Kategoriler
Kendini motive et!

Karavan Kampı İçin Gerekli Malzemeler

Karavan, seyahat sırasında kullanılan bir taşıttır. Farklı birçok türü söz konusudur. Özellikle kampçıların vazgeçemedikleri araçların içerisinde öne çıkar. Karavan kampı için gerekli olan malzemeler, daha güzel bir zaman geçirebilmek için önem arz eder. Birçok farklı ihtiyaca cevap verebilmesinden dolayı mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken bu malzemeleri sizler için araştırdık.

Karavan Kampı Nedir?

Karavan kampı, özel şekilde imal edilmiş olan dört tekerli araçlarla, çizilmiş olan rotaya harekete ederek doğanın tadını doyasıya çıkarmak demektir. Bunu yapmadan önce birtakım malzemeleri edinmek gerekmektedir.

Karavan Dışı Eşyalar

Karavanların çok sık tercih edilmesinin en büyük nedeni hem su hem de elektrik ihtiyacının başarılı bir biçimde karşılanabilmesidir. Bunların her aygıtta olduğu gibi bozulma ihtimalleri ortaya çıkabilir. Bu yüzden tam donanımlı olan bir alet çantasının olması şarttır. Bu sayede bir sorun olsa bile hemen müdahale edebilirsiniz.

Her ne kadar keyfe kalmış bir malzeme olarak tanımlansa bile özellikle son yıllarda birçok kişi hamak alarak daha güzel bir zaman geçirmektedir. Bunun yanı sıra zorunluluk arz eden tente büyük önem arz eder. Karavanla kamp yapmaya gidildiği zaman güzel havanın tadını çıkarabilmek için araç dışında oturmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda güneşten sizi koruyacak bir tente, onun altında masa ve sandalyelerin bulunması gerekmektedir. Bu sayede kampın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Karavan Kampı İçin Gerekli Malzemeler

Yemek Malzemeleri

Karavan kampı için gerekli olan malzemeler çerçevesinde yemek ve mutfak malzemelerini de unutmamak lazım. Artık karavanların tümünde bir mutfak yer alıyor. Her ne kadar evdeki gibi çok büyük olmasa bile ihtiyaçların çok büyük bir kısmının karşılanması konusunda kesinlikle çok başarılıdır. Kamp öncesinde burada olması gereken ürünlerin tümünün temin edilmesi önem arz eder. Yemek pişirme kapları ilk sırada gelmektedir.

Her türlü kaşık, bıçak ve aynı zamanda çatal olmazsa olmazların arasında yer alır. Bunun yanı sıra tabaklar, bardaklar da edinilmelidir. Yemek yapacak olan kişilerin gerekli tüm malzemeleri temin etmesi kesinlikle çok önemli olmasıyla dikkat çekmektedir. Cezve, termos, mum, sürahi, peçete, folyo, havlu peçete, bez, kesme tahtası, şişe, buz kabı ve bunun gibi ürünlerin bulunması daha keyifli bir kamp deneyimi anlamına gelmektedir.

Elektronik Malzemeler

Karavan ile kamp yapmak genellikle çok daha konforlu olması ile dikkat çekmektedir. İnsan yaşamı için gerekli olan elektriğin bu araçların içinde bulunması büyük bir avantaj demektir. Ancak olası sorunlara karşılık hazırlıklı olmak her daim gerekmektedir. Buna göre mutlaka yedek bir akü olmalıdır. Aksi halde aracın sürekli çalıştırılması ve bu şekilde elektrik ihtiyacının karşılanması gerekebilmektedir.

Günümüzde şarj edebilmek için kamp alanlarında özel üniteler mevcuttur. Buradan akım alabilmek için ihtiyaç duyulan şey kablodur. Bunun yanı sıra gerek karavanın dış kısmına gerekse daha farklı yerlerine elektrik çekebilmek adına uzatma kablosunun minimum 2 tane olacak biçimde bulunması büyük önem arz eder. Usb çoğaltıcı, kompresör ve bunun gibi cihazları da unutmamak lazım. Bu sayede hazırlıklarınızı tamamlamış olursunuz.

Yaşam Alanı İçin Malzemeler

Karavan kampı için gerekli olan malzemeler arasında yaşam alanına özel bir biçimde sunulmuş olan çok sayıda ürünün olduğunu görmekteyiz. Özellikle çok büyük boyutlara sahip karavanların içinde bir ya da iki kişilik yataklar mevcuttur. Doğal olarak ilgili alanda nevresim takımlarının, havluların, yastıkların ve bunların kılıflarının olması gerekmektedir. Aynı şekilde, zaman zaman ihtiyaca göre duş alınacağı için bornoz ve benzeri şeyleri de unutmamak lazım.

İlk yardım çantası hiçbir şekilde atlanmamalıdır. Doğa ile iç içe zaman geçireceğinizden dolayı  özellikle arı sokması ve bunun gibi değişik birçok tatsız duruma karşılık önlem almak gerekmektedir. Bu da ilk yardım çantası ile mümkündür. Yola çıkmadan önce mutlaka içini kontrol etmeniz şarttır. Eksiklikler varsa bunların giderilmesi önem arz eder.