Kategoriler
Kendini motive et!

Kendinle Mücadeleye Hazır Ol

Ağırlık kaldırma, dünyada en çok tercih edilen sporların başında geliyor. Bunu yapmanın amacı salt güzel ve çekici bir vücuda sahip olmak değil. Aynı zamanda sağlığınızı korumak. Çünkü belli aralıklarla, düzenli bir şekilde gerçekleştirilen ağırlık kaldırma sporu sayesinde depresyonun önüne geçebilir, kalbinizin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Dumbell Snatch

Ağırlık kaldırma sporuna yeni başlayan kişiler için son derece idealdir. Dambıl olarak bilinen bir materyal kullanılır. Bunu öncelikle elinizle tutmanız lazım. Ardından dirsek bölümünüzü çekerek yukarı doğru kaldırmalısınız. Hareketin son aşamasında ise kollarınız tam olarak üste doğru dambılı hareket ettirmelidir. Hızlı bir şekilde değil de daha yavaş olarak yapılması birçok kişi tarafından tavsiye edilmektedir.

Squat

En çok tercih edilen ağırlık kaldırma egzersizlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Hatta tüm hareketlerin babası olarak da tanımlanır. Özellikle bacak bölgesinde bir gelişim sağlamak isteyen kişiler için idealdir. İlk olarak sırt bölgenize, hocanızın belirlemiş olduğu kilo çerçevesinde ağırlığı almalısınız. Elinizle tutmanız ve avuçlarınızın öne bakması gerekmekte. Sonrasında çömelmek ve ardından da kalkmak gerekiyor. Bunu belli sayılarda tekrar etmek, gelişimizin açısından çok büyük bir öneme sahip.

Dumbell Row

Sırt kısmında ortaya çıkarmış olduğu gelişim sayesinde çok sık tercih edilen bir egzersizdir. Başlangıç aşamasında kol yerine kanat bölgesinin esnetilmesi çok önemlidir. Sırt kısmının zemine paralel olması gerekmektedir. Hem sağ hem de sol tarafın çalıştırılması mümkündür. Eğer sol taraf çalıştırılacaksa, sağ dizinizi sehpanın üstüne koymalısınız. Yine çalışmayan taraftaki eliniz sehpa üzerinden bir destek almalıdır. İyi bir şekilde kavramın olduğunuz ağırlığı yerden yukarı kaldırıp ardından aşağı indirerek egzersizi hayata geçirebilirsiniz. Böylelikle sırtının çok daha iyi bir hale gelecektir.

Yağ Yakımı Daha Hızlı Bir Hale Gelir

Vücudumuzun her yerinde kasların bulunduğu biliniyor. Bunların korunması ve geliştirilmesi, birçok değişik faydayı da beraberinde getirmekte. Özellikle yağların yakılması gibi genellikle emek isteyen bir durum, ağırlık kaldırma sporu sayesinde daha hızlı bir hale gelecektir. Çünkü vücut, ağırlık çalışarak ve farklı hacme sahip olan birtakım aletleri kaldırarak, kaslarının daha sağlam bir hale gelmesine yardımcı olur. Bunun ardından yağ yakımı başlar.

Laktik Aside Karşı Verilen Tepki Azalır

Ağırlık çalışmak, ilk başlarda çok zor bir işlemdir. Ancak zamanla buna alışılacaktır. Vücudumuz, düzenli bir biçimde soluk alıp verme sistemine sahiptir. Ağırlık kaldırılma işlemi sırasında ise bu düzen bozulur. Bunun sonrasında oksijen olmayan solunum olarak bilinen daha değişik bir süreç başlar. Böylelikle laktik asit üretilir. Mevcut asidi kullanmayı bildiğiniz vakit, çok daha iyi bir yaşama sahip olmanız mümkündür. Bunu bizzat vücudun kendisi yapacaktır. Böylelikle egzersiz sırasında nefesinizin kesilmesinin önüne geçmiş olursunuz. Bir nevi nefesiniz açılır. Artık en ağır olarak tasarlanmış olan materyalleri kaldırırken bile zorlanmazsınız.

Kemik Erimesini Önleyin

Kemik erimesi her yaş ve cinsiyetten insanın zaman zaman karşılaştığı kötü bir durumdur. Buna osteoporoz adı verilmektedir. En temel nedenlerinden birisi magnezyum ve kalsiyumun kullanılmasının düşmesidir. Her ne kadar bu maddelere sahip olan ürünleri kullansa da bazen istenen sonucu alamayabiliriz. İşte böyle durumlarda ağırlık kaldırma, sorunu çözme noktasında size yardımcı olacaktır. Çünkü ağırlık sporu sayesinde, kemikler düzenli bir biçimde ortaya çıkan baskının altında kalmaktadır. Bunun sonrasında ise bir nevi alarm olarak tanımlanmış durum ortaya çıkacaktır. Böylelikle kan içinde yer alan magnezyum ve kalsiyum kullanılır. Bu şekilde kemiğin erimesini de engellenmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir