Kategoriler
Kendini motive et!

Nasıl Duruyorsun? Dik Duruş Egzersizleri

Masa başı bir işte çalışıyor veya bütün gün sabit hareketler sergiliyorsanız çok fazla sırt ağrısından şikâyet edebilirsiniz. Bu durumun sebebi yanlış duruş gösteriyor olmanızdır. Aynı zamanda ergenlik döneminde de bazı ihmaller bu durumun sürekliliğini sağlayacaktır. Eğer geçmeyen sırt ağrısı yaşıyorsanız bu ilerleyen yaşlarda kamburluğa kadar gidecek dönemin yansımasıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ile sosyal ilişkilerle ilgilidir. Kimse omuzları düşmüş ve kendinden emin durmayan birini ilk görüşte beğenmez. İş hayatınızdan özel hayatınıza ve sağlınıza kadar etkili olan duruşunuzu düzeltmek ve kamburluk sorunu yaşamadan kendi farkındalığınız içerisinde bu durumu düzeltmek için günde sadece birkaç dakikaya ihtiyacınız var. Bu birkaç dakikayı kendinizden çalmayın üşenmeyin ve gerekeni uygulayarak daha sağlıklı bir bedene kavuşurken kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Pilates Yapabilirsiniz

Kadınlar arasında daha popüler olan bu sporu erkeklerinde yapmasında hiçbir sakınca yoktur. Genelde vücudun dengesi sağlamaya yarayan ve kasların güçlenmesini sağlayan bu egzersiz için nefes egzersizleri ve dik oturma egzersizlerinizi evinizde düzenli bir şekilde yaparak duruş bozukluğundan kurtulabilirsiniz. Duruşunuzda bozukluk varsa aslında çok kolay ve başlangıç seviyesinde olan dik duruş egzersizlerinde zorlanacak ve karnınızın ağrıdığını hissedebilirsiniz. Bu doğru yolda olduğunuzu gösteren bir işarettir. Günde iki kez bu duruşu nefes egzersizleri ile destekleyebilirsiniz.

Sadece Uzanın

Çok fazla bir şey yapmadan sırt kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız düz bir zeminin üzerine ve matınızın üzerine uzanın. Boynunuzu bir havlu ile desteklemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca daha büyük bir havludan da destek alabilirsiniz. İkinci havluyu kürek kemiklerinize gelecek şekilde konumlandırın ve üzerine uzanın. Dizlerinizi 90 derecelik açıda kırın ve ayaklarınızın yere bastığından emin olun. Bu pozisyonu aldıktan sonra kalçanızı çok az kaldırın ve bir süre bekleyip eski şeklinize geri dönün. Bu sayede omuzlarınız ve belinizin rahatladığını hissedeceksiniz.

Sırt Kaslarınızı Güçlendirin

Halk arasında yarım şınav olarak bilinen egzersiz sırt kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Yine düz bir zemine veya matınızın üzerine yüz üstü uzanın ve dirseklerinizin üzerinde durun. Avuçlarınızı omuz hizasında açarak ayak parmaklarınızın üzerinde ağırlığınızı hissedin. Ardındansa dirseklerinizin üzerinde yatıp kalkın. Burada kendinizi çok zorlamamaya özen gösterebilirsiniz. Kollarınızın ve kaslarının çok yorulmasına izin vermeden gün içerisinde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.

 Pilates Bandı ile Basit Egzersiz

Sırt kaslarınızın çalışmasını istiyorsanız bazı ekipmanlar işinizi görecektir. Bunlardan biri de pilates bandıdır. Bandı göğsünüzün hizasına getirin ve kollarınızı sırtınız doğru çekerek kaslarınızın çalışmasını sağlayın. Bu hareketin püf noktası mutlaka elleriniz omuz hizasında olmalı ve gerginliği sırtınızda hissediyor olmaktır. Ayrıca yine pilates bandı ile kollarınızı gererek duvara değdirmeye çalışabilirsiniz.

Kapılara Tırman

Kim çocukluğunda kapı pervazlarına tırmanmamıştır ki? O dönemler eğlenceli gibi gözüken bu aktivite ile duruş bozukluğunuzu giderebilirsiniz. Hiç yapmamış olanlar için öncelikle kollarınızı dirsek hizanızdan kırın ve kapı kenarlarını avuç içleriniz ile tutun. Boyunuz ve kapının boyutuna göre çıkabildiğiniz kadar çıkın. Bu hareket aynı zamanda plank veya yarım şınav olarak tabir edilen egzersizin ayaktaki halidir.

Tüm bu egzersizlerden kendinize en uygun olanını hayatınıza alıp rutinleştirirseniz daha sağlıklı, daha uzun bir görünüme kavuşurken aynı zamanda sırt ağrılarınızdan da kurtulmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir