Kategoriler
Kendini motive et!

Karın Yağlarını Hızla Eritmenin Yolu

Karın yağlarını hızlı eritmenin yollarının başında elbette düzenli egzersiz gelmektedir. Doğru bir antrenman programı ile karın kaslarınızı güçlendirebilir ve gözle görülür bir değişim yaşayabilirsiniz. Ancak karın bölgesinin fit görünümünü kazanmanın ve bunu uzun süre koruyabilmenin yolu ise beslenme programıdır. Özellikle karın yağlarını azaltıp kas oranını arttırmak istenildiği zaman bazı besinleri tüketerek bu süreci hızlandırabilir ve düzenli kullanımda kaslarınızın görünümünü arttırabilirsiniz. Fit görünmenin ilk koşullarından biri olan karın bölgesinde etkili kaslara sahip olmak için yağların hızlı erimesini sağlayan besinler yazımızda.

Etkili Olan Baharatlar

Egzersizlerin yanında büyük adımlar atmak istemiyor ancak yemeklerinize yapacağınız küçük dokunuşlar ile yağ yakımını arttırmak istiyorsanız baharatları tercih edebilirsiniz. Zerdeçal, rezene, kimyon, fesleğen, kekik, sumak, biberiye ve pul biber yağ yakıcı baharatlar arasında gösterilmektedir. Bu baharatlar aynı zamanda ödem attırıcı özelliğe de sahiptir. Dilerseniz çorbalarınıza, salatalarınıza veya yemeklerinize baharatlardan birini veya birkaçını atarak göbek yağlarınızın azalmasına etkisinden faydalanabilirsiniz. Günde bir fincan yeşil çay tüketebilir veya semiz otu, roka, maydanoz, beyaz çay, ıhlamur, karanfil veya dereotu gibi bitkilerin çayını demleyerek içebilirsiniz. Bu içecek karın şişkinliğinizin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda yağların yakılmasında da etkilidir.

Yağ Yakıcı Meyveler

%90’ı sudan oluşan greyfurtun asit özelliği ile sağlıklı beslenirken yağ yakıcı özelliği de bulunur. Haftanın üç günü kahvaltıdan önce yiyebilir veya suyunu sıkarak içebilirsiniz. Greyfurt bağışıklığa güçlendiren ve kolesterolü düzenleyen meyveler arasındadır. Yine büyük çoğunluğu sudan oluşan karpuz mideyi doldurarak uzun süreli doygunluk hissi yaşanmasına neden olur. Bu sebepten beslenme programınızda karpuzu ara öğün olarak tüketirken açlık hissini bastıracağında ve oldukça düşük kalorili olduğundan yağ yakıcı meyvelerdendir. Ülkemizde karpuz genellikle yemeklerden sonra tüketilmektedir ancak uzmanlar yemeklerden sonra değil ara öğün olarak tüketilmesini tavsiye etmektedir. Su oranı yüksek olan elma ve armutta benzer etkilere sahiptir. Lif oranlarının yüksek olması yine kişiyi tok hissettirecek ve kalori azlığından kilo verilmesinde de etkili olacaktır.

Çiğ ve Sulu Sebzeler

Su oranı yüksek ve kalori oranı az olan havuç, domates, pırasa ve yeşil yapraklı diğer sebzeler tüketilmelidir. Kalori düşüklüğü ve bol su içermeleri ile kişiyi tok tutarken aynı zamanda içerilerindeki lif, antioksidan, mineral ve vitaminler ile sağlıklı beslenme kategorisinde de yer alırlar. Uzmanlar sebzelerin gerçek etkisinden faydalanmak için çiğ olarak tüketilmesini önermektedir. Başlangıçta biraz zorlanacağınızı düşünebilirsiniz ancak en azından her gün bir miktar çiğ sebze tüketmeye özen göstererek alıştırma yapabilirsiniz.

Beslenme Rutininde Yer Alması Gereken Diğer Besinler

Spor yapan kişilerin kahvaltılarında yumurta tüketmeleri tesadüf değildir. Uzun süre tokluk hissi vermesi ve protein oranı ile güne enerjik bir başlangıç yapmaya yardımcı olurken kilo vermede de etkilidir. Lif oranı yüksek olan yulaf yine ara öğün olarak tüketilmelidir. Düşük glisemik indeksi sunması ve protein açısında da zengin olması hem kasların gelişmesinde etkilidir hem de tok tutar. Son olarak ise dileyen kişiler kahve çekirdeğinin özünü tüketebilir. Kahvenin özünde kalorilerinin emilmesini engelleyen maddeler bulunur ve metabolizmayı da hızlandırıcı etkisi ile kilo vermeye yardımcı olur. Yağların azalması ile kaslar çok daha belirgin hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir