Kategoriler
Kendini motive et!

Sabah Sporunun Tam Zamanı

Sabah sporu yapmak genel ruh halinizi iyileştirirken aynı zamanda günü çok verimli kullanmanızı da sağlar. Yağmuru soğuğu geride bıraktığımız ve yazın en güzel günlerini yaşadığımız şu zamanlar sabah sporu yapmak için en ideal dönemdir. Kendinizi çok zorlamadan yapılacak sabah egzersizleri hayat rutininizi de düzenleyecektir. Herkes dönem dönem sabah kalkıp güneşle günü selamlamayı en az bir kez aklından geçirir ancak uyku daha tatlı geldiğinden veya gün içindeki yorucu faaliyetlerden ötürü uzaklaşabilirsiniz. Eğer istediğiniz var ise sizlere sabah sporu yapmanın inceliklerini ve kolaylaştıran yönlerini anlatacağız. Bol güneşli sağlıklı günler geçirirken yazımızı okurken keyiflenmenizi dileriz.

Uyku Mahmurluğuna Aldanmayın

Sabah sporu yapmak ciddi bir iştir ve özen gerektirir. Nasıl ki yarın yapacağınız bir etkinlik için veya erken saatlerde işe giderken vakit kazanmak ve yükünüzü biraz hafifletmek için akşamdan kıyafetlerinizi hazırlıyorsanız sabah sporu içinde benzer bir uygulama yapmanızı öneririz. İster salona gidin ister koşun ne giyeceğinizi akşamdan planlamak ve kendinizi aslında hazır hissedeceğiniz anlamına gelir ve yataktan kalkarken beklediğinizden çok daha az zorlanırsınız. Ayrıca görev bilinci ile beyniniz sizi direk spora hazırlayacak ve çok daha kolay güne başlayacaksınız.

Uykunuzu İyi Aldığınızdan Emin Olun

Hayatımız boyunca bir şekilde hep erken uyandık veya uyandırıldık. Bu sebepteki çalar saati pek sevmeyiz. Okula gitmek için erken kalkma dönemi sona erdiğinde işe gitmek için erken kalkma dönemi başlar ve bizler hep bir şekilde istediğimiz saate kadar uyuyamayız. Bunun sebebi yeterli uykunun alınamamış olmasıdır. Spora yeni başlayacaksanız ilk birkaç gün zorlanabilirsiniz ancak spor yapmanın verdiği dinçlik ve alışma dönemi ile uyanmak artık sizin için ders olmayacaktır. En az 8 saat uyuduğunuz bir zaman diliminden sonra dinç ve istekli bir şekilde sabah sporunun yolunu tutacağınıza eminiz.

Bedeni Hazırlayın

Spor salonuna veya açık alanda spor yapma gitmeden evinizde veya spor yapacağınız alanda mutlaka ısınma hareketleri yapın. Sabah sporunu diğerlerinden ayıran olumlu özellikleri olsa da antrenman aynıdır bu sebepten kaslarınızı mutlaka ısındırarak başlamalısınız. Yaz ayının keyfini çıkarmak isterseniz ve sahil kenarında veya koşu parkurunda koşmayı hedefliyorsanız açık alanlarda yer alan bisikletlere binebilir veya yanınıza ip alarak koşarak atlayabilirsiniz. Sabah sporundan sonra günün geri kalanını daha rahat geliştirmek ve kasları da çalıştıktan sonra gevşetmek için mutlaka soğuma hareketlerini de yapmanızı önermekteyiz.

Sabah Sporunun Olumlu Yönleri Nelerdir

Sabah sporu kasların daha hızlı şekil almasını sağlarken eğer aç karınla yaparsanız kilo vermek amacıyla spor yapıyorsanız daha etkili olacaktır. Ancak uzmanlar hafif atıştırmalıkların ardından spor yapılmasını önermektedir. Ayrıca sabah sporu ile uyku düzeninizde iyileşmeler söz konusu olacak ve uyku kaliteniz doğrudan artacaktır. Vücut hormon seviyesi artacağından güne daha zinde ve mutlu uyanırken kronik hastalıklarında önüne geçilmesinde etkenlerden biridir. Son olarak söylemek isteriz ki sporun saati olmaz. Sabah veya akşam fark etmeksizin spor her zaman kişiye gereklidir. Ancak sabah sporunun daha fazla olumlu etkisi olduğunu da sizlere hatırlatmak isteriz. Sağlıklı günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir