Kategoriler
Kendini motive et!

Kış Aylarında Spor Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Havalar soğumaya başladı Ekim ayının düzensiz havası Kasım ayında yerini soğuk havalara bıraktı. Havaların soğumaya başlaması ile birçok kişi yeniden düzenli spor yapmaya başladı. Başlangıçta oldukça keyifli ve verimli geçen soğuk akşamlar zamanla yerini karanlık ve yorgunluğa bırakabilir. Yazdan kalan tüm hislerin silinmeye başlaması ile kişilerin daha depresif ve yorgun olması ile spor salonlarında geçirilen süre azalır ve gelecek yaza dair olan hedefler ise uzaklaşarak yeniden kısır bir döngü içine girebilir. Bu hislere sahipseniz veya ilerleyen günlerde sahip olabileceğinizi düşünüyor iseniz spor motivasyonunuzu tazeleyecek ve kış boyunca hatırlayarak sporu düzenli yapmanızı sağlayacak bilgiler yazımızda.

Yazın Tohumları Kıştan Atılır

Yaz aylarında herkes fit olmak ister ve bahar aylarının gelmesi ile spor motivasyonu artar. Bu süreden sonra sporun başarıya ulaşma oranı olsa dahi kişinin daha fazla efor sarf etmesi gerekirken zamanın azlığından ötürü psikolojik sorunlar oluşabilmektedir. Geç kalma korkusu olmadan istikrarlı bir şekilde kış aylarını spor ile geçirerek yaz aylarını kocaman bir gülümseme ile karşılayabilirsiniz. Tüm yıl boyunca düzenli egzersiz yaparak ve beslenme programınızda sizi fazla zorlamayacak istikrarlı değişiklikler ile bir yılı sorunsuz ve rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Bu yazı pozitif karşılamak istiyorsanız kış aylarında egzersiz yapmak en mantıklı seçim olacaktır.

Kış Aylarını Kasvetli Geçirme

Soğuk havalarda vücut normal ısıyı sağlamak ve sağlığı korumak için daha fazla enerji sarf eder. Mevsim geçişlerindeki duygusal durum bu sebepten yaşanmaktadır. Spor yaparak vücudun enerjisini daha faydalı bir şekilde kullanarak ayrıca endorfin hormonunun da salgılanmasını sağlayarak günlerini daha mutlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Uzun Süre Daha Başarılı Sonuçlar

Vücut geliştirmek isteyen kişiler özellikle egzersizlerine kış aylarında başlamalıdır. Kış aylarında daha fazla kalori harcayarak yağ kütlenizde daha hızlı bir azalma sağlayarak kas kütlenizi daha kolay geliştirebilirsiniz. Ayrıca yaz aylarına oranla daha az program oluşacağından spora devam etme oranınızda ciddi şekilde artacaktır. Vücut geliştirmek isteyen kişiler öncelikle programlarına sadık kalmalı ve haftada dört gün mutlaka spor yapmalıdır. Egzersizlerinizi atlamadan güç antrenmanlarının yanına kardiyo çalışmaları da ekleyebilirsiniz. Kış aylarında vücudunuzu daha fazla örten kıyafetler tercih edeceğinizden gelişimin sonucunu göstermek ve sizdeki değişimi vurgulu bir şekilde tanımak istiyorsanız yine en doğru zaman kış aylarında çalışmaya başlayarak yaz ayına kadar vücudunuzu istediğiniz seviyeye getirmek olacaktır.

Açık Hava Sporlarındaki Verim Artar

Kış aylarında açık havada spor yapmak istiyorsanız daha fazla yarar görebilirsiniz. Çünkü havanın sıcaklığının az olması ile daha hızlı hareket edecek ve yaz aylarındaki çalışmalarınızdan daha kısa sürede aynı noktaya gelecek ve geçeceksiniz. Koşu yapıyor iseniz daha hızlı sürede koşma ihtiyacı hissedeceğinizden kendinizi geliştirmeniz daha hızlı olur. Ayrıca soğuk havalarda daha fazla kalori yakılır ve metabolizma daha hızlı çalışır. Size en uygun olan adımı motivasyon kaynağınız olarak seçebilir ve sık sık tekrarlayarak kış aylarını sporla kalarak verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir