Kategoriler
Kendini motive et!

‘Kendine İyi Bak’ Artık Daha Anlamlı

Yeni normalleşme düzeninde tükenmişlik, yorgunluk ve endişeli günler geçiriyoruz. Kendine iyi bak kelimesi tam bu bağlamda gerçek anlamda hayatımızda yerini alıyor. Genellikle ikinci ve üçüncü tekil kişiler için kullanılan bu sözün aslında muhatabı kişidir. Zor dönemler geçirdiğimiz ve mevsim değişikliğinin de üzerine eklendiği bu dönemde gerçekten kendinize iyi baktığınızı düşünüyor musunuz? Kendine iyi bakman için dikkat etmen gerekenler yazımızda.

Öz Bakım Becerilerinizi Geliştirin

Öz bakım kişinin ruh sağlığınızı koruduğu ve hayatını devam ettirmesi için gerekli olan her şeydir. Gün içerisinde işinizi değil kendinizi önemsediğiniz süreç olarak da kullanıla bilinir. Bir molaya ihtiyacınız olduğunu düşündüren şey aslında öz benliğiniz ve öz bakım dürtünüzdür. Kısa zaman diliminde de olsa telefonunuzu kapatarak, sosyal medyadan uzak durarak ve günlük sorumluluklarınızı kısa bir süre zihninizde sessize alarak kendinize zaman ayırmanız gerekmektedir. Bu süreç her zaman eğlenmek veya dinlenmek olarak düşünülmemelidir. Bazen hiçbir şey yapmadan birkaç dakika zaman geçirmekte bu sürece dahil edilebilir. Dilerseniz bu zamanı sevdiğiniz kişilerle de değerlendirebilirsiniz. Uzmanlar zihnin, beynin ve ruhun sağlıklı olarak devam edebilmesi için bir ‘off’ zamanı oluşturulması gerektiğini söylemektedir.

Kendinizi Tanıyın

Her şeyden uzaklaşılan dönemi oluşturmayı gözünüzde büyütmemelisiniz. Birçok insanın lüks olarak tanımlayacağı bu zaman aralığı aslında siz kendinizi tanıdığınız sürece oldukça kolaydır. Özünüzün neye ihtiyacı olduğunu belirleyerek bu dönemi yaratabilirsiniz. Öncelikle sorumluluklarınızı düşünün ve size fazla gelen noktaları var ise bu durumu hafifletmeyi ve sınıflandırarak yükünüzü hafifletmeyi tasarladıktan sonra size iyi gelecek yolu seçebilirsiniz. Kendiniz ile geçireceğiniz vaktin içeriğini belirleyerek öz bakım becerinizi geliştirerek dinlenebilirsiniz.

Kendiniz İçin Zaman Yaratın

Öz bakım her zaman boşta kaldığınız alan veya zaman değildir. Çalışırken de bu süreci gerçekleştirebilirsiniz. Gün içerisinde küçük molalar vererek hafif egzersizler yaparak öz bakım rutininizi gerçekleştirebilirsiniz. Öğlen yemeği arasında sizi yormayacak kısa yürüyüşler yapabilir veya sevdiğiniz bir arkadaşınız ile kahve içebilirsiniz. Zihnin bazen yavaşlaması ve kendini dinlemesi gerekir ve bu sadece akşam eve geldiğiniz süreçte olacaktır diye bir kaide yoktur.

Hayatınızda Size İyi Gelecek Değişimler Yaratın

Kendinize iyi bakacak kişi sizsiniz ve dönem dönem kendinize nasıl olduğunuzu sorarak neye ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Gerçek anlamda nasıl olduğunuzu bilmek ve daha iyi olmanız için yapmanız gerekenleri ertelemeden devam edebilirsiniz. İş yerinizde çalışma masanızda küçük değişiklikler yapabilir, her zaman yaptığınız spora başka hareketler katabilir veya eve geliş yolunuzda güzergâh değişiklikleri yapabilirsiniz. Mola saatlerinizde her zamankinden farklı şeyler yapabilir veya günlük tutabilirsiniz. Öz bakım becerisini geliştirmek ve kendinize iyi bakmak için yapılması gereken yagane şey ise sağlığınıza dikkat etmek olacaktır. Kaliteli uyku, düzenli egzersiz ve beslenme düzeninizi önemseyerek bazen duracağınız bazen dinleneceğiniz bazen hızla hareket edeceğiniz bir süreci gerçekleştirerek kendinize iyi bakabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak lüks değildir. Lüks olan siz ve sağlığınızdır. Kendinizi önemseyin ve kendinize iyi bakın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir