Kategoriler
Kendini motive et!

Kas Erimelerine Dur Deyin!

Yaşınız kaç olursa olsun yaptığınız diyet, beslenme şekliniz veya yanlış egzersizler sonucu hormonlarında etkisiyle kas erimeleri meydana gelir. Kas erimişini engellemenin veya durdurmanın en iyi yolu elbette spordan geçer ancak bir farkla doğru spor yapmak gerekir. Bunun yanında mineral ve bol vitaminli yiyecekler ile kasla güçlendirilmeye devam etmelidir. Tek tip beslenme birçok insanın en büyük yaptığı hata karşımıza çıkar bunun zararlı sonuçlarını ise en çok kaslar görür. Kilo kaybetmek için yapılan diyetler de bu durumda en fazla kaslara tehlike oluşturmaktadır. Bol yeşillik olabilir ancak sadece bol yeşillik ile faydadan çok zarara uğrayabilirsiniz. Kilo verirken veya formunuzu korurken kas kaybı yaşamak istemiyorsanız bunun birçok yolunu sizlere anlatacağız.

Kaslar Karbonhidratı Çok Sever

Spora yeni başladıysanız veya kilo vermek için yardımsız bir beslenme programı hazırladıysanız yapılan ilk ve en büyük hata karbonhidratı tamamen kaldırmak oluyor. Bu durumda kas problemlerinin yaşanmasına davetiye çıkarıyor. Vücudun her zaman enerjiye ihtiyacı vardır ve bu enerji karbonhidratlar yoluyla karşılanmazsa kaslardan harcanmak zorunda kalıyor. Özetle karbonhidratsız bir yaşam kasların erimesinin ilk nedenidir. Dozunda ve ihtiyacınız kadar olan karbonhidratı diyetinize ekleyerek bu sorunu aşabilirsiniz. Gözünüzde çok büyütmeden 2 dilim kepekli ekmek yiyerek veya yağsız makarna tüketerek gerekli karbonhidrat miktarının günlük olarak bedeninize girmesini sağlayabilirsiniz.

Kasların Dostu: Yumurta

Sporcuların kahvaltılarında çok fazla yumurta tükettiğini mutlaka duymuşsunuzdur. İşte sebebi kaslarda yatmaktadır. Yumurta kasların erimesine engel olur ve içerisinde proteininde bulunması bir sporcunun mutlaka yumurta tüketmesini zorunlu kılar. Bunun yanında süt ve süt ürünlerini de mutlaka tüketmek gerekir. Kemik erimesini engellemek ve kasları güçlendirmek için en azından günde bir bardak süt mutlaka tüketilmelidir. Süzme yoğurt veya az yağlı yoğurtlar ile ara öğünlerinizde doyurucu ve sağlıklı bir program oluşturarak kaslarınızı da memnun edebilirsiniz.

Kas Kaybını Dengeli Beslenerek Önleyebilirsiniz

Her besini vücudumuz üretemiyor bu besinleri dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. Temel besinlerden biri de omega-3tür. Bol bol bu besinleri alarak kas erimesi bir kenara kas kütlenizi arttırmayı da sağlayabilirsiniz. İster balık yiyerek ister eczanelerden kolayca bulabileceğiniz balık yağı hapı ile bedenin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Yahut ceviz ve fındık gibi kuruyemişler ile de omega-3 yağını alabilirsiniz. Bu yiyecekleri spordan sonra tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır. Bademde spor sonrası tüketildiğinde bel bölgesi yağların erimesini sağlarken kas kaybını da durduran kuruyemişlerin başında gelmektedir.

Sofranı Renklendir

Sürekli aynı şeyleri tüketerek değil kaslarınızı sağlığınızı da uzun süre koruyamazsınız. Bu sebepten farklı yemekleri tercih etmek gerekir. Kaslarınızı korumak istiyorsanız yağsız beyaz et, kırmızı et, bakliyat ve sebzeleri masanıza getirmelisiniz. Örneğin brokoli ve ıspanağın kaslara faydası varken nohut ve yeşil mercimekte aynı oranda kaslara yararlıdır. Son olarak ise elbette ki suya ihtiyacı kasların çok fazladır. Bol su tüketerek kasların erimesini önleyebilir ve gelişmelerini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir