Kategoriler
Kendini motive et!

Kışa Mutlu Girmenin Yolları Nelerdir?

Yazın bol güneşli hafif esen rüzgâr ile uyanmak herkese enerji vermektedir. Kışın ise soğuk ve karanlık sabahlar da bu enerji düşmekte ve kişi kendini daha bitkin hissetmektedir. Vücudun enerjisinin düştüğü bu günlerde kendinizi iyi hissetmenin yolları bulunmaktadır. Kış aylarında psikolojik açıdan düşmemek için yapmanız gerekenler yazımızda.

Mutlu Olmak İçin Çok Fazla Yeme!

Kış günlerinde kendimizi daha mutlu veya enerjik hissetmek için çok fazla yemeğe düşeriz ve kişiler genellikle kış aylarında aldığı kiloları yaz başında vermeye çalışır. Bu döngüyü kırabilmek için farkında olarak kış mevsimine başlanmalıdır. Unutmayalım ki aniden sizi mutlu edecek veya ruh halinizi yükseklere çıkaracak herhangi bir besin yoktur. Bu sadece o besine atfettiğiniz psikolojik etkidir. Bu sebepten karbonhidrat ve yağ oranı yüksek besinler yerine içerisinde antioksidan etkisi de bulunan sağlıklı gıdalara yönelmek doğru olacaktır. Örneğin bol bol lahana veya yaban mersini tüketebilirsiniz. Kış aylarında bolca sebze yetişir ve taze sebzeleri veya meyveleri tüketme yoluna gidebilirsiniz. Yemek yemeye devam edip aynı zamanda kilo kontrolünüzü de sağladığınızda ruh halinizin bundan memnun olduğunu keşfederek enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Mutlaka Spor Yapılmalı

Egzersiz yapmak mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olur ve modunuz otomatik olarak yükselir. Kendinize zaman yaratarak enerjinizi arttıracak bir spor dalında ilerleyebilirsiniz. Kış aylarından söz ediyorsanız buz paten, kızak veya kayak gibi spor dallarınızı yaparak kış mevsiminden aldığınız keyfi de arttırmanız mümkündür. Kış sporları kışı sevme nedenlerinizden biri olabileceği gibi grup derslerine yazılarak kış aylarında hem sosyalleşip hem de spor yapabilirsiniz.

Hangi Besinler Enerjiyi Yükseltir?

Kış aylarında haftada bir gün kuru fasulye tüketebilirsiniz. İçerisinde bol miktarda B vitamini ve protein bulunmaktadır. Dilerseniz Türk mutfağına özgü şekilde pişirebilir dilerseniz yanına sebze ağırlıklı garnitür hazırlayarak çeşitlendirebilirsiniz. Kışın size enerji verecek diğer bir besin kuşkusuz ıspanaktır. K, E, A ve C vitamini ile kemiklerini beslerken magnezyum ve kalsiyum ile bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir. Kalori oranı düşüklüğünden ötürü diyetlerinizin baş kahramanı olabilir. Kış mevsiminden söz ediyorsak çok fazla tüketilmesi gereken diğer bir besin ise mercimektir. Lif ve protein bakımından zengin olan mercimeğin çorbasını, salatasını, yemeğini ve köftesini yapabilirsiniz.

Psikolojik Etki

Sağlıklı beslenme düzeni oluşturarak kışın güzelliklerinden faydalanırken diğer yandan bedeninizi ve ruhunuzu ödüllendirecek sporunuzun yanı sıra doğaya gözlerinizi açarak enerjinizi yükseltebilirsiniz. Yaprakların görüntüsü, denizin hırçınlığı ve karın masumiyeti size huzur verebilirken aynı zamanda sıcak ortamlarda veya evinizde de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Şömine başında hoş sohbetler, evinizde arkadaşlarınız veya aileniz ile izleyeceğiniz film saatleri size kışın huzurunu hissettirecektir. Güneşin hala sizinle olduğunu sadece etkisinin daha az hissedildiğini düşünmek ruhunuzu beslerken kapalı alanlarda da güzel vakit geçirebileceğini, baharın yeniden sizinle olacağını bilerek zamanın kıymetini bilerek ve anı yaşayarak modunuzu arttırabilirsiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde ağır besinlerden uzak durmanız gerektiğini hatırlatarak sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir