Kategoriler
Kendini motive et!

Paten Kayarak Kilo Vermek Mümkün Mü?

Paten Kayarak Kilo Vermek Mümkün Mü; Birçok kişinin severek yaptığı aktivitelerden biri de paten kaymaktır. Pek çok yaş grubunun heyecanla uyguladığı bu egzersiz türü adrenalinden hoşlanan sporcularında dikkati çekmektedir. Eğlenerek spor yapmak isteyen kişileri ilk tercihlerinden biri patenken çocuklar arasında ise günümüzde bisikletten daha fazla tercih ediliyor.

Neredeyse tüm vücudu çalıştıran paten kaymak orta yaş grubu içinde heyecan dolu dakikalar yaşatmaktadır. Tekerlekleri olan patenler genellikle sokaklarda veya parkurlarda kullanılırken buz pateni de yapabilirsiniz. Paten kayarak forma girmek mümkün mü? Merak ediyorsanız çok daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Az Ekipman Çok Heyecan

Paten kaymak son yıllarda popülerleşmiş aktivitelerden biridir. Her yaş grubu tarafından çok fazla tercih edilmesinin sebebi ise ekipmanlarının sayısının az ve bütçeye uygun olmasıdır. Dilediğiniz fiyata istediğiniz özellikle paten bulabilmek için www.sportive.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Paten kayarken güvenlik önlemlerini almak son derecek önemlidir.

Hareketli bir egzersiz olduğu için sakatlıklara ve yaralanmalara açıktır. Bu durumu minimuma indirmek için öncelikle yaşınıza, kilonuza, ayak numaranıza ve kaymak istediğiniz zemine uygun paten alınmalıdır. Ardından ise kafanızı düşmelere karşı korumak için kask, dizlerinizi düşmelere karşı korumak için dizlik ve dirsekleriniz için koruyucu dizlik ekipmanı mutlaka kullanılmalıdır. Belinize bağlayabileceğiniz bir spor çantasına su koymayı da ihmal etmemelisiniz.

Paten Kayarak Kilo Vermek Mümkün Mü
Paten Kayarak Kilo Vermek Mümkün Mü

Paten Kayarak Kilo Verilir Mi?

Kilo vermek için düzenli egzersiz ve beslenme programı oluşturulmalıdır. Beslenme programınızı oluşturduktan sonra spor salonunda vakit geçirmek istemiyor ve açık alanda spor yapmak istiyorsanız paten tercihleriniz arasında olabilir. Kendinize bir antrenman takvimi hazırlayarak düzenli olarak paten kayarak kalori yakabilirsiniz.

Araştırmalar düzenli paten kayan kişilerde günde ortalama 700 kalori yakıldığını ortaya koymuştur. Bu durum kayma hızı ve kişisel özellikler dikkate alınarak değişim göstermekle birlikte en az 400-500 kalori yakıldığı ortak görüştür. Payen kaymak benzer egzersizler dikkate alındığında daha kısa sürede daha fazla kalori yakılmasını sağlamaktadır. Bu sebepten eğlenerek kilo vermek istiyorsanız paten kayabilirsiniz.

Paten Kaymanın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Paten kaymanın faydaları göz önüne alındığında büyük oranda vücut kaslarını çalıştırması gelmektedir. Kasların dayanıklılığını ve gelişmesini sağlarken aynı zamanda kalori de yakılmaktadır. Bunun yanında paten sürerken dengeli bir şekilde hareket etmek gerektiği için tıpkı pilates ve yogada olduğu gibi vücudun dengesini arttırırken duruş bozukluklarının da giderilmesini sağlamaktadır. Kilo vermek istiyorsanız kalori yakımını sağlarken aynı zamanda eğlenceli ve adrenalini yüksek bir egzersiz olduğu gibi için kişinin stres seviyesini düşürerek mutluluk hormonu salgılanmasını sağlamaktadır.

Paten Kayarak Kilo Vermek Mümkün Mü; Paten Kayarken Uygun Kıyafet Seçimi

Paten egzersizinde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de kıyafet seçimidir. Bol ürünler tercih etmek hakimiyetini zorlaştıracağından vücudunuza tam oturan ve hareketlerinizi kısıtlamayacak tayt, eşofman veya pantolon tercih edilmelidir. Hava koşullarına göre dilerseniz yağmurluk, sweatshirt ve sizi terletmeyecek ürünler tercih edebilirsiniz. Paten kaymak her yaş grubu için önerilen bir egzersizken düzenli yapıldığında vücudun forma girmesini sağlamaktadır.