Kategoriler
Kendini motive et!

Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları

Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları, Düşük enerji, sürekli kendini yorgun hissetme halinin uzun süre sürmesi kronik yorgunluk olarak tanımlanmaktadır. Uyanıldığı andan tekrar uykuya geçilen süre zarfınca kişinin sürekli kendini yorgun hissetmesi durumu kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu sürecin aylar belki de yıllar sürmesi yaşam enerjisini çeken bir durumken birkaç öneri ile kronik yorgunluktan kurtulmak mümkündür.

Düzenli Spor Yapılmalı

Düzenli egzersiz yapmak zannedilen gibi vücudu yormak tam tersi bir enerji verir. Stres, uyku kalitesinin düşüklüğü, depresyon, mevsim geçişleri ve huzursuzluğa sebep olan fiziksel ve psikolojik etkileri azaltmak için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Düzenli antrenman yaparak kaslarınızın çalışmasını sağlayarak ve spor yaparak mutluluk hormonu salgılanmasını sağlarken kalp ve diğer tüm organlar içinde egzersiz yapmak olumlu etki edecektir. Haftanın birkaç günü yapacağınız antrenmanlar yaşam kalitenizi arttırmanızı sağlarken aynı zamanda kronik yorgunluk halinde de sizi uzaklaştırmada etkili olacaktır.

Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları
Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları

Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları; Sıvı Alımına Dikkat Edilmeli

Vücudun en önemli ihtiyaçlarından biri de yeterli miktarda sıvı tüketimidir. Geçmeyen yorgunluk hali içerisindeyseniz yeteri kadar sıvı tüketmiyor olabilirsiniz. Vücudun susuz kalması durumunda yorulacaktır ve bu durum enerjinizde düşüklüğe sebep olacaktır. Vücudun hareket edebilmesi ve günlük ihtiyaçlarınız için size hareket özgürlüğü verebilmesi ve organların doğru çalışabilmesi için sıvı önemlidir. Gün içerisinde 2 litre kadar su tüketiminin yanı sıra çeşitli içecekler ile sıvı tüketimini arttırmaya özen gösterebilirsiniz. Antrenman öncesinde de sıvı tüketimi yapılmalı iken su içmekten hoşlanmıyorsanız içeceğinize tarçın, salatalık, nane veya limon gibi aromatik tatlandırıcılar katabilirsiniz.

Dengeli ve Düzenli Beslenme

Sürekli bitkinlik içerisinde günlük hayatınızı sürdürüyorsanız çok fazla işlenmiş gıda tüketiyor veya yağlı yiyecekler tüketiyor olabilirsiniz. Kötü beslenme olarak tabir edilen bu beslenme vücudun çok fazla yorulmasına neden olurken metabolizmanın da yavaşlamasına neden olacaktır. Bu durum hem enerjinizi düşürürken hem de kilo almanıza sebep olur.

Yağlı ve baharatlı yiyecekler aynı zamanda kan şekerinin dengesiz hareket etmesine neden olacağından ani bastıran açlık ve tatlı krizlerini de tetikler ve durum yine yorgunluk sebepleri arasındadır. Enerjinizi doğru kullanmak ve kronik yorgunluk durumundan kurtulmak için dengeli ve düzenli beslenmek gerekmektedir. Kırmızı et, taze sebze ve meyve ve lifli gıdaların tüketimi dengeli bir şekilde sağlanarak sağlıklı bir beslenme programı ile enerjinizi daha verimli kullanabilirsiniz.

Kronik Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları; Kendinizi Mutlu Edin

Kronik yorgunluğun sebepleri arasında kişinin kendisine çok fazla vakit ayıramaması da gelmektedir. Stres düzeyinizin yüksek olması, ruh halinizin çok fazla iniş çıkış yaşaması veya fiziksel sorunlar sizi bitkin bir hale getiriyor olabilir. Bu durumdan kurtulmak için stres ile başa çıkma yöntemleri geliştirmeniz gerekmektedir. Stresle başa çıkabilmek için kendinize zaman ayırmalı ve sizi mutlu edecek aktiviteler içerisinde yer almalısınız. Örneğin bir sahil kenarında düzenli yürüyüşe çıkabilir veya sevdiğiniz bir müzik eşliğinde keyifli anlar geçirebilirsiniz. Kitap okuyabilir, puzzle yapabilir veya meditasyon yapabilirsiniz. Hayatınızda yapacağınız etkili ancak basit dokunuşlar kronik yorgunluktan kurtulmanız mümkündür.