Kategoriler
Kendini motive et!

Neden Canım Çekiyor?

Neden Canım Çekiyor; Beslenmek bir canlının hayatına devam edebilmesi için olmazsa olmaz koşulların başında gelmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için ise dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Beslenmenin tek düze olması bazı vitamin ve minerallerin eksikliğine yol açabileceğinden bireylerin vücudu bu duruma bazı tepkiler göstermektedir.

Örneğin bazı dönemlerde bazı besinlere ağırlık verdiğinizi hissediyor ve sürekli canınız o besini tüketmek istiyor ise vücudunuz bazı vitamin ve mineral eksikliğini size bildiriyor anlamına gelebilir. Gördüğünüz veya uzun süre tüketmediğiniz bir besini yemek istemeniz normalken bazı yiyecekleri düzenli tüketme ihtiyacı vücudunuzun size vermiş olduğu bir sinyal olabilir. Bazı besinleri sürekli canınız neden çekiyor? Merak ediyorsanız detayları yazımızda.

Canınız Kırmızı Et Çekiyorsa

Yemek yeme saatlerinde sürekli gözleriniz kırmızı eti arıyor ve eliniz her mutfağa girdiğinizde kırmızı et yemekleri istiyorsa vücudunuzda demir eksikliği bulunmaktadır. Demir oranının düşmesi ile vücudunuz kırmızı et tüketme ihtiyacına girebilmektedir. Çünkü kırmızı etin içerisinde yüksek oranda demir ve B12 vitamini bulunmaktadır ve vücudunuz bu ihtiyacı bildiğinden sizi kırmızı et tüketmeye meylettiriyor olabilir. Çok fazla et tüketmeyi sevmiyor dahi olsanız bu süreçte kırmızı ete yönelmeniz normaldir. Canınız kırmızı et çekiyor ise bir uzmana başvurarak vitamin değerlerinizi kontrol ettirmenizi önermekteyiz.

Neden Canım Çekiyor
Neden Canım Çekiyor

Peynir ve Yumurta Yeme İsteği

Kahvaltılarda tüketilen peyniri gün içerisinde de yemek istiyor veya kahvaltıda büyük bir çoğunlukla peynir tüketiyorsanız vücudunuzun yağsız kaldığınızı söylemek mümkündür. Ayrıca süt ve süt ürünlerinden biri olan peyniri kalsiyum eksikliğinden ötürü de tüketme ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz. Bu süreçte eğer diyet yapıyor veya beslenme programınıza dikkat etmiyor iseniz yağ oranını arttırmanızı önerirken yine en kısa sürede bir uzmana görünerek vitamin ve yağ oranına baktırmanız gerekmektedir.

Çay Kahve ve Asitli İçeceklere Yönelme İsteği

Çay ve kahve gün içerisinde çok fazla tüketilen içeceklerden biriyken olağan dışı çay ve kahve içmeye yöneliyorsanız bir sebebi vücudunuzdaki demir ve fosfor eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle düşük fosfor vitamini kişileri çok fazla çay içmeye yönlendirmektedir. Asitli içecekler tüketen biriyseniz veya normalden çok daha fazla canınız asitli içecek istiyor ise bunun sebebi vücudunuzun kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu ihtiyacı sağlık açısından kontrol altına alınmalı ve süt ve süt ürünleri tüketerek kalsiyum ihtiyacınız karşılama yönüne gidebilirken yine hekim başvurusunda bulunmanız sağlıklı olacaktır.

Canınız Çikolata İstiyorsa

Canınız her çikolata istediğinde vitamin eksikliğinin olduğunu düşünmek doğru olmayacaktır. Çünkü uzun süreli açlık sonrası kan şekerinizin düşmesi, yanlış beslenme programı veya düşük kalori tüketilmesi olabileceği gibi tatlıya düşkün bir bireyde olabilirsiniz. Tüm bu sebeplerin dışında iyi ve dengeli bir beslenme programınız var ise ve buna rağmen sürekli çikolata tüketmek istiyorsanız sebebi magnezyum eksikliği olabilmektedir. Sadece çikolata değil çok fazla tatlıya düşkün bir dönemdeyseniz ise çinko ve magnezyum eksikliğinden söz edilebilir. Tüm bu durumların sonucunda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.