Kategoriler
Kendini motive et!

Metabolizma Hızını Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Metabolizma hızının yüksek olduğu insanların daha enerjik olduklarını bilmeyen yoktur. Bu durumdan şikayetçi olanlara güzel bir haberimiz var ki günlük hayatınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile bu durumu değiştirebilir ve daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Özellikle kilo problemi yaşayan kişiler metabolizma hızını arttırmayı hedefler. Kilo vermek istiyorsanız bu hedefinize daha kısa sürede metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Kilo verme mücadelenizde en yakın dostunuz olan metabolizmanızı hızlandırmak için yapmanız gerekenleri merak ediyor iseniz detaylar yazımızda.

Neden Metabolizma Hızınızı Arttırmalısınız?

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak birden çok faydasından söz etmek mümkündür. Öncelikle kilo vermek istiyorsanız yardımcı olacaktır. Bunun yanında daha enerjik ve daha mutlu olmanızı sağlarken kan şekerinizi dengeler ve siz dinlenirken bile vücudunuz yağ yakmaya devam edeceğinden ideal kilonuza daha kolay ulaşırsınız.

Sık Sık Yemek Yiyin

Metabolizmanın çok çalışmasını sağlamanın ilk yolu mideden geçmektedir. Yemek sonrası yediklerinizi öğütmek için vücudunuz hızlanmaya başlar ve aralığın sürekli yapılması otomatikman metabolizma hızınızı arttıracaktır. Diyet yaparken gün içerisinde çok fazla aç olmanız enerji yakımını düşürdüğünden vücut yağ depolamaya başlar. Bunun sebebi vücudun kendini korumaya almasıdır. Böylece metabolizmanız olduğundan daha yavaş çalışacaktır. Bu sorunu aşmak için hiç öğün atlamadan ancak kilo almanızı engelleyecek sağlıklı yiyecekler tüketerek sık aralıklarla beslenme düzeni oluşturarak metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

Baharat Yemeye Özen Gösterin

Sağlıklı besinler tüketmek herkes tarafından hoş karşılanmayabilir veya damak zevkine uymayabilir. Sevmediğiniz veya tadından çok hoşlanmadığınız diyetinizdeki besinler için kullanabileceğiniz gibi ayrıca bu baharatlar metabolizmayı da hızlandırıcı etkiye sahiptir. Zencefil, kimyon, tarçın, karabiber ve acı kırmızı biber gibi baharatlar metabolizma hızını en az iki katı arttırdığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Su İçmek En Önemli Unsur

Kilo vermek amacında olanlar için su içmek çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü kalorileri yakabilmek için vücudun su kullanması gerekir ve vücut bu suyu bulamadığında organlar yeterince çalışmaz ve metabolizma hızı yavaşlar. Bu oranı arttırmak ve metabolizmayı hızlandırmak için bol bol su tüketmelisiniz. Ayrıca açlık hissinizi bastırmak için sıvı alımını arttırabilirsiniz. Tok hissederken mideniz tam dolu olmayacağında kalori yakımı artacak ve metabolizma hızınız maximum seviyeye ulaşacaktır. Su içmekte çok zorlanıyorsanız taze sıkılmış meyve suları veya tarçınlı su tercih edebilirsiniz.

Uyku Düzeninizi Oluşturun

Yeteri kadar uyuyamadığınız takdirde halsiz ve yorgun hissedersiniz bu sebepten vücudunuz yine kendini korumaya alır. Bu durum bedenin daha fazla kalori yakmasına sebep olacağından metabolizmanızı yavaşlatan unsurlar arasındadır ve kilo almanıza sebep olabilir. Ayrıca fazla uyuduğunuz da yine yorgun uyanırsınız. Bu durumda metabolizmanız yine olumsuz yönde tavır alacaktır. Olumlu yönde ivme vermek istiyorsanız dengeli ve düzenli bir uyku en ideal olanıdır.

Son olarak ise gün içerisinde hareketli zaman geçirmekte çok faydalıdır. Eğer sabit veya masa başı bir işte çalışıyor veya öğrenciyseniz mutlaka spor yapmalısınız. Düzenli yürüyüşün bile kısa sürede metabolizma hızınızı arttıracağını fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir