Kategoriler
Kendini motive et!

Kendine 21 Gün Vererek Değişime ‘Merhaba’ Diyebilirsin

Dönemsel olarak hayatınızda köklü değişiklik yapmış isteyebilirsiniz. Ancak bunun kolay olmadığını düşünerek fikrinizden kısa sürede vazgeçerek bilindik hayatınıza yeniden dönüş yapabilirsiniz. Uzmanlar alışkanlıkların değişmesinin zor olduğunu kabul etmektedir ancak kimse bu durumun imkânsız olduğunu belirtmemektedir. Yeni alışkanlık kazanmak için kendinize vermeniz gereken sadece 21 gündür. Bu bir kuraldır ve hemen hemen her yerde daha önce karşınıza bu bilgi mutlaka çıkmıştır. Bu kural efsane yahut uydurma değildir. Bilimsel olarak açıklanmış psikologlar tarafından da kabul edilmiş bir gerçektir. Uzmanlara göre insanın bir değişikliği kabul edebilmesi için 21 gün boyunca tekrar etmesi gerekmektedir. Radikal bir karar alırken kendinize 21 gün vererek kararınızı hayata geçirebilirsiniz. Pes etmeden, bilinç altınız güçlendirerek yeni alışkanlığınızı hayata geçirebilmek için 21 gün kuralı ile ilgili detayları merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Neden 21 Gün?

21 günün keşfedilme hikayesinin altında bir doktorun tecrübesi yer almaktadır. Plastik cerrahi yaptığı operasyonlarda hastalarının yeni görünümlerine 21 gün sonra alıştığını fark ettiğini dile getirmektedir. Bunun üzerine yaptığı çalışmaları ise kitabında detaylıca paylaşmıştır. Birçok uzman bu görüşü desteklerken karşı çıkan ve eksik olan doktorlarda bulunmaktadır. Bu hususta en önemli nokta kişinin yeni bir alışkanlığı edinebilmek için bilinçaltına hükmetmesidir. Kendinize zaman vererek yeni durumu kabul ederek düzenli olarak yapmaya çalışmak sizi aldığınız kararı uygulamaya koyacağınızın en büyük göstergesidir.

Nasıl Uygulamaya Geçilmelidir?

Öncelikle hayatınızda yapmak istediğiniz değişikliği kendinize ispatlamalısınız. Mantığınız bu değişimi isterken içinizden bir ses durumun değişmemesi yönünde hareket ederse çatışma çıkacak ve çatışmayı hangi tarafın kazanacağı yine sizin tutumlarınız ile belirlenecektir. Bilinçaltı olarak da adlandırılan bu durum genellikle bilinçaltının kazanması ile son bulacağından öncelikle zihninize yeni alışkanlığınızı kabul edebilmesi için zaman tanımalısınız. Unutmayın ki yeni alışkanlığınız için eski alışkanlığınızı rafa kaldırmanız gerekiyor ve bu ikisini aynı anda yaparak istediğiniz sonuca pes etmeden, kararlı ve disiplinli bir şekilde ilerlemelisiniz.

21 Gün Kuralı İle Kilo Verilebilir Mi?

Diyete başlayan kişiler bilir ki diyetin en zor zamanı ilk birkaç günüdür. 21 gün boyunca kendinize zaman vererek bu sürecin geçici olduğu ve sürecin sonunda istediklerinizi elde etmiş olacağınızı düşünerek kendinizi motive edebilir ve yeme listenize daha sadık bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalar diyetin ilk birkaç gününde tatlı krizlerinin şiddetli yaşanacağını ancak bir haftadan sonra vücudun duruma alışması ile krizlerin giderek azalacağını belirtmektedir. Sizde 21 gün kuralı ile diyetinize sadık kalma oranınızı arttırarak kilo verme sürecinizi destekleyebilirsiniz.

Tekrarlandıkça, Davranışa Dönüşür

Alışkanlık halinize getirdiğimiz her şey tekrarlandığı için süreklilik arz etmektedir. Örneğin sabah kalktığınız ilk işinizin yüz yıkamak olması yine tamamen alışkanlık sonucunda kazanılmış bir davranıştır. Bu sebepten diyet yapmak, düzenli spor yapmak veya uyku düzeninizi iyileştirmek için 21 gün kuralını uygulayarak alışkanlık haline getirebilirsiniz.