Kategoriler
Kendini motive et!

Kaslarınız Gelişmiyorsa Bu Yanlışlara Dikkat!

Tüm antrenmanlarınızı eksiksiz yapıyor, yeterince ağırlık kaldırıyor ancak hala kaslarınızda istediğiniz gelişmeyi gözlemleyemiyor iseniz yanlış yaptığınız uygulama var demektir. Bilinmelidir ki kasların gelişmesi için sadece antrenman yapmak yetersiz kalır. Egzersizlerin yanında beslenme programı uyku düzeni ve çok daha fazlası yer almaktadır. Kaslarınızın gelişmesi göstermesi ve daha belirgin hale gelmesi için dikkate almanız gereken konuları yazımızda bulabilirsiniz.

Yeterince Ağırlık Çalışıyor Musunuz?

Sizin nezdinizde yeterli görülen çalışma belki kaslarınız için yeterli değildir. Çalışmanın verimini unutmayın ki siz değil kaslarınız belirlemeli ve antrenman sonrasında kaslarınızda mutlaka ağrı ve yanma hissetmelisiniz. Kaslarınızda yanma veya ağrının oluşmaması yeteri kadar çalışmadığınızın en büyük göstergesidir. Bu durumda çalışmanızı arttırmanız gerektiği sonucunu çıkarabilirsiniz. En iyi program kaslarınızın sizi yönlendirmesi ile ortaya çıkar. Kaç tekrar sonucunda kaç set halinde çalışacağınızı bu belirleme metodu ile seçebilirsiniz. Aksi halde çalışmalarınız yetersiz kalacak ve istediğiniz sonuca ulaşmanız güçlenecek belki de imkansızlaşacaktır.

Ağırlık Her Zaman Değişmeli

Kaslarınızın belirginleşmesi için ağırlık çalışmak en doğru yoldur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ağırlığın düzenli olarak değiştirilmesidir. Gelişim gösterdiğiniz süre zarfınca ağırlık da düzenli olarak artmalıdır. Arttırmadığınız takdirde kaslarınızın gelişmesini beklemek yanlış olacaktır. Kaslar zorlanmadığı sürece belirginleşmesi mümkün olmayacağı gibi sürekli aynı ağırlıkla çalışmak yine antrenmandan alacağınız verimi düşürecektir. Sabit ağırlık yerine düzenli olarak artan ağırlıkla çalışmak gerekmektedir.

Doğru Beslenme Programı

Kademeli olarak antrenmanlarınızdaki ağırlığı arttırıyor iseniz yanlışınız beslenme programında olabilir. Tek bir beslenme yerine her besinin alındığı geniş ve kapsamlı bir program uygulanmalıdır. Spor yapan kişiler genellikle protein odaklı beslenirler bu doğrudur ancak eğer yeterince yumurta yemiyor ve bal tüketmiyorsanız besin açısından eksik kalabilirsiniz. Beslenme programı oluştururken mutlaka protein, yağ ve karbonhidrat alınması gerekir. Harcadığınızdan daha fazla kalori alarak kaslarınızın da gelişmesi imkân sağlamalısınız. Kas gelişmesini destekleyecek ve gerekli olan enerjiyi size verebilecek bir programa ihtiyacınız olduğunu bilerek uzmandan da fikir alarak programı oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Yeterince Dinlemeli ve Bol Su Tüketilmelidir

Kaslar her zaman çalıştığında değil dinlenildiğinde de büyür ilkesi genellikle atlanır. Kaslar egzersiz sırasında travma yaşar ve dinlenme sürecinde kendini geliştirerek bir sonraki antrenmanda yeterli seviyeye ulaşır. Kaslarınızın güçlenmesi için mutlaka zaman bırakılmalı ve ağır antrenmanlar sonrasında en az 48 saat ara verilerek dinlenilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca kasların ihtiyacı olan enerjinin açığa çıkması ve sağlığınızın korunması için günlük su tüketiminin önemi bilinmektedir. Ancak özellikle antrenman yaptığınız günlerde su tüketimini arttırabilirsiniz. Önerilen su oranı 2,5 LT iken ağır antrenman yaptığınız gün bu oranı 3 veya daha üzerine çıkarabilirsiniz. Su oranının yeterli tüketilmesi kas gelişimini için önemlidir. Gelişmeyen kaslarınız karşısında motivasyonunuzu düşürmeden nerede yanlış yaptığınızı tespit ederek daha doğru bir program oluşturarak istediğiniz belirgin kaslara ve fit görünüme ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir