava karardığı zaman uzun kollu giysileri giymek büyük bir önem arz eder.

Bunun yanı sıra kamp yapmak, kıyafetler üzerinde yıpratıcı bir etkiye sahiptir. İşte bu yüzden öncesinde giysi tercihi gerçekleştirirken mutlaka çok sık kullanmadıklarınızı yanınıza almanız lazım. Uzun kollu giysilerin size sunacağı bir diğer avantaj ise böcek, sinek gibi size zarar verebilecek olan haşeratın etkilerini minimuma indirmesidir. Bunlara dikkat edilmelidir.