Kategoriler
Kendini motive et!

Sabah Sporu mu? Akşam Sporu mu?

Kaslarını arttırmak ve kaslı bir görüntüye sahip olmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biridir. Araştırmalara göre günün iki saatinde yapılan sporun farklı etkisi olduğu açıklanıyor. Sizler için her yönüyle spor saatlerini inceleyecek ve en doğru sonuca kendinizin karar vermesini isteyeceğiz.

Her İnsan Özeldir

Uzmanlara göre kişilerin metabolizma yapısı ve yaşam şartları farklı olduğu için bu soruya sabah veya akşam diye yanıt vermek yetersiz ve yanlış olacaktır. Bu sebepten yapılan araştırmalar kişilerin kendine en uygun saati seçmesi için yol göstermektedir. Deneylerin sonucuna göre kişilerin bedensel farklılıkları da göz önüne alınarak akşam saatlerinde yapılan spor kes gelişmesini daha çok destekliyor. Ancak bu sonuç sabah egzersizlerin de gereksiz olduğunu göstermemektedir. Ayrıca eğer akşam saatlerinde bazı sebeplerden ötürü aksamalar oluyor ise sabah saatleri çok daha uygun görülmektedir.

Günlük Yaşam Etkili

Spor saatinizi belirlerken yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınız önemlidir. Örneğin eğer sabahları kahve içmeyi seviyor ve ardından spor yapıyorsanız akşam sporu kadar verimli geçirebilmek mümkün oluyor. Spor saati belirlenirken mesai saatlerinizin de önemi büyüktür. Bu süreç doğrudan metabolizmanızı da etkilemektedir. Yoğun çalışan kişilerin genellikle akşam saatlerinde metabolizma hızı artmaktadır ancak iş saatlerinin uzaması sporun aksayacağını da göstermektedir. Bu sebepten bu tempoda sabah antrenmanlarının düzeni daha olumlu olacaktır. Akşam mesaiye kalıyor veya arkadaşlarınız ile olağan dışı görüşmelerinizde göze az ama toplamda çok olacak egzersizler kaçıyor demektir. Eğer sabahları çok erken saatlerde işe gitmiyor veya erken uyanmak sizin için sorun teşkil etmeyecekse aksayan egzersizleri de hesaba katarak sabah yapmak çok daha mantıklı olacaktır.

Sabah Egzersizinin Dezavantajı

Eğer sabah acele güne başlıyor ve iyi beslenemiyorsanız antrenman beklentinizin altında kalacaktır. Yeterince beslenmeden spor yaparak vücut ihtiyacı olan besini kaslardan harcamaya çalışır ve bu durumda kas geliştirmek isterken kas kütlenizin azaldığını görebilirsiniz. Bu sebepten iyi bir beslenme ile antrenman yapmak bu doğrultuda çok önemlidir. Ancak akşam antrenmanlarında çok fazla bu sorun yaşanmaz çünkü gün içerisinde bir şekilde mideye bir şeyler girer ve vücut hareket halinde olduğunda hareketleri yaparken daha az zorlanabilirsiniz. Bu sebepten eğer kahvaltı düzeniniz yoksa sabah egzersizlerini yapmak faydalı olmayacaktır.

Ayrıca sabah alarmla cebelleşmekte zordur. Ancak akşam böyle bir derdiniz olmaz. Akşam sporunuzu çok geçe bırakmadan yapmak sürecin daha doğru ilerlemesini sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus uykudan çalış antrenman yapmamaktadır. Sabahki durum gibi akşam saatlerinde ısınmış bir vücut ile uyumak zor olacaktır ve bu da bir sonraki güne etki edeceğinden kendinizi çok yorulacağınız kısır bir döngüye sokabilirsiniz. Kaslar için uyku çok önemlidir ve iyi dinlenemezseniz kaslarınızın yeterince gelişmesi söz konusu olamaz.

Saatin Belirlenmesi?

Spor saatinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Beslenme düzeniniz, dinlenme zamanınız, süreklilik ve gücünüz önemlidir. Bu hususların en uygun zamanı seçmek gerekmektedir. Antrenman saatinizin aksamayacağı, iyi yemek yemiş olmanız ve egzersizden sonra dinlenecek zaman ayırarak bunu düzenli hale getirmek gerekir.

Sen Nasıl Hissedersen

Son olarak ise kendini günün hangi zamanında iyi hissettiğini önemsemelisin. Eğer güne enerjik başlıyor gün içerisinde enerjin düşüyorsa sabah sporunu hayatına uyarlaman doğru olacaktır. Kendinizi iyi hissettiğiniz ve yukarıda bahsettiğimiz hususların gerçekleştiği bir süreçte başarı her zaman maximum olacak ve hedefinize daha kısa sürece ulaşacaksınız. Bu sebepten önceliğiniz saati belirlemek yerine devamlılığı sağlamak olmalıdır. Sürekli 10 antrenman aralıklı 20 antrenmandan çok faydalıdır.

İnsan isterse her şeyi yapar. Karar ver ve harekete geç!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir