Kategoriler
Kendini motive et!

Neden Spora Başlamalıyım?

Spor ile henüz hayatını kesişmemiş kişilerin belki de bilinç altına en fazla sorduğu sorulardan biridir. Aslında başlamak ister ancak isteği geldiği anda zihninde bir sürü bahane canlanmaya başlanır. Bazısı vaktinin olmadığını, bazısı enerjisinin olmadığını, bazısı bırakıldığında eski vücuda geri dönüleceğini, bazısı ile ayıracak bütçesinin olmadığını ve daha pek çok bahaneyi sıralar durur ve bir türlü harekete geçemez.

Bunun gibi cümleleri mutlaka sesli ya da sessiz kullanmış ve savaşmak yerine pes etmeyi kendinize hedef seçmiş olduğunuzu hatırlatmak isteriz. Spor yalnızca salonda yapılmaz, ya da vücudu fazladan yormaz aksine kişiye enerji ve dinçlik verir. Ruhsal ve fiziksel birden çok faydasının olduğunu yeniden hatırlatmak isteriz. Gelin birlikte neden spor yapmalısınız? Konusunu irdeleyelim ve bahanelerinizi bir kenara bırakarak birlikte harekete geçelim.

Çünkü: Kilo Verirsiniz

Kadın ve erkek hiç fark etmez herkes belki 50 belki 5 kg fazlalığından şikâyet eder. Hareketsizlik dönemi arttıkça yaşa bağlı olarak bu sayı da artış göstermektedir. Spor yaparak hareket edersiniz ve doğrudan kalori yakarak kilo kaybını başlatmış olursunuz. Spor her zaman fitness demek değildir yürüyüş, koşu, ip atlama veya merdiven inip çıkmakta egzersizdir ve bunlar için maalesef ki hiçbir bahane öne süremezsiniz. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler ile daha fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Çünkü: Bağışıklığınız Güçlenir

Pandemi döneminde bağışıklığın ne kadar gerekli olduğunu çok daha iyi anladık. Kas yoğunluğunuz arttıkça vücudunuzun bağışıklığı da güçlenecek ve daha dirençli daha sağlıklı bir bedene sahip olacaksınız. Durağan ve az hareketli bir yaşamda hastalıklara özellikle kronik hastalara yakalanma riski artacaktır. Bisiklete binerek, yüzerek veya sadece koşarak bağışıklık sisteminizi doğrudan güçlendirebilirsiniz.

Çünkü: Sevdiklerinizle Yaşayacak Günleriniz Var

Yaşınız kaç olursa olsun spor için hiçbir zaman geç değildir ancak uzmanlar küçük yaşlarda spora başlamanın çok daha etkili olduğunu vurgulamaktadır. Yaşlılık dönemlerinizde daha rahat etmek ve kendi kendinize yetebilecek kadar kaliteli yaşamak istiyorsanız spor olmazsa olmazlar arasındadır. Spor yapan orta yaşlı kişileri incelerseniz yapmayanlara göre çok daha dinç çok daha hareketli ve çok daha mutlu olduklarını gözlerinizle göreceksiniz. Ayrıca cilt kırışıklarının bile daha az olduğunu hatırlatmak isteriz.

Çünkü: Vücudunuz Şekil Alır

Günlük hayatın getirileri, mesai saatleri veya duruş bozukluklarının zararlı etkilerini 30’unuzdan sonra fark edeceksiniz. Spor yaparak dik ve daha dengeli bir vücudu oluşturabilirsiniz. Sadece bedeniniz değil ruhunuza da olumlu etkileri vardır. Spor yapan kişiler spor sonrası kendini rahatlamış ve dinlenmiş hissetmektedir. Aynı zamanda unutkanlık yaşıyorsanız spor zihni de güçlendireceğinden hafıza gücünüzü de arttıracaktır.

Spor sosyal kişiliğinizin güçlenmesini de sağlar. Örneğin takım sporu ile yetişen bir birey çok daha özgüvenli ve çok daha paylaşımcı bir kişiliğe sahip olur. Yahut spor sayesinde yeni arkadaşlıklar kurulur. Kazanmak veya kaybetmek duygusunu yine spor yapanlar çok fazla yaşayacağı için sorumluluk sahibi oldukları kadar liderlik vasıflarının da artmasına yardımcı olmaktadır.

Siz yeter ki isteyin. Spora doğru bir adım atın. Çok daha fazlasını deneyimleyerek görecek ve başladığınız güne teşekkür edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir