Kategoriler
Kendini motive et!

Neden Spor Yapmalıyım?

Spor yapmak sağlıklı bir yaşamın anahtarı olarak kabul edilir. Ancak birçok kişi gerek zaman bulamadığını gerekse çok çabuk yorulduğunu söyleyerek bundan kaçınır. Oysa ki düzenli bir şekilde yapılacak olan sporun, kişiye katacağı onlarca farklı artı değer söz konusudur.

Kemik ve Kaslarınız Güçlensin

Sistemli bir şekilde spor yapan kişilerin kas hücreleri, çok kısa bir zaman dilimi içerisinde gelişmektedir. Herkesin bildiği bu faydanın yanı sıra sporun kemik gelişimine ve onun güçlenmesine yardımcı olduğunu da ifade etmek lazım. Yaş ve yaşam tarzına bağlı olarak kemiklerde belli bir süre sonra kayıplar ortaya çıkabilmektedir. Hareketsiz bir hayat tarzı da bu durumun en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Ancak spor sayesinde kemik hücreleri artmaya başları. Kötü duruş ve pozisyon kaynaklı ağrılardan kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Akciğerleriniz Daha Güçlü Bir Hale Gelsin

Spor yapmanın bir diğer nedeni ise akciğerlerin güçlenmesini sağlamaktır. Bir kişinin akciğeri, gün içinde tam 25 bin defa temiz havayı insan vücudunun içine çeker. Bunun sonrasında hava, kan aracılığıyla tüm organlara dağıtılır. Ayrıca kirli havanın tahliye edilmesi de mümkündür. Spor yapan kişilerin nefes alışverişleri çok daha düzenli bir hale gelir. Çünkü organın kapasitesi artar. Böylelikle birkaç basamak merdiven çıktığında bile yorulan kişiler, spor sayesinde daha zinde ve hareketli hisseder.

Kolesterolü Düzenliyor

Kolesterol, belirlenmiş limitlerin üstünde olduğu zaman birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. Bunların başında kalp krizi, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon ilk akla gelenlerdir. Her ne kadar beslenme, bu tip risklerin önüne geçme noktasında etkili olsa da tek başına yeterli değildir. Günlük ve başarılı spor aktivitelerinin yapılması çok önemlidir. Eğer bunu düzenli bir şekilde gerçekleştirirseniz, HDL olarak bilinen iyi kolesterol seviyesinde gözle görülür bir artış ortaya çıkacaktır. Kötü kolesterol olarak tanımlanmış LDL de düşmeye başlar. Bunu sağlayabilmek adına bir hafta içinde minimum 3 defa spor yapmalısınız.

Kendinize Olan Güveniniz Artsın

Sporun en büyük faydası, insanın zayıflamasını sağlamaktır. Kilo problemi olan kişiler, genellikle kendilerine olan güvenlerini kaybetmişlerdir. Özellikle yaz ayları geldiğinde istedikleri kıyafetleri giyemezler. Ancak yapılacak olan egzersizler sayesinde bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür. Fazla kilolardan kurtulmanızın yanı sıra, spor daha zinde ve hareketli hissetmenizi sağlar.

Kanserin Önüne Geçin

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yapılan sporun, çağımızın illeti olarak tanımlanan kanser türlerinin büyük bir bölümünü engellediğini gösteriyor. Günlük yapılacak egzersizler sonrasında mesane, böbrek, mide, karaciğer, rahim, kalın bağırsak ve meme kanserinin ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Bu noktada yapılmış olan çalışmalar; spor yapan, yaşam standartlarına önem veren kişilerde kansere yakalanma riskinin azaldığını göstermektedir. Bundan dolayı haftanın belli günlerinde en az 3 defa spor yaparak, kanser riskini azaltabilirsiniz.

Obezite Riskini Minimize Edin

Obezite, özellikle ülkemizde son yıllarda çok büyük bir artış gösteriyor. Düzensiz beslenmenin yanı sıra spor faaliyetlerinin gerçekleştirilmemesi, bunun en temel nedenleri arasında yer almakta. Aşırı bir şekilde yağlanan vücut, aynı zamanda onlarca farklı hastalığa da davetiye çıkarıyor. Bunun önüne geçebilmek ise sporla mümkün. Gerek gençler gerekse düzenli bir şekilde egzersiz yaptıkları zaman, kilo sorunlarının olmadığını rahatlıkla görebilirler. Bu noktada hangi sporu yapmanıza karar vermeniz lazım. Dilerseniz fitness salonlarına gidebilir, hoca eşliğinde egzersizlerinizi gerçekleştirebilir ya da bir branş seçerek, düzenli olarak sporunuzu yapabilirsiniz. Böylelikle obezite olarak bilinen aşırı kilo hastalığına yakalanmamış olursunuz. Önemli olan şey ise bunu bir düzen içinde yapmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir