Kategoriler
Kendini motive et!

Kış Aylarında Spor Yaparken Nasıl Giyilmeli?

Dört mevsim spor yapan ve spor yapmayı hayat biçimi haline getirmiş kişiler bilir ki mevsimler sadece mevsimdir ve hiçbir şey spora engel değildir. Yaz ve bahar aylarında açık alanlarda spor yapmak kişiye ayrı bir huzur ve motivasyon verirken soğuk havalarda spor yapmanın daha fazla zorluğu bulunmaktadır. Havadan etkilenmeden spor keyfiniz yarıda kesilmesin istiyorsanız giyinirken nelere dikkat etmeniz gerektiği yazımızda.

Hava Şartlarına Hazır Ol

Son bahar ve kış aylarında havaların ani değişimlerine karşı dikkatli davranmak gerekir. Serin bir gün birden güneşin açması ile ılık bir havaya bürünürken karanlık ve kasvetli bir günde ise yağmur altında ıslanıyor olabilirsiniz. Son bahar aylarında spor yaparken hava ılık olsa dahi yanınıza sweatshirt alabilirsiniz. Kış aylarında ise mutlaka sizi soğuktan koruyacak en az iki kat ile spor yapmaya çıkılmalıdır. Aniden değişen hava şartlarına uygun giyindiğinizde spor keyfiniz kaçmadan devam edebilirsiniz.

Yağmurlu Havalarda Nasıl Giyinilmeli?

Yağmurlu bir günde açık havada spor yapacak iseniz hazırlıklı davranmak gerekir. Öncelikle kıyafetlerinizin su geçirmez olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Kıyafetleriniz su geçirmez yahut su itici özelliği bulunduktan sonra ayakkabı seçiminizde de dikkatli davranılmalıdır. Ayaklarınızın her daim kuru ve sıcak olması önemlidir. Ayrıca koşu gibi aktif bir spor yapacak iseniz kaydırmaz tabanların olması olası sakatlıkların önüne geçilmesinde etkendir. Ayrıca su oluklarının oluşması ve ayak burkulması tehlikesine karşı bileklerinizi destekleyen modeller tercih etmenizde yağmurlu havalarda olumsuz etkilenmenizden sizi koruyacaktır.

Yedek Kıyafet Taşıyabilirsiniz

Açık alanda spor yapmak her zaman garantici ilerlemeye çalışmaktır. Havanın aniden sertleşmesi, yağmur basması, ayakkabınızın su geçirmesi, kıyafetinize bir zarar gelmesi veya yanlış kıyafet seçiminden kaynaklı sorunlar yaşama ihtimalinize karşı olan yanınıza fazladan kıyafet alabilirsiniz. Kardiyo çalışacak veya tempolu koşu yapacak iseniz ise her türlü olumsuzluğu düşünerek yedek kıyafet ve ayakkabılarınız ile spor yapacağınız alana gitmenizi tavsiye ederiz.

Doğru Kıyafet Seçimi

Hangi mevsim olursa olsun kıyafetlerinizi doğru seçtikten sonra spor keyfinizin bölünmesi mümkün olmayacaktır. The North Face markasının su geçirmez ve itici montları ile soğuk havalara karşı koyabilirsiniz. Bu montların ayrıca vücudun ısısını koruma özelliği ile dışarıdan etkilenmeden egzersiz yapabilirsiniz. Ayakkabı seçiminde ise Nike markasının koşu veya günlük modellerini inceleyebilirsiniz. Nike ayakkabılarında ayaktaki basıncı azaltmak için ekstra taban ve darbe önleyici özellik kullanırken spor yapmak istediğiniz hava koşullarına bağlı olarak ise kumaş seçimini gerçekleştirebilirsiniz. Kış aylarında havanın soğuk olmasından mütevellit eğer çok hareketli bir egzersiz yapmayacak iseniz dilerseniz içinize içlik giyebilir veya içi pamuklu ancak su geçirmeyen eşofman veya taytları tercih edebilirsiniz. Egzersiz sırasında üşümeyi engellemek için bere takabilir yahut eldiven kullanabilirsiniz. Kış aylarında spor yaparken kıyafet seçeneklerini incelemek ve satın almak için  www.sportive.com.tr ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir