Kategoriler
Kendini motive et!

Kışın Kamp Yapmanın Püf Noktası; Sıcak Kalmak

Kışın son ayına girdiğimiz bu dönemde hala kamp ateşini yakmadıysanız şimdi tam zamanı. Bol yeşilliğin olduğu veya bembeyaz bir tabiata karşı sessiz, canlandırıcı ve taze havanın tadını çıkarmak muazzam bir huzuru tatmanın anahtarıdır. Bu harika güzelliğin elbette ki bazı zorlukları bulunmaktadır. Kış kampına çıkmadan önce tam donanımlı olmak hayati önem taşımaktadır. Yoksa huzurla geçireceğiniz saatler işkenceye dönebilir. Kış kampında anlar çok önemlidir ve bu anların tadına varmanız için sizlere bazı ipuçları hazırladık.

Uygun Kıyafet Seçimi Çok Önemlidir

Kış kampında sıcak kalmak çok önemlidir. Bu işin püf noktası doğru malzemeler seçerek giyinmektedir. Her ne kadar kat kat giyinme fikri insana sıkıntı verse de soğuk havalarda bedeninize soğuğu daha az geçirecek duvarlar örmek bu işin en kolay kısmıdır. Eğer çok fazla hareket edecekseniz öncelikle sizi terletmeyecek kıyafetler seçmelisiniz. Terleme fikri size sıcağı anımsatsa da terin soğuması ile hipertermi ihtimali ortaya çıkabilir. Bu sebepten kıyafetlerinizin yün bazlı olmasına dikkat edin. Yün kıyafetler terinizi emecek ve böylece teriniz üzerinizde soğumayacaktır. Eğer yün malzemeler tercih etmediyseniz kıyafetinizin fermuarını açabilir ve havayı içeriye hapsolmaktan kurtarabilirsiniz.

Eğer karlı bir bölgede konaklayacak iseniz mutlaka yanınıza kar gözlüğü veya güneş gözlüğü almayı ihmal etmeyin. Kar körlüğü yaşamaktan sizi koruyacak bu ufak ama etkili malzemeler aynı zamanda yüzünüzü korurken ısısına da olumlu etki edecektir. Bu aylarda esen rüzgarın şiddeti ne olursa olsun ortamı soğutacaktır. Bu sebepten giysilerinizin rüzgar geçirmez donanımda olmasına da dikkat edebilirsiniz.

Donanımlarınızı Kış Kampına Uygun Seçin

Çadır veya uyku tulumu seçerken soğuk hava koşullarına uyum sağlaması önemlidir ancak burada özellikle soğuğa ne kadar dayanıklı olduğunu sorgulayın. Planladığınız kampınızda ki hava durumuna önceden vakıf olarak tahminler ile en uygun çadır veya uyku tulumunu edinerek daha sıcak kalmayı sağlayabilirsiniz.

Uyku tulumu tercihinizde ise uyku pedinin olmasına özen gösterin. Kış kampı için tulum seçerken R değerinin 5’ten daha yüksek olması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Eğer kar olan bir bölgede kamp yapacaksanız köpük tabanlı uyku tulumları tercih etmelisiniz. Eğer hava şartları normal bir bölgede kamp yapacaksanız ise bu durumda kalın tabanlı uyku tulumlarını tercih etmemenizi öneririz. Çünkü içeride havanın kuruması uyku kalitenizi düşürecektir ve bu da keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Eğer kapalı uyku tulumu kullanmak istiyorsanız mutlaka buhar bariyerini kontrol edin. Vücut ısınız ve nefesinizin sıcaklığı ile içeride fazla hava birikmesi yine sizi rahatsız edebilir. Yünlü kıyafetler tercih ederek uyku tulumunun içine girmeniz sizi hem daha sıcak tutarken hem de nem oranını dengede tutacaktır.

Kamp Yastığını Es Geçmeyin

Genelde çok fazla düşünülmeyen kamp yastığı oldukça önemlidir. Uyuduğunuz sürelerde konforunuzu arttırırken çadır içerisinde de kullanabilirsiniz. Uyanık olduğunuz zamanlarda minder görevi ile kullanarak kendinizi zemindeki soğuktan da koruyabilirsiniz.

Daha Sıcak Kalmak İçin Özel Bilgiler

Soğuk havalarda telefonunuzun şarjının daha çabuk bittiğini fark etmişsinizdir.  Aynı durum piller içinde geçerlidir. Soğuk hava da piller daha çabuk bitmektedir. Bu sebepten lityum pilleri tercih etmenizi öneririz. Yedekleyerek mutlaka lityum pilleri yanınıza almayı unutmayın. Soğuk havalarda daha fazla yağ yakarsınız bu nedenle kalorisi yüksek ve daha yağlı yiyecekler tüketerek vücut ısınızı arttırabilirsiniz. Aynı zamanda bu durum direncinizi de arttıracaktır. Eğer karlı bir bölgede kamp yapacaksanız yiyecekleriniz için endişelenmeyin ve soğuk buzdolabı görevi göreceğinden dilediğiniz yiyeceği yanınıza alabilirsiniz. Isınma aracı olarak eğer yakıt kullanacaksanız yine havanın sıcaklığına göre tercihler yapın. Örneğin -10 derecenin altında kamp yapacaksanız benzinli kamp ocakları kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Diğer türlü yakıt donabilir.

Eğer yedek suyunuz kalmadı ise kar suyu tüketecekseniz mutlaka kaynatın. Bunun yanında beden hijyeni de sıcaklığınızı arttıracaktır. Yünlü ve termal giysiler seçerken aynı zamanda bedeninizde oluşacak ter izlerini ve kötü kokuyu da engelleyebilirsiniz. Son olarak ise tuvaletinizi tutmayın. Bedeniniz bunun için daha fazla efor sarf eder ve bu da vücut ısınızın düşmesine neden olur. Bu ipuçları ile kış kampına hazırsınız.

Huzurun tadını çıkarmanız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir