Kategoriler
Kendini motive et!

Nefesinizi Doğru Alabiliyor Musunuz?

Hayatın en önemli egzersizi şüphesiz ki nefes almaktır. Gün içerisinde, herhangi bir işle uğraşırken veya spor esnasında doğru nefes alımı önemlidir. Zamanınızı nasıl geçirirseniz geçirin doğru nefes alışının değeri azalmaz ve doğru nefes alış verişi sağlığınızı olumlu etkilerken spor yaparken de performansınızın artmasına neden olur. Eğer çok fazla yoruluyor ve işlerinizi bundan ötürü yetiştiremiyor veya egzersiz yaparken hızlıca tıkanıyorsanız doğru nefes alma gerçekleştiremediğinizi düşünebilirsiniz. Nasıl doğru nefes alınır ve faydaları nelerdir? Sizler için irdeleyeceğiz.

Yanlış Nefes Alındığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle gün içerisinde nefesinizi gözlemlemeniz önemlidir. En doğru izlem genelde egzersiz esnasında belirmektedir. Örneğin spor yaparken nefesinizi tutuyor olabilirsiniz. Nefes tutmak baş dönmesi, mide bulantısı, tansiyon veya kalbin yeteri kadar kan pompalayamaması anlamına gelir ki uzun vadede sağlık sorunları ortaya çıkarabileceği gibi spor esnasında çabuk yorulmanıza neden olur. Bu sebepten nefes alışverişleriniz derin ve olabildiğince yavaş olmalıdır. Soluklanma hareketi yanlış nefes aldığınızın bir diğer göstergesidir. Hızlı bir şekilde nefes alıp vermek oksijenin yeterli seviyede vücuda dağılmamasına neden olurken aynı zamanda kalp ritminizi de dengesizleştirecektir.

Doğru Nefes Alımı Nasıl Olmalı?

Uzmanlar özellikle spor yaparken doğru nefes alımının ritimsel olduğunu belirmektedir. Yaptığınız spora uygun olarak 3 saniyede bir nefes alınıp 3 saniyede verilmesinin en doğru düzen olduğunu açıklamıştır. Kondisyon çalışıyor veya ağırlık kaldırıyorsanız ağırlığın kaldırıldığı an nefes alınıp ağırlık bırakılırken nefes verilmesi önerilmektedir. Zorlanılan noktalarda nefes size güç verecek ve vücuda oksijenin yayılmasına yardımcı olacaktır. Hareketli zamanlarda ise yaptığınız işin yanında nefesinizi de kontrol ederek bu durumu alışkanlık haline getirebilirsiniz. Nefesin ağızdan mı burun yolundan mı alınması ise en fazla tartışılan konulardan biridir. Bu durumda kişisel özellikler devreye girmektedir. Uzmanlar burundan alınan nefesin yeterli gelmesi durumunda ağızdan alınmasına gerek olmadığını söylerken yetersiz geldiği durumlarda ağızdan da takviye alınmasının doğru olduğunu söylemektedir. Salon sporlarında iki durum arasında büyük farklar ortaya çıkmazken açık havada spor yaptığınızda veya günlük hayatınızda soğuk bir ortamda nefes almanız gerektiğinde burundan alınması ciğerlere giden havanın ılınmasına neden olacaktır.

Nasıl Doğru Nefes Alınır?

Doğru nefes alımı için hangi alanlarda veya durumlarda nefesinizi kontrol edemediğinizi tespit ettikten sonra farkındalığı yüksek bir şekilde kolayca doğru nefes alabilirsiniz. Nefesinizi tuttuğunuz zamanları düşünerek sonraki süreçte kontrollü şekilde derin ve yavaş nefes almaya çalışmak alışkanlık kazanmanıza neden olacaktır. Spor esnasında ise bedeninizi gözlemleyerek sağlayabilirsiniz. Nefes teknikleri de deneyerek bu konuda çalışmalar yapabilirsiniz.

Doğru Nefesin Olumlu Yanları

Doğru nefes almak öncelikle beyine ihtiyacı olan enerjiyi verecektir ve hayat kalitenizi doğrudan arttıran sebepler arasındadır. Spor esnasında veya hareket halindeyken ise kaslarınızın daha fazla ve daha düzgün çalışmasına yardımcı olur. Kaslar yeterli miktarda oksijeni alarak tam bir şekilde ısındığından hareket esnasında yorulma potansiyeliniz de azalacaktır. Akşam yorgunluğundan kas ağrıları veya kas kasılmaları yaşıyorsanız yeterli miktarda oksijen alamadığınız içindir. Ayrıca doğru olmayan nefes kişilerin sakatlanma ihtimalini de arttırmaktadır. Son olarak ise doğru nefes alımı her zaman performansınızı arttıracak etkenlerden biridir. Farkındalığınızı arttırarak kısa sürede doğru nefesi alışkanlık haline getirerek enerjinizi daha verimli kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir