Kategoriler
Kendini motive et!

Kamp Yaşamı; Uyku Tulumu Seçimi

Doğada vakit geçirmek herkesin en büyük hayallerinden birisi. İnsanın kent yaşamından uzaklaşması, kendisini daha özgür hissetmesi bu aktivite ile mümkündür. Çadırda zaman geçirmek ve kalmak, aynı zamanda farklı bir deneyim anlamına gelmektedir. Kamp yaşamı; uyku tulumu seçimi belli kurallara göre yapılmalıdır. Kullanılan malzeme başta olmak üzere değişik birçok parametre söz konusudur.

Türe Karar Verin

Uyku tulumlarının genellikle üç tipi vardır ve bunlar şöyledir;

  • Mumya tipi olanlar çok büyük ilgi görmektedir. Aşağı doğru daralır.
  • Dikdörtgen türündekilerin daha konforlu olduğunu söylemek lazım.
  • Son olarak zarf şeklinde tasarlanmış olanlar da mevcuttur.

Fermuar Yapısı Önemlidir

Uyku tulumlarının üretiminde artık farklı opsiyonlar söz konusu olduğu için hem şartlara hem de beğeniye göre bir seçim yapılması mümkündür. Fermuarların bu noktada birkaç versiyonu mevcuttur. Bunların büyük bir bölümü boyundan alta kadar iner. Boydan boya olacak şekilde tasarlanmışlardır. Aynı zamanda kısa olanları da öne çıkar. Buna da yarım fermuar adı verilir. Tek ve iki taraflı fermuarlar da piyasada bolca bulunur. L ve R harfleri ise sol ve sağ demektir. Kullanım yönünü göstermektedir. Çok fermuarlı olanlarda havanın korunması sıkıntı olabilmektedir. İzolasyonda sorunlar görülebilir.

Çalışma Prensibi Bilinmelidir

Kamp yaşamı; uyku tulumu seçimi çerçevesinde çalışma prensibi çok mühim bir ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre tulumun iç yapısında vücudun sağladığı ısının dışarıya çıkması engellenmektedir. Bunun başarılı bir biçimde tutulması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman temasın sıfır olması şarttır. İşte bu şekilde kullanılır. İçinde hava boşluklarının çok olmadığını hemen ifade etmek lazım.

Vücut Tipinizi Göz Önünde Bulundurun

Uyku tulumu almak ve kamp yaşamını çok konforlu bir hale getirmek isteyenlerin vücut tiplerine göre bir seçim yapmaları her daim şarttır. Buna göre özellikle ısının tulum içerisinde muhafaza edebilme özelliğinin iyi olması da gerekmektedir. Günümüzde üretilmiş olan tulumların bir kısmı gerek boy gerekse diğer fiziki özelliklere göre çeşitlendirilmektedir. Hatta sadece kadınların kullanabilmesi için tasarlanmış olan opsiyonlar da mevcuttur. Boyunuza göre seçim yapmak, sorunlarla karşılaşmamak anlamına gelecektir.

Kamp Yaşamı; Uyku Tulumu Seçimi

Isı Dereceleri Önem Arz Eder

Isı dereceleri çok önemlidir. Buna göre şu tablo bilinmelidir;

  • Yaz ayları için tasarlanmış olan tulumları kullanmak için hava sıcaklığının en az 0 en çok 15 derece olması gerekmektedir. Sadece bu aralıklarda tercih edilmesi mümkündür.
  • Bunun yanı sıra tulumların çok büyük bir kısmının 3 mevsimlik olduğunu hemen söylemek lazım. Yani kış haricindeki tüm sezonlarda ve hava şartlarında kullanılabilir. Burada dikkat çeken ısı limitleri ise eksi 2 ile eksi 15 arasında farklılık göstermektedir.
  • Kamp yapmak için soğuk kış aylarını seçecek olan kişilerin buna göre ürün satın alması şarttır. Eksi 15 dereceden eksi 40 dereceye kadar dayanıklı olması, en zorlu mevsim şartlarında bile soğuğu hissetmemeniz anlamına gelmektedir.

Satın alma işlemini yapmadan önce bunu mutlaka göz önünde bulundurun. Kamp mevsimi ve olası sıcaklıkların hesaplanmasının ardından tulum edinmek önem arz eder. Bu sayede birtakım sorunlarla karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Uyku Tulumu Karşılaştırması

Kamp yaşamı; uyku tulumu seçimi çerçevesinde öne çıkan iki farklı malzeme vardır. Bunlar sentetik dolgu ve kaz tüyüdür. Kaz tüyü herhangi bir sıvı ile temas ettiği zaman yalıtımında çok büyük sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Sentetik dolgularda ise bu tip bir durum söz konusu değildir. Özellikle alerjisi olan kişilerin kaz tüyünden uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

Fiyat anlamında ise kaz tüyü olanların genellikle daha yüksektir. Sentetik kumaş kullanılarak yapılmış olan tulumların daha az sıcak tuttuğunu da belirtmek gerekmektedir. Aynı zamanda bu tip ürünlerde yıkama olayı daha kolaydır. Kaz tüyünde ise bunun zor olduğunu görmekteyiz. Tüm bunları göz önünde bulundurarak seçimlerinizi ona göre yapmanız gerekmektedir.